Kredi Kartı Borucuna İlişkin Yargıtay'dan Emsal Karar

Kredi Kartı Borucuna İlişkin Yargıtay'dan Emsal Karar

Kredi Kartı Borucuna İlişkin Yargıtay'dan Emsal Karar. Yargıtay tarafından adına bilgisi dışında kimlik bilgileri kullanılarak kredi kartı çıkarılan ve kredi kartı borcu nedeniyle icra şoku yaşayan vatandaş hakkında emsal niteliğinde bir karara imza atıldı.

Somut olayda herhangi bir müracaatı ve başvurusu olmamasına rağmen adına kredi kartı çıkarılan tüketici, hakkında kredi kartı borcu nedeniyle başlatılan icra takibinin ardından mahkemenin yolunu tuttu. Tüketici mahkemesi tarafından talebi kabul görmeyen mağdur kişi için tam 10 yıl aradan sonra Yargıtay’dan sevindirici haber geldi.

Kimlik bilgileri kullanılarak adına bilgisi dışında kredi kartı çıkarılan bir tüketici ödenmeyen kart borcundan dolayı başlatılan icra takibinin ardından soluğu 3. Tüketici Mahkemesinde aldı.

Mağdur hakkında bilgisi dışında çıkan kredi kartı nedeniyle borcu olduğu gerekçesi ile müracaatını gerçekleştirdi. Ancak mahkeme tarafından mağdur aleyhine karar çıkmasının ardından iş Yargıtay’a uzandı.

Tüketici Mahkemesi Tazminat Talebini Reddetti

Kimlik bilgileri kullanılarak adına kredi kartı çıkarılan bir kişi gelen icra takibinin ardından 3. Tüketici Mahkemesine başvurdu. Kredi kartının kendisine ait olmayan bir adreste kurye şirketi elemanı tarafından, kimlik kontrolüne özen gösterilmeden üçüncü kişiye teslim edildiği ifade eden mağdur, söz konusu üçüncü kişi tarafından kartın kullanılması ile doğan borcun kendisine icra takibi ile ulaştığını bildirdi.

Yaşanan olayın ardından mahkemeden maddi ve manevi zararın karşılanması için tazminat talep eden mağdur, davalı banka ve kuryenin davanın reddinin talep edilmesi üzerine bir şok daha yaşadı.

Mahkeme tarafından icra takibi ve haczin davacının kişilik haklarına zarar vermediği için reddine ve maddi zararı da ispatlayamadığı için maddi tazminat talebinin reddine karar verdi. Bunun üzerine davacı tarafından karar temyiz edildi.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nden Emsal Karar

Tüketici mahkemesi tarafından mağdur davacının taleplerinin reddedilmesinin ardından olay Yargıtay 4. Hukuk Dairesine ulaştı. Kararda bankaların ve kart çıkaran kuruluşların, talepte bulunmayan ve sözleşeme imzalamayan kişiler adına hiçbir şekilde kar veremeyecekleri ve kartların tesliminde asıl kart sahiplerine ulaşması için gerekli önlemleri almakla yükümlü olduğuna dikkat çekildi. Bankanın basiretsiz davrandığını vurgulayan Yargıtay kararın bozulmasına hükmetti.

Bu haber toplam 173 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara