Araç Değer Kaybı Başvurusu Nereye Yapılır?

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nereye Yapılır?

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nereye Yapılır?

Araç değer kaybı başvurusunda yetkili makam, hukuk sistemimizde sıklıkla yaşanan bu uyuşmazlıkların giderilmesi için esas alınan Karayolları Trafik Kanunu’nun 97. maddesinde yer alan hükümlere göre düzenlenmiştir.

Nitekim trafik kazalarında aracında meydana gelen değer kaybının tazminin talep eden araç sahibi, ilgili mevzuatlarda belirtilen başvuru şartlarını yerine getirmesi durumunda dava açmadan önce, mutlaka muhatap sigorta şirketine hukuki prosedürlere uygun olarak başvuruda bulunmak durumundadır.

Çünkü bu sigorta şirketine başvuru hususu, aynı zamanda konunun yargıya taşınmasında da önem teşkil etmektedir. Bu bağlamda “Araç değer kaybı başvurusu nereye yapılır?” sorusunun yanıtlarına ilişkin detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Araç değer kaybı başvurularında bilindiği üzere öncelikle bilirkişi raporuna ihtiyaç duyulmaktadır. Araç eksperi olarak adlandırılan bu yetkili kişiler, trafik kazasından sonra araçta meydana gelen hasarı belirlemekte ve aracın ikinci el piyasasında yaşanan fiyat düşüşünü tespit edebilmektedir.

Alanında uzman bir araç eksperi ile söz konusu araç değer kaybı başvurusunun hukuka uygun bir şekilde yapılması çok daha kolay olmakta ve kısa sürede sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun ve araç ekspertizliği konusunda mesleğinde deneyim sahibi olmuş yetkililerin hizmetlerinden yararlanmak oldukça önemlidir.

Araç değer kaybı hesaplama işlemlerinin akabinde aracın ikinci el piyasasında yaşadığı düşüşün tespit edilmesiyle birlikte resmi ekspertiz raporu alınmış olmaktadır. Bu belge ile birlikte araç değer kaybı dilekçesi hazırlanarak başvuru işlemlerinin başlatılması hukuki prosedürlere uygun hareket edilmesini bakımından önemli teşkil etmektedir.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz belgelerin hazırlanmasının ardından Karayolları Trafik Kanunu’nun 97. maddesinde düzenlenen hükümler gereğince öncelikle trafik kazasında kusurlu olan sürücünün sigorta şirketine başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Nitekim zorunlu trafik sigortası kapsamında trafik kazasında kusuru bulunmayan tarafın karşılaştığı onarım masraflarını karşılamakla yükümlü olan sigorta şirketleri aynı şekilde araç değer kaybı hususunda da hak sahiplerine bilirkişi raporunda belirtilen oranda ödeme yapmak zorundadır.

Bu bağlamada araç değer kaybı başvuru dilekçesi ile birlikte başvuru yapılan sigorta şirketinden olumsuz yanıt alınması durumunda konunun yargıya taşınma yolu açıktır. Bu noktada ise doğrudan muhatap alınan sigorta şirketinin aleyhine olacak şekilde araç değer kaybı davası açma işlemi mümkün olmaktadır.

Araç değer kaybı başvurusu nereye yapılır sorusuna ilişkin detaylı bilgiler almak için hukuk büromuzdan danışmanlık hizmeti alabileceğiniz gibi Sigortacılık Hukukunda tecrübeli avukatları ile danışmanlık ve vekalet vererek araç değer kaybı başvuru ve davalarınızın sonucunu kısa sürede istenilen sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Bu haber toplam 259 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara