Yargıtay'dan Emsal Karar Karttan İzinsiz Çekilen Paradan Banka da Sorumlu

Yargıtay'dan Emsal Karar Karttan İzinsiz Çekilen Paradan Banka da Sorumlu
Yargıtay'dan Emsal Karar Karttan İzinsiz Çekilen Paradan Banka Da Sorumlu. Mail order yönetimi ile çekilen para Yargıtay’a konu oldu. Bir vatandaşım kartından izni olmadan mail order yöntemi ile çekilen para üzerine açılan dava Yargotay’a kadar gitti. Yargıtay’ın konu ile ilgili verdiği emsal kararda banka da sorumlu ilan edildi. Tüketici konumundaki vatandaşım haklı olduğuna kanaat getirdi. Yargıtay’ın mail order işlemi üzerine verdiği karar tüm kart kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor. Kredi kartı kullanımının ve online ödeme yöntemlerinin yaygınlaşmaya başladığı bu dönemde Yargıtay’a ilginç bir dava konu oldu. Kredi kartının pos ile işleme girmeden ödeme yapması olarak bilinen mail order yöntemi ile bir vatandaşın kartından çekilen para üzerine banka ve vatandaş mahkemelik oldu. Yargıtay’a kadar giden davada verilen karar ise emsal niteliğinde. Yerel mahkemenin reddettiği dava kararını bozan Yargıtay kart sahibi vatandaşın haklı olduğuna ve bankanın bu işlemde sorumlu taraf olduğuna kanaat getirdi.

Yerel Mahkeme Davanın Reddine Karar Verdi

Kredi kartından bir iş yeri adına mail order yöntemi ile izni dışında para çekilen vatandaş, bankayı Tüketici Hakem Heyetine şikayet etti. Tüketici Hakem Heyeti’nde ele alınan konu tüketici mahkemesine taşındı. Davacı vatandaş izni olmadan kartından para çekildiğini belirttiği davada bankanın sorumlu olduğunu ve haksızlığa uğradığını belirtti. Buna karşılık davalı banka ise kart kullanıcısının izni olmadan yapılan para çekme işleminde sorumluluğun parayı çeken iş yerine ait olduğunu ve bankanın kusuru olmadığını savundu. Bankanın sorumluluğu olmadığını iddia eden davalı banka davanın reddini istedi. Yerel mahkeme sorumluluğun para çekme işlemini gerçekleştiren iş yerinde olduğuna kanaat getirmekle beraber davanın reddine karar verdi. Davacı vatandaş ise temyize giderek konuyu Yargıtay’a taşıdı.

Yargıtay Kararı Bozdu, Banka Sorumlu İlan Edildi

Yargıtay’a taşınan davadan emsal karar çıktı. Yargıtay davacı kart sahibinin yaşadığı olay da az da olsa bankanın kusuru bulunduğunu, bu işlem için güvenilen tarafın banka olduğunu belirtti. Bankanın az kusurlu kabul edildiği Yargıtay kararında yerel mahkemenin kararı bozuldu. Yargıtay’dan tüm bankaları ilgilendiren emsal karar çıktı.

Bu haber toplam 350 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara