Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir

Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir
Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir | Boşanma davasında Yargıtayın vermiş olduğu kararda; yargılama ve toplanan delilerden mahkemenin de kabulünde olan varlığı ve erkekte kaldığı ispat edilen 5 adet bileziğin erkeğin ve erkeğin annesi tanık ...'nın beyanından da anlaşıldığı üzere her biri 15'er gram olduğu halde mahkemece 5 adet bileziğin 10'ar gr olarak kabul...
Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir | Boşanma davasında Yargıtayın vermiş olduğu kararda; yargılama ve toplanan delilerden mahkemenin de kabulünde olan varlığı ve erkekte kaldığı ispat edilen 5 adet bileziğin erkeğin ve erkeğin annesi tanık ...'nın beyanından da anlaşıldığı üzere her biri 15'er gram olduğu halde mahkemece 5 adet bileziğin 10'ar gr olarak kabul edilmesi doğru olmadığı gibi, yine tanık ...'nın beyanında 3 adet kolyenin kendilerinde olduğu belirtilmesine rağmen mahkemece sadece 1 adet kolyeye yönelik talebin kabul edilmesi doğru görülmemiş ve bozmayı gerektirmiştir.

Aile Mahkemesine Açılan Boşanma Davasında Altınların İadesi Talebi

Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir | Yapılan yargılama ve toplanan delillerden tarafların mahkemece belirlenen ve gerçekleşen kusurlu davranışları yanında erkeğin bağımsız konut temin etmediği, ailesinin müdahalesine ve eşine hakaretlerine sessiz kaldığı, eşini istemediğini söylediği, eşini aşağıladığı.

Aile Mahkemesine Açılan Boşanma Davasında Maddi ve Manevi Tazminat Talebi

Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir | Kadının da, mahrem konuları etrafta konuştuğu, eşini aşağıladığı anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu duruma göre boşanmaya neden olan olaylarda davalı-davacı kadına oranla davacı-davalı erkeğin daha fazla kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Hal böyleyken, tarafların eşit kusurlu kabul edilmesi doğru görülmemiş ve bozmayı gerektirmiştir. Boşanmaya sebep olan olaylarda davacı-davalı erkek ağır kusurludur. Eşin bu hareketleri diğer eşin kişiliğine saldırı niteliğindedir. Davalı-davacı kadın yararına medeni kanunun ilgili madde koşulları oluşmuştur. Davada kadın lehine tarafların sosyal ve ekonomik durumları, kusurun ağırlığı ve hakkaniyet ilkesi dikkate alınarak uygun miktarda maddi ve manevi tazminat takdir edilmesi gerekirken yanılgılı kusur belirlemesine bağlı olarak kadının maddi ve manevi tazminat isteklerinin reddi doğru görülmemiştir.

Aile Mahkemesine Açılan Boşanma Davasında Altınların İadesi Kararı

Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir | Davada kadın tarafından dava dilekçesinde belirttiği, düğünde kendisine takılan ziynetlerin ve paranın 2 bilezik ve 1 bileklik dışında erkekte kaldığını ve kendisine verilmeyen bu ziynetlerin aynen olmadığı taktirde bedelinin iadesi talep edilmiş, erkek tarafından ise cevap dilekçelerinde tek tek saydıkları bir kısım ziynetlerin kendilerinde olduğu . Ancak diğer ziynetlerin kadında olduğu savunulmuştur. Mahkemece varlığı ve erkekte kaldığı ispat edilen 28 çeyrek altın, 1 adet 32,50 gr bilezik, 5 adet 10'ar gr bilezik ve 1 adet kolye ve 1000 TL nakit para yönünden davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir. Yapılan yargılama ve toplanan delilerden mahkemenin de kabulünde olan varlığı ve erkekte kaldığı ispat edilen 5 adet bileziğin erkeğin ve erkeğin annesi tanık ...'nın beyanından da anlaşıldığı üzere her biri 15'er gram olduğu halde mahkemece 5 adet bileziğin 10'ar gr olarak kabul edilmesi doğru olmadığı gibi, yine tanık ...'nın beyanında 3 adet kolyenin kendilerinde olduğu belirtilmesine rağmen mahkemece sadece 1 adet kolyeye yönelik talebin kabul edilmesi doğru görülmemiş ve bozmayı gerektirmiştir.

Bu haber toplam 259 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara