Yurda verilen çocuk geri alınır mı? Sosyal hizmetlere verilen çocuğun geri alınması nasıl olur?

Yurda verilen çocuk geri alınır mı? Sosyal hizmetlere verilen çocuğun geri alınması nasıl olur?
Prosedürler çerçevesinde çocukların korunması ve gerektiğinde yurttan alınması, çocuk esirgeme kurumları ve koruma altına alınan çocuklar hakkında bilgi verilmiştir.

Yurda verilen çocuk, izleme süreci ve Evlat Edinme Öncesi Geçici Bakım Sözleşmesi'nin sonuçlanmasına bakılmaksızın, belirli durumlarda geri alınabilir.

Çocuğun yurttan alınması için İl Sosyal Hizmet Müdürlüklerine başvurulmalı, acil durumlar valilik onayıyla çözülebilir. Çocuk Esirgeme Kurumu, aile içi sorunlar sebebiyle çocuğu koruma altına alabilir.

Yurda Verilen Çocuk Geri Alınır mı?

Evlat Edinme Öncesi Geçici Bakım Sözleşmesi ve izleme süreci devam ederken çocuğun durumuna göre çocuk, tamamlanması beklenmeksizin geri alınabilir.

Yurttaki Çocuğumu Nasıl Alabilirim?

Korunmaya muhtaç çocukların kuruma yerleştirilmesi süreci, İl Sosyal Hizmet Müdürlükleri tarafından yürütülür ve acil durumlarda valilik onayıyla hızlıca gerçekleştirilir.

Çocuk Esirgeme Kurumu Hangi Durumlarda Çocuğu Alır?

Çocuğun fiziki ve manevi gelişimini tehdit eden aile içi sorunlar olduğunda, Çocuk Esirgeme Kurumu devreye girer ve çocuk koruma altına alınır.

Çocuk Esirgeme Kurumunda Kaç Yaşına Kadar Kalınır?

Korunma kararı alınan çocuklar yaş gruplarına göre farklı kurumlara yerleştirilir; 0-6 yaş arası çocuklar çocuk bakım yurtlarına, 7-18 yaş arası çocuklar ise yetiştirme yurtlarına yerleştirilir.

Yetiştirme Yurdunda Kaç Yıl Kalınca Memur Olunur?

Devlet koruması altında büyüyen gençler, reşit olduktan sonra 5 yıl içerisinde kamuya başvuruda bulunma hakkına sahiptir, bu sayede kamu kurum ve kuruluşlarında iş bulabilirler.

Koruma Altına Alınan Çocuk Nasıl Alınır?

Çocuk, çocuğun bakımından sorumlu kişiler veya herkes tarafından korunma altına alınması için Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna, Cumhuriyet Savcılığına veya çocuk hakimine başvurulabilir.

Boşanma Davasında Koronavirüs Gerekçesi İle Emsal Karar Verildi.

Kocaeli’de boşanmak isteyen bir çift çocukların velayeti için dava açtılar. Dava sürecinde karar verilene kadar yurtta kalmasına karar verilen çiftin çocukları için Türkiye’de de etkisini gösteren Koronavirüs salgını nedeniyle emsal niteliğinde bir karara imza atıldı.

Velayet davasında taraf olan baba E.B’nin oğlunun yurtta kalmasını Koronavirüs nedeniyle kalmasını istemeyen baba geçici olarak çocuğunun velayetini almayı başardı.

Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada, çocuklarının velayetinin kime verileceği görülürken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bir kurumda kalan çocuk, babanın avukatının talebi ile geçici olan Koronavirüs nedeniyle çocuğun velayetinin verilmesine karar verildi. Konuya ilişkin verilen bu karar emsal niteliği taşıyor.

Mahkemeden Velayete İlişkin Koronavirüs Kararı

Tüm dünyada ve Türkiye’de ölümcül etkiler gösteren Koronavirüs nedeniyle mahkemeden emsal niteliğinde bir karar verildi. Kocaeli’de çocuklarının velayeti için açılan davada taraf olan babanın avukatı, bakanlığa bağlı bir yurtta kalan çocuğun, Koronavirüs tehlikesi nedeniyle, çocuğun yüksek yararına velayetinin babaya verilmesi talep edildi. Bunu üzerine incelemede bulunana mahkeme ise bu talebi yerinde bularak velayetin geçici olarak babaya verilmesine hükmetti.

Mahkeme tarafından velayete ilişkin Koronavirüs nedeniyle verilen bu karar, benzer durumda olan pek çok kişi için emsal niteliği taşıdığı ifade edildi. Çocuğun yüksek yararı gözetilerek verilen karar, Koronavirüs salgını nedeniyle yurtta kalan çocuğun, velayet davası sonuçlanana kadar babada kalmasına hükmedildi.

Koronavirüs Mahkeme Kararına Da Bulaştı

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içinde tüm dünyada etkisini gösteren Koronavirüs, Türkiye’de de tehdit oluşturmaya başladı. Bunun üzerine birçok alanda Koronavirüs nedeniyle yeni değişiklikler yapılırken, Koronavirüs yargı kararlarını da etkilemeye başladı.

Kocaeli’de yaşanan bu somut olayda, velayet davası sonuçlanana kadar çocuğun yurtta kalmasının yerine geçici olarak salgın tehdidi gerekçesi ile babada kalmasına hükmedildi. Çocuğun yararına kalabalık yurt ortamında kalmaması için velayet geçici olarak babaya verildi. Dava sonuçlanana kadar çocuğunun velayetine sahip olan baba ise bu talebi ile emsal bir kararın verilmesine neden oldu.

Bu haber toplam 1221 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara