Atla

Tanıma Ve Tenfiz Avukat Ve Danışmanlık


Tanıma Ve Tenfiz Avukat Ve Danışmanlık

Tanıma Ve Tenfiz Avukat Ve Danışmanlık

Tanıma Ve Tenfiz Avukat Ve Danışmanlık

Yabancı Bir Mahkemede Gerçekleşen Boşanma Davası kararı yada velyet, vasiyet, vasilik gibi benzer kararların Türk Hukuk Sistemince Tanınması ve Tenfizi İçin Yapılması Gereken Prosedürler ve Davanın Açılacağı Görevli ve Yetkili Mahkemeler, dava süreçleri, dava masraflarının ne kadar olduğu soruları tanıma ve tenfiz davasında avukat ve danışmanlık konularını oluşturmaktadır.
 
Bunun yanında bu kararları tanıma ve tenfiz yaptırmak isteyen vatandaşlarımızın, Türkiyeden uzak farklı ülkelerde yaşamalarından dolayı, ellerindeki mahkeme kararları için Türkiye de davanın açılması, takip edilmesi ve sonuçlandırması için kendileri temsil edecek avukat bulmakta sorunlar yaşadıkları bir gerçektir.
 
tanima tenfiz davasi avukat istanbul

Bu konuda Ankara, İzmir Ve İstanbul Mahkemelerinin Genel yetkili olması sebebiyle bu illerdeki Baro sicillerine kayıtlı kurumsal ve avukat tercih etmeleri kendileri için faydalı olacaktır.

Türkiye de dava açma ve sonuçlandırma gibi sizi temsil edecek tek kurum avukatlık mesleğidir. Avukat olmayan kişiler bu konuda yetkileri yoktur.

Bu davalar açılmadığı takdirde taraflar Türk hukuk sistemince halen evli gözükmektedirler ve ona göre sorumlulukları ve statüleri düzenlenmektedir. Tanıma ve tenfiz davasının açılabilmesi için gerekli şartları ve gerekli prosedürleri ifade edersek şunları izah edebiliriz:

Tanıma ve tenfiz davasının açılabilmesi için öncelikle ya taraflar Türk asıllı olacaklar veya Türk vatandaşı olacaklar. Bu bireyler yabancı bir devletin hukuk sistemi altında boşanacaklardır.

Gerekli belgeler ve dilekçeler toplanıp ya konsolosluk aracılığı ile veyahut kendileri Türkiye'ye gelerek tanıma ve tenfiz davasını açacakladır. Bir yol daha vardır.

Bu yolda avukata vekalet ve özel yetki vererek avukatın bu süreci takip etmesini sağlamaktır. Davanın açılabilmesi için gerekli evrakların tam ve eksiksiz olması gerekmektedir.

 
Tanıma ve Tenfiz Davasının Avukat İle Açılması Süreci
 
Tanıma ve tenfiz davası yabancı bir mahkemede boşanan tarafların Türk hukuk sistemi içerisinde de boşanmış sayılabilmeleri ve boşanmanın getirdiği hüküm ve sonuçların uygulanabilmesini sağlayan davalardır.
 
Öncelikle Yabancı mahkemenin vermiş olduğu mahkeme kararlarının Türkiyede geçerli olması için dava açılması süreci öncelikle bulunduğunuz bölgeye yakın Türk konsolosluğuna müracaat edilerek Türkiye de daha önceden bilgilerini aldığınız Avukat adına resimli özel vekalet çıkarmanız gerekmektedir.
 
Vekalet alındıktan sonra eliniz de bulunan Mahkeme kararının aslı (orjinal olması zorunludur ) Apostil yaptırılır. Burada bir diğer önemli husus mahkemem kararının tercümesidir. Tercümenin ya bulunduğunuz konsolosluk aracılığı ile yapılması yada Türkiyede dava açılırken noter onaylı tercüme yapılması gerekmektedir.
 
Diğer tercüme edilmiş kararlar mahkemelerce kabul edilmemektedir. Bu işlemler yapıldıktan sonra Avukatın adresine kargo ile gönderilmelidir.

