İnternetten Alınan Ürünlerde İade Süresi Ne Kadardır? İnternet Üzerinden Alınan Tüketici iade hakkı kaç gün?

İnternetten Alınan Ürünlerde İade Süresi Ne Kadardır? İnternet Üzerinden Alınan Tüketici iade hakkı kaç gün?
İnternetten Alınan Ürünlerde İade Süresi Ne Kadardır? İnternet Üzerinden Alınan Tüketici iade hakkı kaç gün? İnternetten alışveriş tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan alışveriş sistem türüdür. Türkiye'de de çok fazla sıklıkla tercih edilen bir alışveriş yöntemidir. Ancak internetten yapılan her alışverişi bazı sorumluluk ve sorunları beraberinde getirmektedir. İnternet alışverişi yaptığımızda satıcı ile aranızda bir mesafeli satış sözleşmesi gerektirir. Alınan her ürün için satıcı ile aramızda farkında olarak ya da olmadan bir mesafeli satış sözleşmesi imzalanmış olur. Alınan ürünler bazen istediğimiz ve beklediğimiz gibi olmamaktadır. Bazı alışverişlerde farklı ürün gönderen satıcılar olabilir. Bazen de kusurlu ya da defolu yani ayıplı ürün gönderen satıcılar olabilir. İşini iyi yapan satıcılar olduğu gibi işini kötüye kullanan satıcılar ya da satışı sağlayan sağlayıcılar oluyor.

İnternetten Alınan Ürünlerde İade Süresi Ne Kadardır?

Satın alınan ürünler istenildiği gibi gelmediğinde 3 farklı iade süreci bulunur. Satın alınan ürünü teslim alındığı tarihten itibaren hiçbir gerekçe göstermeden 14 gün içerisinde satın alınan ürünü alındığı gibi aynen iade etme hakkı vardır. İade edilen ürünün kargo bedelini de aynı şekilde satıcı karşılaması gerek. Satın alınan ürün kırık, yırtık varsa o zaman açık ayıp olur. Bu durumda iade süresi 30 gündür. Eğer alınan üründe gizli bir ayıp varsa mesela alınan ayakkabının tabanı bir süre sonra açıldıysa ya da döküldü ise bu durumda iade süresi tam tamına 2 yıldır. Bu süre içerisinde ürünü iade edebilir. Bu sürede çok dikkat etmeliyiz. Çünkü bazen iade süresini kaçırıldığı düşünüp ürünü iade etmekten imtina edilebilir.

Ürün İade Süreçleri

Ürün iade edilmek istendiğinde satıcıyı iade ile ilgili bilgilendirmesi gerekir. Böylece iade devamında süreç hakkında karşılıklı mutabakat sağlanmış olur. İade edilen ürünün bedelini satıcı ürün kendisine ulaştığı andan itibaren beklemeden göndermesi gerek. Para iade işlemleri banka hesabına yapıldığı için bankalar arası prosedür gereği paranın hesaba düşmesi bazen 5 bazen 7 iş gününe kadar sürebilir. Bu arada eğer kargo ücretini alıcı ödedi ise onun da bedelinin alıcıya iade edilmesi gerek. Ayrıca satıcı cayma süresi konusunda yazılı olarak bilgilendirmesi gerek. Yoksa 1yıl süresi boyunca ürünün iade edilme hakkı bulunur.

Bu haber toplam 661 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara