Atla

Aile Boşanma Hukuku Davaları


Aile Boşanma Hukuku Davaları

Aile Boşanma Hukuku Davaları

Aile Boşanma Hukuku Davaları

Boşanma Davaları Nasıl Açılır

Boşanma davası hangi mahkemede açılır: Boşanma davası  Aile Mahkemesinde açılır. aile mahkemesi bulunmaması durumunda Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır. Davanın karşı tarafın açması davanın seyrine olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi olmaz. Önemli olan iddiaların ispatıdır.

Anlaşmalı boşanma Nedir,  çekişmeli boşanma Arasındaki Fark Nelerdir ?

Anlaşmalı boşanma hangi hallerde mümkündür: Anlaşmalı boşanma, eşlerin her konuda anlaşması ile tek duruşma ile sonuçlanan davalar arasındadır. Anlaşmalı boşanma davasında eşler boşanma, velayet, nafaka, tazminat konularında anlaşmış olmaları gerekmektedir. Anlaşma yaptıkları tüm konuları anlaşmalı boşanma protokolü dediğimiz protokol hazırlayarak mahkeme sunmaları, protokolde yazılan konular da duruşmada beyan etmeleri gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmanın en önemli şartı evliliğin 1 yılını doldurmuş olmalıdır.. Çekişmeli boşanma ise, tarafların boşanma ya da boşanmanın mali sonuçlarında anlaşmaya varamamaları halinde ya da 1 yılını doldurmayan evliliklerde söz konusu olmaktadır. Çekişmeli boşanma davasında en önemli konu boşanmaya sebep olayların ispat edilmesidir. Boşanma sebeplerinin en önemli ispat edilmesi de tanık beyanlarıdır.Tanıkların anne baba akraba olması yada çocukların olmasının bir anlamı yoktur. Önemli olan olayların tanıklar tarafından inandırıcı olarak anlatmasıdır.

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır

Boşanma davaları ne kadar sürede biter:  boşanma süresi hakkında kesin bir süre verilmesi doğru olmamakla beraber, sürenin uzaması yada kısalması tamamen aile mahkemesini dava ve iş yükü ve bildirilen delil ve tanıkların zamanında mahkeme ulaşmasıdır. Bu anlatımlar doğrultusunda anlaşmalı boşanma ilk duruşmada buda 1-2 ay içinde sonuçlanır, çekişmeli boşanma ise5-6 duruşmada buda 8-9 ay içinde sonuçlanmaktadır. Boşanma davasında vekilimin/avukatımın olması zorunlu mudur, olmasının sonuca etkisi var mıdır: Hiçbir davada vekil tayin etme zorunluluğu yoktur, kişiler avukatları olmaksızın dava ve işlerini takip edebilirler. Ancak elbette davayı avukat ile takip etmenin özellikle yargılama usulü açısından önemi büyüktür. Ankara Boşanma Davaları.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • FİGEN ÖTEBAŞ -
  15 Eylül 2016

  Aile Boşanma Hukuku Davaları Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
 • SABRİ GÜZELER -
  13 Ekim 2016

  Aile Boşanma Hukuku Davaları Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

  Cevapla
Yorum Bırak