Tanıma ve Tenfiz Davasının Türkiye de Avukat ile Açılması Ve Sonuçlandırılması Süreci

Tanıma ve tenfizi istenen evraklar yukarda anlattığımız kurallar çerçevesinde Avukata ulaşması ile dava dilekçesi hazırlanarak yetkili ve görevli mahkemede davanız açılarak email veya watsap aracılığı ile size bilgi verilir. Eğer davanız sadece tanınmasına yönelik ise 15 gün içerisinde karara çıkma durumu bulunmaktadır.
 
Örneği eğer boşanma kararının tanınmasını istiyorsanız diğer eşinde Türkiye de başka bir avukata vekalet vermesi ile bu karar dosya üzerinde 15 gün içinde tamamlanmaktadır. Bu konuda detaylı bilgi almanız durumunda konsoloslukta vekalet vermiş olduğunuz sizi temsil edecek avukat sizi aydınlatacaktır.

Tanınma ve Tenfiz Kararının Türkiyede Açılan Davanın Sonuçlanması Resmi Kayıtlara İşlenmesi Süreci

Tanıma ve tenfiz davası katiyen bir boşanma davası değildir. Bu neden ile davaya bakacak hakim tarafların neden boşandıklarını sorgulamayacak yabancı mahkemenin verdiği kararın asıl yani geçerli olup olmadığı hususunda bir karar verecektir. 
 
Verilen kararlarlar en geç bir ay içinde mahkemece yaılarak hakimi onaylaması sonucu kararın kesinleştirilmesi ve itirazın olmaması gerekmektedir. Dosyanın kesinleşmesi durumunda yazılan karar ilgili resmi kurumlara örneğin Boşanma kararının tanınması ise Nüfus müdürlüğüne yazılarak nüfus kayıtları boşanmış olarak işlenecektir.
 
Tanıma ve Tenfiz Davasının Ankara İzmir Ve İstanbul İllerinde Açılması Ve Davanın Avukat İle Takibi Önemli Mi?

Öncelikle Adliyelerin tatil olduğu Adli tatilde bile nöbetçi mahkemelrde açılan ve sonuçlandırılan bu davalar, tanıma ve tenfiz davaları için birer istisna olup adli tatilde dahi görülebilme imkanları bulunmaktadır.

Tanıma ve tenfiz davası süresinde avukat ile çalışmak tebligat sorununu ortadan kaldıracağı dolayısı ile tarafların avukat ile çalışmaları davayı hızlandıracaktır.

Tanıma ve tenfiz davası açılmadığı sürece taraflar Türk hukuk sistemince evli gözükecekler ve ona güre hüküm ve sonuçlara tabi olacakladır.

yurtdışı boşanma tanıma ve tenfiz avukatı

Yabancı mahkemede boşanmış olup Türk hukuk sistemi içerisinde de tanınma ve tenfiz davsı sürülen o arada tarafların hukuki ilişkilerinde bir karmaşıklık daha doğrusu belirsizlik bulunduğundan taraflar birbirilerinin yasal mirasçısı olarak gözükmemektedir.

Tanıma ve tenfiz davası Ankara, İstanbul veya İzmir asliye hukuk mahkemelerinden aile mahkemesinde açılmaktadır.Tanıma ve tenfiz davası miras hukuku açısından oldukça önemli sonuçlara neden olabilecek bir davadır.

Eğer boşanan taraflardan biri ölmeden önce tanıma ve tenfiz davası açmamış ise yasal mirasçıları tarafından tanıma ve tenfiz davası açılabilecektir.

İlkay Hukuk Bürosu - Tanıma ve Tenfiz Davaları

İlkay hukuk bürosu Avukat ilkay Uyar Kaba tarafından 2006 yılında kurulmuş ve günümüze kadar kurumsal bir yapı içerisinde branlaşmış  Avukatları ile Tanıma Ve Tenfiz Davalarında önemli bilgi ve tercübe edinmiş olmalarından dolayı titiz ve sonuç odaklı olarak takip etmektedir.

Yurtdışında yaşayan müvekkillerinin iletişim sorunlarını çözmek adına hertürlü iletişim ve teknoloji araçlarını kullanarak, davaların doğru açılması ve kısa sürede davaları sonuçlandırmayı kendine amaç edinmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Tanıma Ve Tenfiz Avukat Ve Danışmanlık - Yorum
  KEREM SATIK - Hollanda -
  14 Ağustos 2016

  Ben Hollandada kaliyorum ve burda bosanma davasi actim. Hollanda kanununa gore evlendik. Bu yuzden mal varligimiz ve borcumuz bolunuyor. Evlilik oncesi biriktirdigimiz veya aldigimiz mal varliklarida bolunmesi gerekiyor. Bosanacagim kisinin Ankarada arsasi ve banka hesabi var ama simdi yok diyor. Hollandada mahkemede kanitlamam gerekiyor Turkiyede bunlarin oldugunu. Avukatim Turkiyeye bosanma davasini actigima dair bilgi gonderirse onun TC numarasi ile birlikte, sizler mal varligi tespiti yaptirabiliyormusunuz? Bilgilendirirseniz cok sevinirim. Teşekkürler

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  21 Eylül 2016

  Tanıma ve tenfiz davasında her iki eşinde ayrı ayrı avukata vekalet vermesi durumunda, mahkemelerin yoğunluğuna göre bu süreler değişebilmekle beraber ortalama 10 ile 20 gün içerisinde hatta daha kısa sürede sonuçlanabilir. Davayı kendiniz veya sadece sizin vekalet vereceğiniz avukat ile birlikte davayı sonuçlandırmanız ortalama 8 ile 12 aya arasında olacaktır

  Cevapla
 • Tanıma Ve Tenfiz Avukat Ve Danışmanlık - Yorum
  MEDİHA AVCU Avusturya -
  29 Ağustos 2016

  Merhaba, Avusturyada mavi kartli olan bir vatandas turkiyeden tanima ve tenfiz davasi acmaya hakki varmi? Ayrıca Tanıma Ve Tenfiz Davası açılması için gerekli belgeler nelerdir. Bu konuda beni aydınlatırmısınız..

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  21 Eylül 2016

  Yurtdışında alınan boşanma kararının aslı ve kesinleşme kararı yoksa, kararı veren mahkemeye müracaat edilerek tekrar alınması gerekmektedir. Mahkemede alınan boşanma kararanın aslı ve kesinleşmiş kararı Apostil yaptırılır. Türkiyede Avukat olmadan kendiniz davayı açmak isterseniz Aldığınız karar ve apostil tercüme edilip dava dilekçesiyle Türkiyede Aile Mahkemesine müracaat ederek dava açılır.

  Cevapla
 • Tanıma Ve Tenfiz Avukat Ve Danışmanlık - Yorum
  Serap Aydın İngiltere -
  18 Temmuz 2018

  Merhabalar İlkay hanım , Ben Serap Aydın , size İngiltere'den yazıyorum. 2015 yılında , İngiliz bir erkek ile aşk evliliği yaptım . 3 yıl evliliktenten sonra bosanma kararı aldık ve İngiliz mahkemelerinde boşandık. Kararın Türk mahkemelerinde Tanıma ve tanfizi edilmesini istiyorum. Eski eşim vekaletname vermek için, vekalet örneğini görmek ve incelemek istiyor. Eğer mümkünse bana, bir ingiliz vatandaşı için yetkili örnek vekaletname örneği varsa ve E-mail ile gönderebilirsiniz sevinirim. Vekalet vermeyi kabul etikten sonra sizinle çalışmayı düşünüyorum eğer mümkünse . Cevabınızı bekliyorum. Saygılar

  Cevapla
 • Tanıma Ve Tenfiz Avukat Ve Danışmanlık - Yorum
  Hakan Sarı - Almanya -
  18 Temmuz 2018

  2010 yılında Almanya da Alman eşimden boşandım. Elimde apostil edilmiş orjinal mahkeme kararı var.bu karar ile türkiyede boşanabilirmiyim? Eski eşimle irtibatımız 10 yıl önce koptu. Nerde olduğunu bile bilmi yorum. Türkiye ye gelmesi veya vekalet vermesi mümkün değil. Bu durumlar karşısında türk hukuk kanunlarıma göre boşanma imkanım var mı?

  Cevapla
Yorum Bırak