Yabancı Uyruklu Eşe Karşı Boşanma Davası | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Yabancı Uyruklu Eşe Karşı Boşanma Davası

Yabancı Uyruklu Eşe Karşı Boşanma Davası

Yabancı Uyruklu Eşe Karşı Boşanma Davası, Yabancı Eşin Türkiye’de Boşanma Davası Yabancı uyruklu biriyle evlenen kişiler boşanmayı istediklerinde boşanma davasını Türkiye’de açabilirler. Yani eşlerden herhangi birinin yabancı uyruklu olmuş olması boşanma davasının Türkiye’de açılmasına engel teşkil etmez.

Boşanma işlemi gerçekleştirilebilir. Yabancı uyruklu eşinden boşanmak isteyen kişinin yetkili mahkemelere başvurması yeterlidir. Ancak Türkiye’de yabancı uyruklu birinden boşanmak için açılan boşanma davası Türk Medeni Kanunu öngördüğü şekilde, çizdiği çerçevede yürütülür.

Yabancı Bir Eşten Yabancı Ülkede Boşanma

Yabancı eşten, yabancı bir ülkede boşanmak mümkündür. Ancak yabancı ülkede açılmış bir boşanma davasında boşanma işlemi gerçekleştiğinde işlem ülkemizde direk geçerli sayılmaz. Yurt dışında yabancı uyruklu eşinden boşanan ve kararı kesinleşen kişi ülkemizde tanıma tenfiz davası açması gerekmektedir.

Tenfiz davası, yabancı bir mahkeme tarafından verilen kararın ülkemizdeki mahkemelerce kabul edilmesi, kanunlarımıza uygunluğunun onaylanmasıdır. Birçok prosedürü içinde barındıran boşanma davalarının genelinde olduğu gibi yabancı uyruklu birinden boşanan kişilerin profesyonel bir yardım alıp, avukata başvurmaları sürecin daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.

Boşanma Davası Avukatlarıİki Yabancı Uyruklu Eşin Türkiye’de Boşanması Nasıl Olur?

Milletlerarası Özel Hukuk Mevzuatının 13. Maddesinde Boşanma ve Ayrılık başlığı altında yabancı uyruklu eşten boşanmayla ilgili şöyle bir düzenleme yer alır: Boşanma ve ayrılık sebepleri ve hükümleri eşlerin müşterek milli hukukuna tabidir.

Boşanma işleminde eşlerden birinin farklı bir uyruktan olması yani başka bir.ülkenin vatandaşı olması halinde müşterek ikametgah hukuku uygulanır.

Müşterek bir ikametgah olmadığı takdirde müşterek mutad meskenleri hukuku uygulanır. Böyle bir durum bulunmadığı zaman da Türk hukuku uygulanır.

Eşlerin İkisi de Yabancı Uyruklu Olması Halinde Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Ülkemizde yabancıların boşanma işlemleri Milletlerarası Özel Hukuk ve usullerine göre boşanma davaları görülmektedir. İki Yabancı Uyruklunun Türkiye’de boşanması aşağıdaki usul uygulanır

Örneğin Kadın Almanya, Erkek Almanya ise görülen dava Alman mahkemelerinin hukukuna göre boşanmaya karar verilecektir. eşlerin aynı ülke vatandaşı olması, o ülkenin hukuk kurallarının işlemesi gerektiği belirtilmiştir.

Eşlerin İkisi de Yabancı Ancak Uyrukları Farklı İse Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Ülkemizde yabancıların boşanma işlemleri yukarıda da belirttiğimiz gibi Milletlerarası Özel Hukuk ve usullerine göre açılan boşanma davaları karara bağlanmaktadır.

Örneğin Kadın Suriyeli, Erkek İranlı ise ve ikametleri Türkiye ise yargılama usulü de değişmektedir. Burada yargılama usulü eşlerin ikametgahı Türkiye olması sebebiyle Türk hukukuna göre boşanma davası karara bağlanır.

İki Yabancı Sığınmacı ve Göçmen Olarak Yaşayan Vatandaşların Boşanması

Ülkemizde yaşayan sığınmacıları veya göçmen olan yabancı ülke vatandaşların boşanma usulleri  yukarıda verilen örnek doğrultusunda  davaları karara bağlanır.

Örneğin İki Suriyeli eş veya iki Rusya vatandaşı eşlerin Medeni kanunumuzun 13. maddesine göre eşlerin Türkiye’de kayıtlı oldukları ve ikamet ettikleri aile mahkemesi yetili kılınmıştır.

Yabancı Uyruklu Eşe Karşı Boşanma Davası

Türk medeni kanunu gereği Türkiye’de aile hukukundan kaynaklı boşanma davalar Aile Mahkemelerin sorumluluğuna verilmiştir.

Yabancı Uyruklu Eşe Karşı Boşanma Davası açmaya karar veren eş nüfus kaydının olduğu eşlerin ikamet ettiği adrese en yakın aile mahkemesine boşanma dilekçesi hazırlamak suretiyle başvuru yaparak anlaşmalı yada çeşitli boşanma sebeplerine dayanarak çekişmeli boşanma davası açabilirler.

İki Yabancı Uyruklunun Türkiyede Boşanması

Yabancı Uyruklu Eşe Karşı Boşanma Davası

Yabancı Uyruklu Eşe Karşı Boşanma Davası açacak çiftin Türkiye’de ikamet ettiği adres bulunmuyorsa Genel Mahkemelerin bulunduğu İstanbul, İzmir ve Ankara Aile mahkemeleri görevli olup, eşler bu illerde dava açabilirler.

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma Ne kadar Sürer

Yabancı uyruklu eşten boşanma da normal bir boşanma davasında olduğu gibi boşanma süresi boşanmanın türüne ve boşanma sürecini bir avukat yardımıyla takip edip etmemelerine göre değişir.

Anlaşmalı boşanmada bir anlaşmalı boşanma avukatıyla bir ile üç hafta arasında boşanma işlemi gerçekleştirilebilir. Çekişmeli boşanmada eşlerin kendi kontrollerinde yürütülmeye çalışılırsa boşanma davası 4 yıla kadar sürebilir. Ancak profesyonel bir yardım, bir avukat desteğiyle 9 ay kadar bir süre dava bitecektir.

Yabancı Ülkede Alınan Boşanma Kararının Türkiye’de Tanınması ve Geçerliliği

Yabancı bir mahkeme kararının Türkiye’de geçerliliği olması için tanıma, tenfiz işlemlerine tabi tutuşması yani Türk mahkemeleri tarafından ülkemizin kanunlarına uygunluğu onaylanması gerekiyor.

Aynı durum boşanma davaları için de geçerlidir. Yabancı bir mahkeme tarafından gerçekleşen boşanma işlemi tamamlanıp kesinleştikten sonra ülkemizde tenfiz davası açılarak mahkemenin kararı onaylanması sağlanır.

İki Yabancı Uyruklunun Türkiyede Boşanması

İki Yabancı Uyruklunun Türkiyede Boşanması

Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir?

Tanımayla yabancı mahkemenin verdiği boşanma kararı ilişkin bir değerlendirme yapılır. Tenfiz ise yabancı mahkemenin verdiği nafaka kararlarının uygulanmasını sağlar. Yanı tanıma yapılmadığı taktirde yabancı mahkeme kararları ülkemizde geçerlilik taşımaz.

Tenfizin gerçekleşmediği yabancı mahkeme kararında evlilik devam ediyor kabul edilir, boşanma kararının geçerliliği olmaz.

Yabancı Uyruklu Eşten Yabancı Ülkede Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Eşlerden Türkiye’de yaşayan avukatı aracılığıyla mahkemeye başvurabileceği gibi bizzat kendisi de davayı açabilir. Türkiye’de yaşamayan, yurt dışında olan taraf da kendisi veya avukatı dava açılabilir.

Yurt dışında olan kişiye tebligat göndermek suretiyle kendisi davadan haberdar edilecektir. Davaya katılamayan taraf için gıyabında tanıma işlemi yapılır. Karar alınmasında mahkemede hazır olması gibi bir zorunluluğu yoktur.

Avukat İlkay Uyar Kaba

Avukat İlkay Uyar Kaba

1.557 Görüntülenme

0 SORULAR

 1. ASLIHAN dedi ki:

  26 senedir evliyim.Esim Alman uyruklu. TURKIYEDE 5 SENEDIR Ankara’da yasiyoruz.Oturma izni bir bes senelik aldik.dolunca tekrar iki sebe alindi.ucunvu oturma iznini almistim.evi terketti.2019 aralik ayindan beri yasamiyoruz birlikte.Nasil ayrilabilirim.Almanya da evlenmistik.cocugumuz yok.

 2. OLCAY dedi ki:

  Merhabalar kız arkadaşım 4 yıl önce ingiliz bir erkekle evlilik yapmış olup 4 5 ay gibi kisa bir süre evli kalıp daha sonra geçimsizlik nedeniyle ayrılmışlardır bu evlilik mersinde olmuştur ve şu anda kız arkadaşım 3 yıldır ANKARA da ikamet etmektedir. Ankara da aile mahkemesine başvurup bu boşanma davasını baslatabilirmiyiz ve karşı taraftan hic birşey talep etmeden sadece bu resmi evliliğin bitmesini istiyoruz bize bu konuda yardımcı olurmusunuz

 3. RECEP dedi ki:

  Benim 9 yaşında bir kızım var ve rus uyruklu bayanla evliyim emekliyim ve bir evim var bu durumda boşama nasıl olur

 4. ŞENOL dedi ki:

  Merhabalar suriyeli multeci esimden ayrilmak istiyorum 3 yillik evliyiz ve 3 aylik bir cocugum var dava nasil seyreder cocugumun velayeti nasil olur

 5. TARIK dedi ki:

  Selam benim eşim Özbekistan vatandaşı eşimden boşanmak istiyorum ama eşime 1 yıldan fazla oldu ulaşamıyorum bunun kısa yolu yokmudur

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
  BİZE ULAŞIN

  İletişim Bilgileri