Boyalı çıkan sıfır otomobille ilgili emsal karar!

Boyalı çıkan sıfır otomobille ilgili emsal karar!

Sıfır Otomobil Boyalı Çıktı, İstinaf Mahkemesi Emsal Karara Hükmetti. Boyalı çıkan sıfır otomobille ilgili emsal karar şöyle;

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi'ne konu olan olay Konya'da yaşandı. Satın aldığı sıfır kilometre lüks otomobilinde 5 parça boya çıkan tüketici, yaklaşık 5 yıl süren hukuk mücadelesinde taleplerine ulaştı. Emsal kararda, aracın iadesi karşılığında ödediği 171 bin liranın tüketiciye geri verilmesine hükmedildi.

Konya'da ikamet eden tüketici, 2014 yılında bir bayiden 171 bin lira ödeyerek sıfır kilometre lüks otomobil satın aldı. Aracını yaklaşık 11 ay kullandıktan sonra arkadaşına satmak için oto ekspertizine inceleme yaptıran tüketici, karşılaştığı manzara ile şaşkına döndü.

Çünkü incelemede otomobilin ön kaput, tavan, çamurluk ve kapılarında 5 parça boya olduğu tespit edildi. Bunun üzerine aracı satın aldığı bayinin yolunu tutan tüketici, yetkililerden zararın giderilmesini talep etti. Bayinin taleplerini olumsuz karşılaması sonucunda avukatı aracılığıyla mahkemeye başvurdur.

Boyalı çıkan sıfır otomobil davasında 5 Yıl sonra emsal niteliğinde karar çıktı!

Tüketici Mahkemesi, otomobilin yaklaşık 1 yıl kullanıldığını gerekçe göstererek davacının talebini reddetti. Bunun üzerine temyiz hakkını kullanan davacı ile avukatı, dosyanın Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi'ne taşıdı.

Daire, yerel mahkemenin kararını bozarak ayıplı araç satan bayinin sorumluluk alması gerektiğine dikkat çekerek otomobilin 2014 yılındaki satış bedeli olan 171 bin liranın mağdura iade edilmesine karar verdi.

Yaklaşık 5 yıl süren hukuk mücadelesinin ardından açıklamalarda bulunan davacının avukatı; bütün raporlarda otomobilin 5 parça boyalı olduğunun tespit edildiğini bu durumun da aracın satış bedelini ciddi oranda düşürmesi sebebiyle yerel mahkemenin bir miktar ayıp bedelinde indirimin müvekkiline verilmesini kabul etmediklerini kaydetti.

Boyalı çıkan sıfır otomobille ilgili emsal karar

Avukat, yerel mahkemede yaşadıkları mağduriyetin çözülmemesi nedeniyle dosyayı istinafa taşıdıklarını aktararak istinaf mahkemesinin 5 yıl sonunda istedikleri kararı verdiğini belirtti. "Şimdi arabayı vereceğiz ve ödenen parayı iade alıyoruz. Bu karar, emsal nitelik taşıyor.

Burada bir karmaşa vardı, bedel indirimi mi yoksa aracın tümüyle iadesi mi gerekiyor, bu çözülmüş oldu.

Tüketicinin seçimlik hakları var, müvekkilim iadesini istedi, bu da gerçekleşmiş oldu." diyen avukat, otomobilin boyaya sebep olacak bir kazaya karışmadığının emniyetten tescil edildiğine dikkat çekti.

Bu haber toplam 199 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara