Elektrik Faturalarında Kayıp Kaçak Bedeline İlişkin Emsal Karar

Elektrik Faturalarında Kayıp Kaçak Bedeline İlişkin Emsal Karar

Yargıtay'dan Elektrik Faturalarında Kayıp Kaçak Bedeline İlişkin Emsal Karar. Yargıtay tarafından milyonlarca tüketiciyi ilgilendiren emsal niteliğinde bir karara imza atıldı. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi tarafından verilen kararda, 2016 yılında yürürlüğe giren yasa ile elektrikteki kayıp – kaçak bedellerinin tüketicilerin elektrik faturalarına yansıtılmasının hukuka uygun hale geldiği ifade edildi. Yargıtay ilgili dairesi tarafından alınan kararda söz konusu tahsilatın tüketici lehine iadesine karar verilmeyeceğine hükmedildi.

Yargıtay tarafından alınan bu kararın ardından elektrik faturalarına yansıtılan kayıp kaçak bedellerinin yansıtılmasına ilişkin emsal niteliğinde bir karara imza atılmış oldu. Konunun yeniden gündeme gelmesinde ise son yıllarda birçok tüketici tarafından kayıp – kaçak bedellerini ödemek istemeyen vatandaşlar tarafından açılan davalar etkili oldu.

2016 Yılında Çıkan Yasa Kayıp – Kaçak Bedeline Yasal Dayanak Sundu

Yargıtay tarafından emsal bir karara daha imza atıldı. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi tarafından alınan kararda 2016 yılında çıkarılan yasanın, elektrik faturasına yansıyan kayıp – kaçak bedellerinin hukuka uygun hale geldiği ifade edildi.

Daha önce kurul tarafından benzer davalar için kurallara uyan abonelerin tahsili yoluna gitmenin hukuk devleti ve adalet düşüncesi ile uyuşmadığı kararı verilmişti. Ancak 17 Haziran 2016 tarihli yasada yer alan unsurlara göre, elektrik dağıtımı yapan görevli şirketin kayıp – kaçak, sayaç okuma, perakende satış vb. bedellerini tüketiciden almasını sağlayan hukuki altyapının oluşturulduğu ortaya kondu. Bu yönüyle alınan yeni karar milyonlarca tüketiciyi yakından ilgilendiriyor.

Yargıtay’dan Elektrik Faturalarıyla İlgili Karar Geldi!
Yargıtay’dan Elektrik Faturalarıyla İlgili Karar Geldi!

Kanun Yararına Bozma Talep Edildi

Marmaris’te bir vatandaş, kendi adına kayıtlı elektrik tesisatlarına ait faturalarda yer alan kayıp – kaçak bedeli için iade talebinde bulundu. Hakem heyeti tarafından söz konusu ödemenin iadesine karar verilmişti. Ancak dağıtım şirketi tarafından bu kararın iptali için yeni bir dava açıldı. Yerel mahkeme tarafından da tahsil edilen kayıp – kaçak bedelinin hukuka uygun olmadığına hükmedildi. Bunun üzerine karar temyiz edilmeksizin kesinleşme kararı alındı.

elektrik kayıp kaçak bedeli nedir 2020
elektrik kayıp kaçak bedeli nedir 2020

Elektrik Faturalarında Kayıp Kaçak Bedeline İlişkin Emsal Karar

Adalet Bakanlığı ise yerel mahkeme tarafından kesinleştirilen kararın kanun yararına bozulmasını talep etti. Bunun üzerine dava Yargıtay 3. Hukuk Dairesine kadar gelerek emsal niteliğinde bir kararın verilmesine neden oldu. 

Bu haber toplam 306 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara