Eşe Darptan Kamu Davası: Eşe karşı basit yaralamada beraat mümkün mü? Karısını döven adam ne kadar ceza alır?

Eşe Darptan Kamu Davası: Eşe karşı basit yaralamada beraat mümkün mü? Karısını döven adam ne kadar ceza alır?
Eşe karşı işlenen şiddet suçları ve bu suçlarla ilgili yargı süreçleri hakkında genel bir bilgi sunmaktadır. Bu tür davaların karmaşıklığı ve ciddiyeti göz önünde bulundurularak, mağdurların ve şüphelilerin avukat desteği alması önem taşır.

Modern toplum yaşantısı içerisinde aile içi şiddet olayları ile çok sık şekilde karşı karşıya kalınabiliyor. Türk Medeni Kanun’u kapsamında koruma altında bulunan aile içi güvenliğini sarsan ve aile içerisinde eşinden şiddet görmekte olan kadınların haklarının korunması ve güvencesinin sağlanabilmesi hedefi ile dava açma hakkı veriliyor.

Kamu darp davaları, özellikle eşe karşı işlenen şiddet suçlarının yargı önüne taşınmasıyla ilgili bir süreci ifade eder. İşte bu süreçle ilgili sıkça sorulan sorular ve yanıtları:

Kamu Darp Davaları Nedir?

Eşe karşı işlenen fiziksel şiddet nedeniyle, eşin şikayetçi olup olmamasına bakılmaksızın açılan davalardır. Bu davalar, eşin şikayetini geri çekmesi durumunda bile sonuçlanmadan bitirilemez.

Eşe Karşı Suçlar Şikayete Tabi mi?

Eşe karşı işlenen suçlarda, özellikle şiddet suçlarında şikayet aranmaz. Bu, yargı sürecinin eşin şikayeti bağımsız olarak devam edeceği anlamına gelir.

Darptan Hapse Girilir mi?

Evet, darp kasten yaralama kapsamında değerlendirilir ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir.

Kamu Davası Nedir, Nasıl Açılır?

Aile içi şiddet olaylarında kamu davası, savcılık veya polis tarafından resen soruşturulur ve kovuşturulur. Şikayet olsa dahi, şikayetten vazgeçilse bile kamu davası düşmez.

Eşler Birbirinden Şikayetçi Olursa Ne Olur?

Eşler birbirinden şikayetçi olursa, soruşturma başlatılır ve ceza yargılaması süreci işler. Bu süreçte adli para cezası ya da hapis cezası gibi yaptırımlar uygulanabilir.

Karısını Döven Adam Ne Kadar Ceza Alır?

Basit tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif yaralama durumunda, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmedilir.

Basit Yaralama Nedir? Basit Yaralamanın Cezası Nedir?

Basit yaralama, kişinin vücut bütünlüğünün hafif şekilde bozulması ve basit tıbbi müdahaleyle giderilebilir durumları kapsar. Cezası, yaralamanın ağırlığına ve mağdurun şikayetine göre değişiklik gösterebilir.

Eşe Karşı Basit Yaralamada Beraat Mümkün mü?

Eşe karşı basit yaralama suçunda beraat almak, meşru müdafaa gibi durumlar dışında zordur. Ancak yaralama eyleminin gerçekleşmediğinin kanıtlanmasıyla beraat mümkündür.

Boşanma davası nedenlerinden birisi olarak Türk Medeni Kanun’u çerçevesinde yer alan eşe darp durumu ile ilgili olarak eşinden şiddet görmesinden dolayı eşi ile ilgili olarak kendisine uyguladığı şiddete odaklı olarak şikayetçi olması halinde açılan ceza davası süreci içerisinde daha sonra şikayetini geri çekmesi halinde ya da şikâyetten vazgeçmesi durumunda ceza davasının durumunun ne olacağı merak ediliyor.

Kendisine şiddet uygulamakta olan eşi ile ilgili olarak gerçekleştirmiş olduğu şikayeti üzerine ceza davası açılmaktadır. Modern Türk hukuk sistemi çerçevesinde kadının eşinden şiddet görüyor olması dolayısı ile savcılığa şikayette bulunması üzerine açılan ceza davasının, kadının şikayetinden vazgeçmesi etkilenmesine yol açmamaktadır.

Eşe Darp Şikayetten Vazgeçme ve Sonuçları

Yani kadının eşinden şiddet görmesi nedeniyle şikayette bulunması üzerine açılan ceza davaları, kadının şikayetini geri çekmesi veya şikayetinden vazgeçmesi halinde kesinlikle sona ermemektedir.

Kadına uygulanan şiddeti Türk Ceza Kanunu’nun 86. Maddesi kapsamında kasten yaralama suçunun ağırlaştırılmış vaziyetini teşkil edecektir ve bu hüküm kapsamında da kasten başkasının vücuduna acı veren, sağlığının veya algılama yeteneğinin zarar görmesine sebep olacak kişinin 1 yıldan başlayarak 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması öngörülmektedir.

Türk Ceza Kanunu çerçevesinde kasten yaralama suçu eyleminin basit tıbbi müdahale ile giderilecek düzeyde hafif olması durumunda ise söz konusu mağdurun şikâyeti durumunda 4 aydan başlayarak 1 yıla kadar hapis cezasının uygulanması veya adli para cezasına hüküm verilmektedir. Bu suçun eşe karşı gerçekleştirilmiş olması durumunda bu suç nitelikli duruma çıkar ve şikayet gerekliliğine kesinlikle bakılmaz.

Eşe Darp Sonucu Açılan Kamu Davası

Bu sebep ile de darp edilen eşin şikayette bulunup, bulunmasına bakılmadan veya şikayet edip, daha sonra vazgeçilmesine bakılmadan ceza davasının işleyişi devam ettirilir.

Bu noktada kişinin eşinden şiddet görüyor olması dolayısı ile şikayette bulunması üzerine açılan ceza davası, kişinin şikayetini geri çekmesi üzerine kapanmaz ve sürecine kamu davası sıfatı ile devam etmektedir.

Bu konuya ilişkin olarak emsal teşkil edecek çok önemli kararlarda mevcuttur. Özellikle de tartışmış olduğu eşini darp ederek, hakaret etmiş olduğu dolayısı ile hakkında ‘basit yaralama, hakaret ve tehdit’ davası açılmış olan eş için 5 ay hapis cezası verildi. Ancak bu ceza daha sonra ertelendi.

Eşe Darptan Alınan Cezalar

Asliye Ceza Mahkemesi’ nede görülen dava çerçevesinde taraflar duruşmada bulunurken, sanık hakkındaki suçlamaları reddetti. Sanık vermiş olduğu ifadesinde suçlamayı kabul etmediğini, resmi nikahlı olan eşini kasıtlı olarak yaralamadığını, hakaret etmediğini ve tehdit etmediğini dile getirerek, eşi ile barışmış olduklarını ve beraber yaşamlarını sürdürmekte olduklarını belirtti.

Eşe Darptan Kamu Davası Müşteki ise ifadesinde sanık olan resmi nikahlı eşi ile tartışma yaşayarak, kendisini darp etmiş olduğunu, eşinin kendisini yumruklayarak darp ettiğini ve üzerine hakarette bulunduğunu belirtirken, tehditte bulunmadığını dile getirerek, kendisinden şikayetçi olmadığını, herhangi bir maddi tazminat talebinin de bulunmadığını belirtti.

Bu ifadeler ardından mahkeme başkanı sanık kocaya eşi kasten yaralama suçu nedeni ile 5 ay hapis cezası verme kararı alırken, daha sonra bu cezayı erteledi. Mahkeme başkanı, sanığın hakaret ve tehdit suçundan ise beraat etmesine karar verdi. Yukardaki açıklamaların yanında ceza kararının boşanmaya etkisi de önemli olmaktadır. Makaleye bu önemli hususu not düşecek olursak, Eşin darp edilmesi, yaralanması ve zarar görmesi durumunda, karşı tarafın ceza alması boşanma davalarında önemli delil oluşturmaktadır.

Eşi darp etme veya kasten yaralama suçunda ceza alması yanında hakkında açılacak boşanma davasında kusurlu kabul edilmektedir.

Bu haber toplam 1891 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara