Atla

Babalık Davası Nasıl Açılır


Babalık Davası Nasıl Açılır

Babalık Davası Nasıl Açılır

Babalık Davası Nasıl Açılır

 Çocuk İle Baba Arasındaki Soy Bağının Babalık Davası İle Kurulması Hakkında Bilgiler

Soy Bağı Nedir? Soy bağı dünyaya gelen çocuğun anne ve babası ile arasında oluşan doğal veya hukuki yollar ile oluşan bağına denir.

Soy bağı çocuk ile anne arasında doğal olarak oluşurken bazı hallerde çocuk ile baba arasındaki soy bağı babalık davası, tanıma ve buna benzer hukuki yollar ile oluşmaktadır.

Evlilik birliği içerisinde meydana gelen çocuğun babası ile arasındaki soy bağı anne ile arasındaki oluşan soy bağı gibi doğal hallerde meydana gelmektedir. Fakat evlilik birliği içerisinde meydana gelmeyen çocuğun babası ile oluşacak soy bağı birtakım usuller çerçevesinde meydana gelir.

Babalık Davası Nasıl Açılır

Babalık Davası Nedir?

Evlilik birliği içerisinde meydana gelmeyen çocuğun babasının saptanması yani babası ile arasında soy bağının kurulması için ana, çocuk veya çocuğa kayyım atanması gibi durumlarda kayyım tarafından çocuğun babası olduğu iddia edilen tarafa veyahut babanın mirasçılarına açılan davaya babalık davası denir.

Babanın mirasçılarına babalık davasının açılabilmesi için kanun koyucu babanın ölmüş olmasını şart koymuştur.

 

Babalık Davasının Açılacağı Yetkili ve Görevli Mahkeme

Soy bağı hususu aile hukukunu ilgilendiren meselelerden biridir. Babalık davası soy bağı altında incelenen bir konu olması dolayısı ile de babalık davasının açılacağı görevli mahkeme Aile Mahkemeleridir.

Dava davalının ( babanın veya baba ölmüş ise mirasçılarının ) yerleşim yeri mahkemesinde görülür. Eğer yerleşim yerinde aile mahkemesi yo ise dava Asliye Hukuk Mahkemesinde açılacaktır.

Babalık Davasında Davacı ve Davalı Taraf Kimlerdir?

Babalık davasını ana ve çocuk ayrı ayrı açabilirler. Davacı taraf yani anne, çocuk iken davalı taraf baba veya baba ölmüş ise babanın mirasçılarıdır.

 

Babalık Davasında Anneye Düşen Mali Haklar Nelerdir?

Çocuğun doğumundan babalık davasının sonuçlanıncaya kadar çocuğa bakmakla yükümlü olan anne Medeni Kanunda anne ve babaya ortak olarak sorumluluk verilen çocuğun sorumluluğunu ve onun maddi ihtiyaçlarını tek başına yüklenmiş olması nedeni ile babalık davası sırasında annenin de birtakım mali hakları olmaktadır.

Babalık Davası Nasıl Açılır (2)

 

Kanun koyucumuz Medeni Kanunun ilgili maddesi 304. Maddede annenin babalık davasında babadan isteyebileceği, talep edebileceği hakları hüküm altına almıştır.

   Talep edebileceği şeyler ise şunlardır

Doğum giderleri

Doğumdan önce ve sonraki 6 haftanın geçim giderleri,

Gebelik ve doğumun gerektirdiği diğer giderler.

Babalık davası özellikle miras hukuku açısından oldukça önemli bir konudur. Bunun nedeni ise çocuğun babalık davasından sonra babası ile arasındaki soy bağının kurulması ile babasına yasal mirasçı olabilecektir.

BABALIK DAVASI - SOYBAĞINA İLİŞKİN GÖREVLİ MAHKEMENİN AİLE MAHKEMESİ OLDUĞU - DAVAYA AİLE MAHKEMESİ SIFATIYLA BAKILMASI GEREKTİĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU  

Yargıtay Kararı - Babalık Davası Nasıl Açılır

T.C. YARGITAY 18.Hukuk Dairesi Esas: 2015/7252 Karar: 2016/1627 Karar Tarihi: 08.02.2016

YARGITAY KARARI: 2.Hukuk Dairesi Esas:  2010/4491 Karar: 2011/7014 Karar Tarihi: 26.04.2011 ÖZET: Mahkemece … tarihli oturumda, DNA incelemesi yapılmasına karar verilmiş, bu yönde davalıya ihtarlı davetiye tebliği için karar oluşturulmuştur.

Davalıya ara kararı gereğince çıkartılan davetiyede yazılmış, bu davetiye … tarihinde davalıya usulüne uygun olarak tebliğ edilmiş ise de, bu incelemenin gerektirdiği masraf ara kararında ve davetiyede gösterilmemiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İkbal -
  25 Ocak 2017

  Babalık Davası Nasıl Açılır Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • Karacabey -
  14 Şubat 2017

  benım 2 bucuk yasında bı cocugum var ama evlılık dısı kımlıkte babasının adı bıle yazmıyor sımdı babası dna testı yaptırmak ıstıyor dna testını nasıl yapabılırız bı mahkeme kararı gerektırır mı ve bu dna testıyle mahkemeye basvurup babalık davası acabılır mı aramızda dna testı yapabılırmıyız sadece cocugun babası oldugunu kanıtlamak ıcın yapılacak bır test bu . tesekkur ederım sımdıden

  Cevapla
Yorum Bırak