Yargıtay'dan Çok Önemli Ayıplı Araç Kararı

Yargıtay'dan Çok Önemli Ayıplı Araç Kararı

Yargıtay'dan Çok Önemli Ayıplı Araç Kararı. Trabzon'da sıfır kilometre olarak satın aldığı otomobilin gövdesinde oluşan göçükler nedeniyle aracı satın aldığı bayi aleyhinde dava açan şahıs, 3 yıllık hukuk mücadelesini kazandı.

Yargıtay'dan Çok Önemli Ayıplı Araç Kararı

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, davaya bakan Tüketici Mahkemesi'nin talep edilen bilirkişi raporunda aracın "ayıplı" olduğu tespitine ve İstinaf Mahkemesi'nce de bayinin 113 bin 394 TL'yi tüketiciye geri verilmesi yönündeki kararını onadı.

Yüksek Mahkeme'nin verdiği bu hükümle 3 yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesini kazanan ve kararın emsal niteliği taşıdığını belirten davacı, bu süreçte bir sürü sıkıntı yaşadığını dile getirerek, yerli otomobilimiz çıkıyor, iade edilecek parayla yerli otomobil almak istiyorum ifadesini kullandı.

Sıfır Kilometre Otomobilde Göçükler Fark Etti

Trabzon'da bir restoran işletmecisi, kentteki bir galeriden 2017 yılında 113 bin 394 lira karşılığında 61 VH 717 plakalı sıfır kilometre Japon menşeili bir otomobil satın aldı.

Otomobilin arka kapısının üst noktasındaki kaportasına göçükler olduğunu gören işletmeci, durumu satın aldığı bayiye bildirdi. Bayi yetkilileri bu duruma kayıtsız kalınca şahıs avukatı aracılığıyla Japon otomobili satan bayi aleyhinde "ayıplı malın iadesi" davası açtı.

Davacının ayıplı malın iadesi talebiyle başvurusunun ardından Trabzon Tüketici Mahkemesi'nde görülen davada talep edilen bilirkişi heyeti, hazırlamış olduğu raporda araç sahibi davacıyı haklı bulup otomobilde gözle görülür ayıpların bulunduğu ve bu ayıpların şahsın kullanım hatasından kaynaklanmadığını tespit etti.

Tüketici Mahkemesi Para İadesine Hükmetti

Trabzon Tüketici Mahkemesi, bilirkişi raporu ve diğer incelemelerin sonucunda aracın satışını yapan yetkili bayinin, davacıya araç bedeli olan 113 bin 394 TL'nin iadesine hükmetti.

Yerel mahkemenin almış olduğu bu kararın ardından davalı araç satış bayisi kararı temyiz etti. Bunun üzerine devreye giren Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 5. Hukuk Dairesi de dosyayı detaylı inceledi.

Yerel mahkemenin vermiş olduğu kararı onayan hukuk dairesi, "Sıfır kilometre 'ayıplı' araç satan bayinin bu sorumluluğu alması gerekir." ifadesini gerekçe göstererek otomobilin 2017 yılındaki satış bedeli olan 113 bin 394 liranın mağdur davacıya iade edilmesine hükmetti. Otomobil satıcısını yetkilileri bu karara da itirazda bulunup Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulundu.

Yargıtay Kararı Onadı ve Yargıtay'dan Çok Önemli Ayıplı Araç Kararı Verdi.

Davalı otomobil satıcısının temyiz talebiyle birlikte dava dosyası Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'ne intikal etti.

Yüksek Mahkeme, davacı tüketiciyi haklı bularak hem ilk derece mahkemesinin hem de Samsun Bölge Adliye Mahkemesi'nin aracın ayıplı olduğunun tespitine hem de bayinin aracın bedelini tüketiciye geri vermesi yönündeki kararını onadı.

Emsal niteliğindeki bu kararla otomobil satan bayi aracın parasını davacıya iade edecek.

Yargıtay'ın emsal niteliğindeki kararı hakkında konuşan davacı vekili, "Bilirkişi raporu doğrultusunda tüketici haklı bulundu. Tüketicinin bu gizli ayıpta mağdur olamayacağı belirtilerek satıcıya iadesine karar verildi.

O doğrultuda biz de işlemleri başlatacağız." diyerek Yargıtay'ın bu kararının tüketici olan pek çok mağdur için de emsal temsil ettiğini kaydetti.

Bu haber toplam 279 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara