Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?
Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır TÜKETİCİ KREDİSİ DOSYA MASRAFI NASIL GERİ ALINIR TAŞIT KREDİSİ DOSYA MASRAFI NASIL GERİ ALINIR YARGITAY: DOSYA MASRAFI NASIL GERİ ALINMASI VE EKSPERTİZ ÜCRETİ T.C. YARGITAY 13.Hukuk Dairesi Esas: 2014/13869 Karar: 2014/12370 Karar Tarihi: 21.04.2014 ALACAK DAVASI - KONUT KREDİSİ NEDENİYLE KESİLEN BEDELLERİN TAHSİLİ İSTEMİ...
Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır? Konut kredisinde dosya masraflarının iadesi Yargıtay Kararlarına göre bankaların ne için aldıklarını açıklayamadığı ve gerekli olmadan alınan dosya masraflarının geri alınmasını ifade eder. Konut kredisi dosya masraflarının iade edilmesi için öncelikli olarak bankaya bir dilekçe aracılığı ile başvurmak gerekmektedir. Daha sonra dilekçe ile bankadan alınan dokümanlarla dosya masrafları hesaplanmaktadır. Kesilmiş olan dosya masraf bedellerine göre Tüketici hakem Heyeti ya da Tüketici Mahkemesi aracılığı ile dava için başvurmak gerekmektedir. Konut kredisi dosya masrafı nasıl geri alınır sorusunun yanıtı için aşağıdaki adımlar takip edilmektedir.

Konut Kredisi Dosya Masrafı Bankalardan Nasıl Geri Alınır?

Konut kredisi dosya masrafı yasal mı sorusunun yanıtı esas olarak hayırdır. Ancak bankalar çeşitli gerekçelerle bu ücreti alabilmektedir. Bu ücretin geri alınması mümkündür. Bunun için:
  • Bankaların gerekçe olmadan kredi sebebiyle dosya masrafı alması durumlarında bir avukat aracılığı ile bu dosya masrafı geri alınabilir. Öncelikli olarak kredinin çekildiği bankadan, masrafı gösteren bir belge alınması gerekmektedir. Bu belge ödeme planı ya da dekont olabilir. Bazı bankalar bu belgeyi vermeyi reddedebilir. Ancak yasal olarak bu belgeleri size vermek zorunlulukları bulunmaktadır. Bu sebeple belgeyi avukat aracılığı ile talep etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
  • Şayet bankadan talep edilen belge dosya masrafı iadesi dilekçesi ile beraber 3 Bin TL ve altında ise Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurulması gerekmektedir. Bu başvurular ücretsizdir.
  • Dosya masrafının iadesi için başvuru yapmanın ardından hakem heyeti ya da tüketici mahkemeleri araştırma yapacaktır. Genel olarak bu süreç 3 ayda tamamlanmaktadır.

Konut Kredisi Masrafı Geri Alma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Konut kredisi masrafı için dilekçe örneği mutlaka avukat ile hazırlanmalıdır. Dilekçenin hazırlanması ile yapılan başvurular 3 ay içinde sonuçlanmaktadır. Tüketici Mahkemelerinin yoğunluk durumlarına göre süre uzayabilir. Dosya masraflarının iadesi için yaptığınız başvurunun sonuçlanmasından sonra avukat ile beraber bankaya giderek masrafın geri alınması için başvuru yapılmaktadır. Şayet banka ücreti vermeyi reddediyorsa, bankanın karar ile beraber icraya verilmesi gerekmektedir. İcra takibi neticesinde ödeme emri çıkacaktır. Bu bildirimden sonraki 7 gün içerisinde ödemenin yapılması gerekmektedir.

Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır? | Sıkça Sorulan Sorular

HAKEM HEYETİ KARARININ İPTALİ İSTEMİ - KONUT KREDİSİ NEDENİYLE YAPILAN KESİNTİLER - TALEPLE BAĞLILIK KURALI. HÜKMEDİLEN TÜM ALACAK YÖNÜNDEN DAVA TARİHİNDEN İTİBAREN FAİZ İŞLETİLMESİNİN İSABETSİZLİĞİ. ÖZET: Dava, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararının iptali istemine ilişkindir. Muaccel bir borcun borçlusu, alacaklının ihtarı ile mütemerrit olur. İhtarın söz konu olmadığı hallerde, tüketici hakem heyetine başvurulması halinde başvuru tarihi, dava açılması halinde ise dava tarihinde borçlunun temmerrüde düşürülmüş olacağının kabulü gerekir. Bu kapsamda, faiz talebine konu … TL lik alacak miktarına, Tüketici Sorunları Hakem Heyetine müracaat tarihi itibariyle faiz işletilmesi, bakiye alacak miktarına ise taleple bağlılık kuralı gereği faiz işletilmeksizin hüküm kurulması gerekirken; aksine düşüncelerle, hükmedilen tüm alacak yönünden dava tarihinden itibaren faiz işletilmesi usul ve yasaya aykırı olup, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kanun yararına bozma talebinin kabulü gerekir. Makalede Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır? konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Tüketici Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

TÜKETİCİ KREDİSİ DOSYA MASRAFI NASIL GERİ ALINIR TAŞIT KREDİSİ DOSYA MASRAFI NASIL GERİ ALINIR. YARGITAY: DOSYA MASRAFI NASIL GERİ ALINMASI VE EKSPERTİZ ÜCRETİ ALACAK DAVASI - KONUT KREDİSİ NEDENİYLE KESİLEN BEDELLERİN TAHSİLİ İSTEMİ - EKSPERTİZ İŞLEMİNE İLİŞKİN ÖDENEN TUTARA İLİŞKİN BELGENİN VE EKSPERTİZ RAPORUNUN ONAYLI SURETİNİN TEMİN EDİLEREK KARAR VERİLMESİ. Davacı, davalı bankanın İ... Şubesinden kullanmış olduğu Konut kredisi nedeniyle kesilen haksız olarak kredi ödeme planı değişikliği ücreti, yeniden finansman ücreti, dosya masrafı, ipotek ücreti gideri olmak üzere toplam …TL'nin davalıdan tahsiline karar verilmesini istemiştir. Davalı banka tarafından dava dışı değerleme şirketine ekspertiz işlemine ilişkin olarak ödenen tutara ilişkin belgenin ve ekspertiz raporunun onaylı bir suretinin temin edilerek sonucuna göre hüküm tesisi gerekir.

YARGITAY: DOSYA MASRAFI NASIL GERİ ALINIR

ALACAK DAVASI - KULLANILAN KONUT KREDİSİ SIRASINDA DOSYA MASRAFI VE YAPILANDIRMA MASRAFI ADI ALTINDA KESİNTİ YAPILMASI. BANKA ŞUBESİNİN KENDİ İŞLEMLERİNDEN DOLAYI AÇILAN DAVADA BANKAYI TEMSİLE YETKİLİ OLDUĞU - DAVANIN REDDİNİN İSABETSİZ OLUŞU. Dosya kapsamından davaya konu konut kredisinin davalı banka şubesince verildiği anlaşılmaktadır. Bu nedenlerle davalı banka şubesinin kendi işlemlerinden dolayı açılan davada bankayı temsile yetkili olduğunun kabulü ile işin esasına girilerek hasıl olacak sonuca uygun bir karar verilmesi gerekirken davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir.

Bu haber toplam 334 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara