Yargıtay'dan Emsal Karar: Eşini Başkasıyla Kıyaslama Boşanma Sebebi | Ankara Avukat

Yargıtay’dan Emsal Karar: Eşini Başkasıyla Kıyaslama Boşanma Sebebi

Yargıtay'dan Emsal Karar: Eşini Başkasıyla Kıyaslama Boşanma Sebebi

Yargıtay’dan Emsal Karar: Eşini Başkasıyla Kıyaslama Boşanma Sebebi

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun emsal niteliğindeki kararı ile birlikte; eşinin başkaları ile kıyaslayan, eşinin dedikodusunu yapan ve kusurlarını ulu orta konuşan taraf boşanmada kusurlu sayılacak.

4. Aile Mahkemesi’nde görülen boşanma davasında, aralarında şiddetli geçimsizlik olduğunu iddia eden karı koca hazır bulundu. Mahkeme, evi sürekli terk edip başka bir yere giden kocanın taleplerini reddederek kadının boşanma talebini kabul etti.

Yerel mahkemenin vermiş olduğu bu kararı davalı – karşı davacı koca temyiz etti. Bunun üzerine dava dosyası Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ne intikal etti. Dava dosyasını inceleyen Yüksek Mahkeme, hukuka aykırı karar verildiği gerekçesiyle mahkeme kararını bozdu.

Söz konusu bozma kararına gerekçe olarak; davacı – karşı davalı kadının da eşini başkalarıyla kıyasladığı, hakir gördüğü, eşine baskı uyguladığı ve davalı – karşı davalı erkeğin iktidarsız olduğuna dair dedikodu çıkardığı anlaşıldığından kocanın da dava açmada hakkı bulunduğunun altı çizildi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi bu sebeple davalı – karşı davacı erkeğin davasının da kabulü ile boşanmaya karar verilmesi gerektiği halde, yetersiz gerekçe ile karşı davanın reddi hukuka uygun bulunmadığına hükmetti.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’ndan Emsal Karar

Yüksek Mahkeme’nin bozma kararından sonra dava dosyasını yeniden değerlendiren Aile Mahkemesi, ilk hükmünde direndi. Bunun üzerine Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, davacı – karşı davalı kadının eşi üzerinde baskı kurmaya çalıştığı, kendi ailesiyle kıyaslamak suretiyle onu hakir gördüğüne dikkat çekerek emsal niteliğinde karara hükmetti.

Kararda; “Davalı-karşı davacı erkeğin iktidarsız olduğu yönündeki dedikoduların çıkmasına sebebiyet verdiği ve tüm bu olguların tanık beyanlarıyla doğrulandığı anlaşılmaktadır.

Yargıtay’dan Emsal Karar: Eşini Başkasıyla Kıyaslama Boşanma Sebebi

Dosyada tanıkların olmayan vakıaları olmuş gibi ifade ettiklerini kabule yeterli delil ve olgu bulunmadığına göre davacı-karşı davalı kadının da kusurlu olduğunun kabulü gerekmektedir.” denildi.

Bu gerekçelerle davalı – karşı davacı erkeğin de boşanma davasının kabulünün gerektiği vurgulandı. 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun Geçici 3. maddesine göre uygulamada bulunan 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’nun 429. maddesi gereğince kararın oy birliği ile bozulmasına karar verildi.

Emsal niteliğindeki bu karara göre eşinin dedikodusunu yapan, eşini başkalarıyla kıyaslayan ve eşinin kusurlarını ulu orta konuşan taraf boşanma davasında kusurlu sayılacak.

BENZER YAZILAR

AV.HATİCE ŞİRİN SAĞLAM

AV.HATİCE ŞİRİN SAĞLAM

61 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri