Sıfır diye aldı boyalı çıktı! Tüketici 'emsal' karar

Sıfır diye aldı boyalı çıktı! Tüketici 'emsal' karar

Boyalı çıkan sıfır otomobille ilgili 'emsal' karar. İzmir’de sıfır kilometre bir otomobil satın alan vatandaş, aracın motor arızası vermesinin ardından aracın değişimi için yargı yoluna başvurdu. İzmir 1. Tüketici Mahkemesine başvuruda bulunana araç sahibi açtığı davanın ardından benzer durumda olan herkes için emsal niteliğinde bir kararın alınmasını sağladı.

Somut olayda mahkeme tarafından verilen kararda, söz konusu otomobilin ayıpsız misliyle değiştirilmesine hükmedildi.

Boyalı çıkan sıfır otomobille ilgili 'emsal' karar

İzmir’in Torbalı ilçesinde ikamet eden F.Ü, 2017 yılında satın aldığı lüks otomobilin kısa süre içinde motor arızası vermesinin ardından aracı servise götürdü. Yetkili servis tarafından aracın parça değişimi için 30 – 40 bin liralık değişim bedelinin ardından bu ücreti ödemeyi kabul etmedi.

Araç sahibinin iddiasına göre ihtar çekmesine rağmen servis tarafından parça değişimi yapıldı fakat otomobil bir süre sonra yine aynı arızayı verdi. Bunun üzerine garanti kapsamında araç değişimini isteyen F.Ü. firmadan olumsuz yanıt alınca mahkemenin yolunu tuttu.

İzmir 1. Tüketici Mahkemesi Aracın Değişimine Hükmetti

İzmir 1. Tüketici Mahkemesine sıfır kilometre aldığı aracın arıza vermesi üzerine firma tarafından otomobilin değişimi talebiyle başvuru yapan F.Ü konuyu yargıya taşıdı.

Mahkeme tarafından görülen dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporuna göre, aracın sürücüden kaynaklanmayan arızların ortaya çıktığı ve sık tekrar ettiği, motorun çalışır durumda olması halinde yağ çubuğunun dışarı duman çıkardığı, motorun üfürdüğü ve bu nedenle araçta devamlı yap kaybının yaşandığı değerlendirmesi yer aldı.

Rapora göre ayrıca sürücü kaynaklı olmayan bu hatanın aracın orijinalliğini bozacağı, rayicinin düşeceği ve değer kaybının yaşanacağı ile aracın ayıpları gizlenmiş olarak satışının yapıldığı belirtilmiştir.

Aracın Ayıpsız Misliye Değişimine Karar Verildi

Araç sahibinin başvurusu üzerine İzmir 1. Tüketici Mahkemesi tarafından görülen davada yaklaşık 1 yıldır devam eden dava sürecinde F.Ü. için mahkeme olumlu karar verdi. Verilen kararda ayıplı aracın misliyle değişimine karar verildi.

Mahkeme tarafından verilen bu karar benzer durumda olan pek çok kişi için örnek teşkil edecek. Söz konusu kararda aracın ayıpsız misliyle değişimine karar verildiği aktarıldı.

Bu haber toplam 213 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara