Yargıtay'dan Beyaz Eşyalara İlişkin Emsal Karar

Yargıtay'dan Beyaz Eşyalara İlişkin Emsal Karar

Yargıtay'dan Beyaz Eşyalara İlişkin Emsal Karar. Yargıtay ilgili dairesi tarafından geçtiğimiz günlerde emsal niteliğinde bir karara imza atıldı. Tüm beyaz eşya sahiplerini yakından ilgilendiren karara göre, ayıplı olarak satılan buzdolaplarını değişim için 12 yıl sonra değişim yapılacak. Bunun yanı sıra ayıbın gizlenmesi halinde Yargıtay’ın yeni kararı kapsamında zaman aşımı uygulanmayacak.

Yargıtay'dan Beyaz Eşyalara İlişkin Emsal Karar

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından tüm beyaz eşya kullanıcılarını ve tüketicilerini sevindiren bir karar imza atıldı. Verilen emsal niteliğindeki karara göre, satın alınan ayıplı malların değişimi/iadesi için firmalar tarafından öne sürülen zaman aşımı sürelerinin yasaya aykırı olduğuna karar verilmiştir.

Alınan yeni karar sayesinde aradan uzun yıllar geçse bile üretimden ve firmadan kaynaklı gizli ayıp taşıyan tüm beyaz eşya ürünleri için değişim hakkı kullanılabilecek.

Yargıtay Ayıplı Mallar İçin Zaman Aşımı Süresini Kaldırdı

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, üretim ve firma kaynaklı ayıplı malların değişimine ilişkin yeni bir karara imza attı. Verilen emsal kararda, üzerinden uzun süre geçmesine rağmen gizli ayıp taşıyan ürünlerin yenisiyle değişimi için firmanın belirlemiş olduğu zaman aşımı süresi yasalara aykırı görülmüştür.

Kararın verilmesindeki somut olayda, 2007 yılında E.Y. aldığı bir buzdolabının dondurucu kısmında eritme sorunuyla karşılaştı. Sorun üzerine teknik servisten yardım alan E.Y. yetkilerin fanda sorun olduğu gerekçesiyle yeni fan takmışlardır. 2010 yılında ise aynı sorunla yeniden karşılaşan E.Y. tekrardan servise başvurmuş ve müdahale ile sorun yeniden çözüme kavuşmuştur. 2011 yılında tekrar aynı sorunu yaşaması üzerine sinirlenen E.Y. serviste işlem gören buzdolabını ayıplı mal olduğu gerekçesiyle geri almadı.

Yaşanan bu sorunun ardından Tüketici Mahkemesine başvuran E.Y. servisle her iletişime geçişinde oyalandığını ve ürünün gizli ayıp taşıdığı gerekçesiyle, buzdolabının satış fiyatı olan 8 bin 323 TL ile tamir için alınan toplam 950 TL’nin tahsil edilmesi için başvuruda bulunmuştur. Zaman aşımı gerekçesiyle açılan davanın reddini talep eden firma, mahkemenin davacıyı haklı bulması üzerine temyiz yoluna gitmiştir.

Yargıtay'dan Beyaz Eşyası olanlara Emsal Karar

Buzdolabında gizli ayıp olduğu gerekçesi ile firmaya dava açan E.Y. mağazanın zaman aşımı gerekçesi ile temyize gitmesinin ardından, davanın yeniden görülmesi istendi. Ancak mahkeme vermiş olduğu kararda direnince bu kez dava Yargıtay Hukuk Genel Kuruluna intikal etti.

Yargıtay ilgili kurulu tarafından değerlendirilen davanın ardından, ayıplı mallarda zaman aşımı süresinin olmasının kanuna aykırı olduğu ifade edilerek emsal niteliğinde bir karara imza atılmıştır. Davacı lehine sonuçlanan olayda, gizlenen ayıbın zaman aşımı mefhumuna tabi olmayacağına karar verilmiştir.

Alınan bu yeni kararın ardından gizlenen ayıplı mallar için benzer sorunlar yaşayan tüm tüketiciler, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından verilen emsal niteliğinde karara bağlı olarak, aradan uzun zaman geçmesine rağmen kusurlu mallar için değişim talep edebilecekler. Verilen yeni karar birçok tüketici için sevindirici niteliktedir.

Bu haber toplam 468 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara