Yargıtay'dan 'Pert Araç' kararı! Düşük bedelle Aracın Satışı ve Ayıplı Mal

Yargıtay'dan 'Pert Araç' kararı! Düşük bedelle Aracın Satışı ve Ayıplı Mal

Yargıtay'dan 'Pert Araç' kararı! Düşük bedelle Aracın Satışı ve Ayıplı Mal İspat Yükü. Son günlerde Pandemi nedeniyle Otomotiv sektöründe yaşanan sıfır araç azlığı nedeniyle ikinci el araç satışları patlama noktasına geldi.

https://www.youtube.com/watch?v=0ncSaDQnfvQ
Yargıtay'dan 'Pert Araç' kararı!

İkinci el araçların yoğun olarak satışı, yanında birçok sorunları da yanın da getirmektedir. En fazla yaşanan sorunlardan, pert olmuş araçların satışı ve kilometrenin düşürülmesi öne çıkmaktadır.

Yargıtay kararına konu olan Piyasa değeri düşük aracın Pert çıkması sonucu ortaya çıkan uyuşmazlık neticesinde verilen karar emsal niteliği taşımaktadır.

Yerel Mahkemenin 'Pert Araç' kararı! Ayıbı bilerek almıştır

Ankara Altındağ 1. Noterliğinde yapılan satış sözleşmesi ile araç, davacının beyanından anlaşıldığı üzere 14.900,00 TL karşılığında davacıya satılmış ve aynı tarihte teslim edilmiştir.

Davacı aracın pert kayıtlı olduğunun kendisinden gizlendiğini ileri sürerek aracın davalıya iadesi ile satış bedeli ve araç için yaptığı masrafların davalıdan tahsilini talep etmiştir.

Mahkemece, yapılan yargılamada davacı taraf ikinci el aracı rayiç değerinin yaklaşık 6.000,00 TL altında satın aldığı, aradaki bu farkın aracın ağır hasara uğramasından kaynaklanan değer kaybından kaynaklandığı ve davacının araçtaki ağır hasar durumunu bildiği veya bilebilecek durumda olduğu gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.

Yargıtay'dan 'Pert Araç' kararı! Düşük bedelle Aracın Satışı ve Ayıplı Mal
Yargıtay'dan 'Pert Araç' kararı! Düşük bedelle Aracın Satışı ve Ayıplı Mal

Yargıtay'dan 'Pert Araç' kararı! Düşük bedelle Aracın Satışı ve Ayıplı Mal Kararı

Yerel mahkemenin vermiş olduğu karar itiraz edilmesi üzerine Yargıtay başkanlığının ilgili dairesine gelerek incelenmiştir.

Yapılan inceleme şöyle; Dava konusu araç için 2000 tarihinde ağır hasara uğraması sebebiyle sigorta şirketi pert işlemi kaydı düşülmüştür.

Davacı, davalıdan satın aldığı ikinci el aracın satın alma tarihinden önce kaza yapması sonucu olduğunu, diğer bir deyişle ayıplı mal olduğunu daha sonra sigorta şirketine başvuru yaptığında öğrenmiştir.

Borçlar Kanununun 223. Maddesi gereği, alıcı satılanın durumunu işlerin olağan akışına göre imkân bulunur bulunmaz gözden geçirmek ve satılanda satıcının sorumluluğunu gerektiren bir ayıp görürse, bunu uygun bir süre içinde ona bildirmek zorundadır.

Alıcı gözden geçirmeyi ve bildirim yapmayı ihmal ederse satılanı kabul etmiş sayılır. Adi bir muayene ile meydana çıkarılamayacak bir ayıp sonradan çıkarsa bunu da derhal satıcıya haber vermelidir. Aksi takdirde satılanı bu ayıplı hali ile kabul etmiş sayılır.

Yargıtay: Aracın piyasa değerinden düşük satın alınmasının davacının ayıbı bildiğine karine teşkil etmeyeceği…

Davacı öğrendiği bu gizli ayıbı 2015 tarihinde noterden düzenleyerek ihtarname ile karşı tarafa bildirmiştir. İhtarname ile Davacıya bildirilen gizli ayıp sebebiyle derhal satıcılara ihbarda bulunmakla satılanı, yukarıda açıklanan kanun maddesince ayıplı durumu kabul etmemiştir.

Mahkeme tarafından, alınan bilirkişi raporu doğrultusunda aracın piyasa değerinden düşük satın alınması sebebiyle davacının ayıbı bildiğine kanaat getirilmiş olması aracın piyasa değerinden düşük satın alınması davacının ayıbı bildiğini ve kabul ettiğini karine teşkil etmez.

Ayıbın Gizlenmediğinin İspat Yükü Satan Taraftadır

Dava konusu araçta tespit edilen ayıbın davacıdan gizlenmediğinin ispat yükü aracı satan taraftadır. Hal böyle olunca; mahkemece, açıklanan sebepler göz önünde tutularak sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken, aksi düşüncelerle yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara