Ev Alırken Verilen Kapora Geri Alınır Mı?

Ev Alırken Verilen Kapora Geri Alınır Mı?
Ev Alırken Verilen Kapora Geri Alınır Mı? | Davacı, haricen yapılan sözleşme ile davalı'dan bir daire satın aldığını, diğer davalı emlakçıların da dahil olduğu bir satış ve komisyon sözleşmesi imzalandığını, bu sözleşme gereği davalıya 10.000,00 TL kapora verdiğini, sonra daireyi satın alamadığını ancak kaporasının da geri iade edilmediğini, davalı...
Ev Alırken Verilen Kapora Geri Alınır Mı? | Davacı, haricen yapılan sözleşme ile davalı ...'dan bir daire satın aldığını, diğer davalı emlakçıların da dahil olduğu bir satış ve komisyon sözleşmesi imzalandığını, bu sözleşme gereği davalıya 10.000,00 TL kapora verdiğini, sonra daireyi satın alamadığını ancak kaporasının da geri iade edilmediğini, davalı ...'nın bu parayı diğer davalılara verdiğini öğrendiğini beyanla kapora bedelinin tahsili için başlattığı icra takibine itirazın iptaline karar verilmesini istemiştir. Davalı ..., sözleşmede imzası olmadığını ve somut olayla bir ilgisi olmadığını savunarak davanın reddini dilemiştir. Davacı, eldeki dava ile davalılar ile imzaladığı satış ve komisyon sözleşmesi gereği almaktan vazgeçtiği taşınmaz için ödediği 10.000,00 TL kaporanın iadesi için başlattığı icra takibine yapılan itirazın iptalini istemiş, davalı ... ise davacının kendisinden iadesini istediği bu tutarı diğer davalı emlakçılara davacıya ödenmek üzere teslim ettiğini bu şekilde ödeme yaptığını savunmuştur. Mahkemece, davalı emlakçı ... 'in de verdiği tellallık hizmetinden dolayı bir miktar alacağı olduğundan bahisle bu miktarın mahsup edilerek kalan 2.950,00 TL asıl alacak üzerinden takibin devamına bu miktar yönünden itirazın iptaline karar verilmiştir. Oysa ki davalı ... davacıya takip konusu miktarı ödediği savunmasında bulunmuş ise de ödemeyi davacıya değil diğer davalılara yaptığını savunmaktadır. | Ev Alırken Verilen Kapora Geri Alınır Mı?

Ev Alırken Verilen Kapora Geri Alınır Mı? - Örnek Yargı Kararı

İTİRAZIN İPTALİ DAVASI - GERÇEKLEŞMEYEN HARİCİ VE GEÇERSİZ SATIŞ SÖZLEŞMESİNE BİNAEN HERKESİN ALDIĞINI GERİ VERMEKLE YÜKÜMLÜ OLDUĞU - DAVALININ KABUL ETTİĞİ ÖDEMEYİ DAVACIYA YAPMADIĞI - DAVANIN VERİLDİĞİ KABUL EDİLEN MİKTAR ÜZERİNDEN KABULÜ GEREĞİ ÖZET: Gerçekleşmeyen harici ve geçersiz satış sözleşmesine binaen herkes aldığını geri vermekle mükelleftir. Davalı satıcı sözleşme gereği aldığı 10.000,00 TL'yi davacıya ödemeyi kabullenmiş ancak ödemeyi davacıya yapmamıştır, bu durumda davalı davacıya bu miktarı tamamen ödemek zorundadır, diğer davalı emlakçının hak ettiği komisyon ücretinin davalının borcundan mahsubu yerinde değildir. O halde, mahkemece, davalı yönünden davanın 10.000,00 TL üzerinden kabulü ile bu davalının itirazının iptaline karar verilmesi gerekirken onun hakkında da yazılı şekilde davanın kısmen kabulüne karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir.

Bu haber toplam 581 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara