Velayet Ne Zaman Babaya Verilir?

Velayet Ne Zaman Babaya Verilir?

Velayet Ne Zaman Babaya Verilir? Velayetin babaya verilmesi, Türk Medeni Kanunu’na göre ilgili maddelerde yer alan hükümler çerçevesinde düzenlenmiştir.

Velayet Ne Zaman Babaya Verilir?

Buna göre çocuğun velayetinin babaya verildiği durumlar hakkında şu şekilde bahsetmek mümkün olabilmektedir:

  • Çocuğun velayetinin anneye değil de babaya verilmesi için annenin çocuğa zarar vermesi
  • Annenin çocuğun bakımını yerine getirme konusunda aciz olması
  • Annenin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığının kötü durumda olması

Ancak unutulmamalıdır ki aile hukuku kapsamında 0 ila 3 yaş arasındaki çocukların velayetinin annelere verilmesi, çocuğun yüksek menfaati gereğince daha sık gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Nitekim bu yaş aralığındaki çocuklar, gelişim dönemlerinde annelerinin şefkatine ve ilgisine çok daha fazla ihtiyaç duymaktalar.

Velayetin Değiştirilmesi Davası

Bununla birlikte velayet davasında anneye verilen çocuğun velayeti hakkı, Türk Medeni Kanunu’nda bulunan ilgili maddeler gereğince uygun şartların oluşması halinde anne hakkında velayetin değiştirilmesi davası açılarak babaya verilmektedir.

Bu sayede babalar çocuklarının velayetine sonradan da olsa sahip olabilme hakkına ulaşabilmektedir. Velayet ne zaman babaya verilir sorusunun yanıtı bu şekilde verilebilir.

Çocuğun Velayeti Kaç Yaşında Babaya Verilir

Çocuğun Velayeti hakkında diğer değştirilmesi sebebpleri yoksa, çocuk idrak yaşı olan 8 yaşında babayı tercih etmemesi ve aile mahkemesinin uygun görmesi halinde velayet babaya verilir.

İstinaf Mahkemesi Kararına göre Velayet Ne Zaman Babaya Verilir

Velayetin değiştirilmesi davasında, eşinin hasta olduğu ve bu rahatsızlığının ise devamlı olduğu, ortak çocucuğunun velayetinin anneden alınarak babaya verilmesi istenmitir.

Aile mahkemesinde uruşma dava devam ederken ortak çocuğun dava sonuna kadar velayetin tedbiren tarafına verilmesini istenmiştir.

Uzman görüşünde, velayetinin babasında kalmasının çocuğun faydasına olacağının belirtilmiştir. Ayrıca Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Kontratının 12. Maddesi gereğince de; çocuğun üstün faydasına ters olmadıkça, algı çağında olan çocuğun görüşüne değer verilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Velayetinin değiştirilmesine ait davanın kabulüne karar verilmesi kararının doğru olduğu ve velayetin babaya verilmesine karar verilmiştir.

Velayet Ne Zaman Babaya Verilir Hakkında başka bir karar

Velayeti hukuken annede olduğu halde, dava tarihinden itibaren fiilen davacı babanın yanında kaldığı ve fiilen onun tarafından bakıldığı tartışmasız bir durum olduğu tespit edilmiştir.

Yasaya göre çocuğa fiilen bakan ana veya babaya velayet hakkı verilmesi gerektiğinden çocuğa fiilen bakan babaya velayetin verilmesi doğrudur.

Bu haber toplam 325 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara