Akraba Arasındaki Borç İlişkisini Yargıtay Çözdü

Akraba Arasındaki Borç İlişkisini Yargıtay Çözdü

Akraba Arasındaki Borç İlişkisini Yargıtay Çözdü

Evli olduğu dönemde kayın pederine verdiği borcu sonradan tahsil etmek için mahkemeye başvuran genç borç verilen dönemde akraba olmalarının avantajını yaşadı. Bu sayede borcun tahsil edilmesi için açtığı mahkeme damadı haklı buldu ve temyiz ile alacağını almasında hak gördü. Eşinin babasının maddi durumu sıkışınca imdadına koşan damat, akrabalık bağı sebebi ile senet yapmadan 12. 850, 00 TL kayın pederine borç verdi. Evlilikleri son bulduktan kısa bir süre sonra paraya sıkışan eski damat, kayın pederinden borcu tahsil etmek istedi. Kayın peder, eski damadı oyalayıp borcunu ödemeyince damat noter yolu ile borcunu tahsil etmek istedi. Hangi yola başvurursa başvursun bir türlü parasını alamayan damat eski kayın pederini mahkemeye verdi.

İlk Başta Mahkeme Kayınpederi Haklı Gördü!

Mahkeme sonuçlandığında arada her hangi bir senet, makbuz veya sözleşme olmadığı için borç kanıtlanamaz dendi. Verdiği borç parayı, aradan geçen süredeki faizini ve mahkeme masraflarını karşılaması için olumsuz karar çıkan mahkemeden temyiz kararı istedi. O dönemde kayın pederi olduğu için ve ardaki manevi bağdan dolayı sözleşme veya senet yapamayacağı için borç verdiği parayı ispatlamanın farklı yollarını arayan mağdur damat mahkeme sonuçlanır sonuçlanmaz temyiz istedi ve yeni deliller sunacağını söyledi.

Akrabalık Bağı Kurtardı

Yargıtay kararına göre arada alacak verecek ilişkisi olan kişilerde, senet veya yazılı her hangi bir belge olmadan kişilerin şahitliği delil yerine geçmemektedir. Fakat arada akrabalık bağı olan kişiler arasında ki manevi bağdan dolayı senet yapılamayacağı için, bu hususta kişilerin şahitlikleri geçerli sayılmaktadır. Yargıtayın verdiği karar doğrultusunda o dönemde dava açtığı kişinin damadı olduğunu ve aralarındaki bağı kanıtladığını, bununla birlikte borç verdiğine şahitlik edecek kişilerin bulunduğunu mahkemeye sunarak kendisini savundu. Yargıtayın, yakın akrabalar arasındaki hukuki işlemlerin tanıkla ispat edilebileceği hükmüne karşın 12. 04. 2017 tarihinde verdiği karar doğrultusunda mahkeme damadı haklı buldu. Mahkeme sonucunda, damadın eski kayın pederine verdiği borç para, aradan geçen zaman zarfındaki faiz ve mahkeme masraflarının ödenmesi ile ilgili karar onaylanmış oldu.  

Bu haber toplam 194 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara