Araç Değer Kaybı Başvuru Süresi

Araç Değer Kaybı Başvuru Süresi

Araç Değer Kaybı Başvuru Süresi

Araç değer kaybı başvuru süresi, söz konusu mağduriyetin giderilmesinde önemli başvuru şartları arasında yer almaktadır. Araç Değer Kaybı Başvuru Süresi 2 yıldır..

Zira her hukuki işlemde olduğu gibi araç değer kaybından doğan mağduriyetlerin giderilmesinde de kanunlar nezdinde hak sahiplerine belirli bir süre tanınmıştır.

Araç Değer Kaybı Başvuru Süresi

Araç değer kaybı başvuru süresi olarak nitelendirilen bu zamanaşımı süresine riayet edilmediği takdirde, aracında meydana gelen değer kaybının tazminini talep eden araç sahiplerinin yasal hakları sonlandırılmaktadır.

Dolayısıyla bu sürecin geçmesinin ardından yapılan başvurular hiçbir hukuki geçerlilik içermediği için usulen reddedilmektedir.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç değer kaybı; herhangi bir trafik kazasına karıştıktan sonra maddi hasar görmesi sebebiyle onarıma tabi tutulan aracın, ikinci el piyasasındaki değerinde meydana gelen fiyat düşüşüne yönelik bir kavramdır.

Sigortacılık hukuku kapsamında ele alnın bu hususlar aynı zamanda Karayolları Trafik Kanunu’nun 97. maddesinde de açık bir şekilde düzenlenmiştir.

Buna göre herhangi bir trafik kazasına karışan ancak söz konusu kazanın meydana gelmesinde hiçbir kusuru bulunmayan araç sürücüleri, araçlarında meydana gelen zararların giderilmesinin akabinde gündeme gelen değer kayıplarının tahsilatını talep edebilme hakkına sahiptir.

Ancak araç değer kaybı tahsilatında da diğer tüm hukuki prosedürlerde olduğu gibi birtakım hukuki usul ve esaslar bulunmaktadır. Bu bağlamda araç değer kaybı talebi şartları üzerinde muhakkak durulması gereken hususlara işaret etmektedir.

Araç Değer Kaybı Şartları Nelerdir?

Araç değer kaybını yükümlülüğü bulunan kurumdan tahsil etmek için hem aracın hem de sürücünün belirli birtakım koşullara uygun olması gerekmektedir. Bu bağlamda;

  • Araç değer kaybından yararlanılabilmesi için kazaya karışan aracın 130 bin kilometreyi geçmemiş olması gerekmektedir.
  • Hak sahibi başvuruyu yapan kişi, gerçekleşen maddi hasarlı trafik kazasında az kusuru bulunan taraf olmalıdır.
  • Aracın değer kaybı başvurularında başvuru süresine uyulması gerekmektedir. Bu husus yazımızın devamında açıklanmaktadır.
  • Değer kaybına konu olan araçta değiştirilen veya boyanan parçaların daha önce herhangi bir şekilde bu işlemlere tabi tutulmamış olması gerekmektedir. Dolayısıyla daha önceden değiştirilen bir parça için ikinci kez araç değer kaybı tahsilatı yapılması mümkün değildir.

Araç Değer Kaybı Zamanaşımı Süresi

Araç değer kaybı şartları arasında da gösterilen zamanaşımı süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir.

Buna göre kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren iki yıl süre içinde söz konusu başvuru yapılmadığı takdirde araç sahibi hakkını yitirmiş olmaktadır. Bu sebeple araç değer kaybı başvuru süresi önem teşkil eden bir konudur.

Bu haber toplam 275 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara