Atla

Tanıma Ve Tenfiz Davaları Genel


Tanıma Ve Tenfiz Davaları Genel

Tanıma Ve Tenfiz Davaları Genel

Tanıma Ve Tenfiz Davaları Genel

  Yabancı Bir Mahkemede Gerçekleşen Boşanma Davasının Türk Hukuk Sistemince Tanınması ve Tenfizi İçin Yapılması Gereken Prosedürler ve Davanın Açılacağı Görevli ve Yetkili Mahkeme:
 
Tanıma ve tenfiz davası yabancı bir mahkemede boşanan tarafların Türk hukuk sistemi içerisinde de boşanmış sayılabilmeleri ve boşanmanın getirdiği hüküm ve sonuçların uygulanabilmesini sağlayan davalardır. Bu davalar açılmadığı takdirde taraflar Türk hukuk sistemince halen evli gözükmektedirler ve ona göre sorumlulukları ve statüleri düzenlenmektedir. Tanıma ve tenfiz davasının açılabilmesi için gerekli şartları ve gerekli prosedürleri ifade edersek şunları izah edebiliriz:

Tanıma ve tenfiz davasının açılabilmesi için öncelikle ya taraflar Türk asıllı olacaklar veya Türk vatandaşı olacaklar. Bu bireyler yabancı bir devletin hukuk sistemi altında boşanacaklardır.

Gerekli belgeler ve dilekçeler toplanıp ya konsolosluk aracılığı ile veyahut kendileri Türkiye'ye gelerek tanıma ve tenfiz davasını açacakladır. Bir yol daha vardır. Bu yolda avukata vekalet ve özel yetki vererek avukatın bu süreci takip etmesini sağlamaktır. Davanın açılabilmesi için gerekli evrakların tam ve eksiksiz olması gerekmektedir.

Tanıma ve tenfiz davası katiyen bir boşanma davası değildir. Bu neden ile davaya bakacak hakim tarafların neden boşandıklarını sorgulamayacak yabancı mahkemenin verdiği kararın asıl yani geçerli olup olmadığı hususunda bir karar verecektir vicdani kanaati ile.

Asli tatilde dava görülmez iken, tanıma ve tenfiz davaları birer istisna olup adli tatilde dahi görülebilme imkanları bulunmaktadır. Tanıma ve tenfiz davası süresinde avukat ile çalışmak tebligat sorununu ortadan kaldıracağı dolayısı ile tarafların avukat ile çalışmaları davayı hızlandıracaktır.

Tanıma ve tenfiz davası açılmadığı sürece taraflar Türk hukuk sistemince evli gözükecekler ve ona güre hüküm ve sonuçlara tabi olacakladır. Yabancı mahkemede boşanmış olup Türk hukuk sistemi içerisinde de tanınma ve tenfiz davsı sürülen o arada tarafların hukuki ilişkilerinde bir karmaşıklık daha doğrusu belirsizlik bulunduğundan taraflar birbirilerinin yasal mirasçısı olarak gözükmemektedir.

Tanıma ve tenfiz davası Ankara, İstanbul veya İzmir asliye hukuk mahkemelerinden aile mahkemesinde açılmaktadır.Tanıma ve tenfiz davası miras hukuku açısından oldukça önemli sonuçlara neden olabilecek bir davadır. Eğer boşanan taraflardan biri ölmeden önce tanıma ve tenfiz davası açmamış ise yasal mirasçıları tarafından tanıma ve tenfiz davası açılabilecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Tanıma Ve Tenfiz Davaları Genel - Yorum
  KEREM SATIK -
  14 Ağustos 2016

  Ben Hollandada kaliyorum ve burda bosanma davasi actim. Hollanda kanununa gore evlendik. Bu yuzden mal varligimiz ve borcumuz bolunuyor. Evlilik oncesi biriktirdigimiz veya aldigimiz mal varliklarida bolunmesi gerekiyor. Bosanacagim kisinin Ankarada arsasi ve banka hesabi var ama simdi yok diyor. Hollandada mahkemede kanitlamam gerekiyor Turkiyede bunlarin oldugunu. Avukatim Turkiyeye bosanma davasini actigima dair bilgi gonderirse onun TC numarasi ile birlikte, sizler mal varligi tespiti yaptirabiliyormusunuz? Bilgilendirirseniz cok sevinirim. Teşekkürler

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  21 Eylül 2016

  Tanıma ve tenfiz davasında her iki eşinde ayrı ayrı avukata vekalet vermesi durumunda, mahkemelerin yoğunluğuna göre bu süreler değişebilmekle beraber ortalama 10 ile 20 gün içerisinde hatta daha kısa sürede sonuçlanabilir. Davayı kendiniz veya sadece sizin vekalet vereceğiniz avukat ile birlikte davayı sonuçlandırmanız ortalama 8 ile 12 aya arasında olacaktır

  Cevapla
 • Tanıma Ve Tenfiz Davaları Genel - Yorum
  MEDİHA AVCU -
  29 Ağustos 2016

  Tanıma Ve Tenfiz Davası açılması için gerekli belgeler nelerdir. Bu konuda beni aydınlatırmısınız..

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  21 Eylül 2016

  Yurtdışında alınan boşanma kararının aslı ve kesinleşme kararı yoksa, kararı veren mahkemeye müracaat edilerek tekrar alınması gerekmektedir. Mahkemede alınan boşanma kararanın aslı ve kesinleşmiş kararı Apostil yaptırılır. Türkiyede Avukat olmadan kendiniz davayı açmak isterseniz Aldığınız karar ve apostil tercüme edilip dava dilekçesiyle Türkiyede Aile Mahkemesine müracaat ederek dava açılır.

  Cevapla
Yorum Bırak