Arabuluculuk Sistemi İş Mahkemelerine Derin Bir Nefes Aldırdı

Arabuluculuk Sistemi İş Mahkemelerine Derin Bir Nefes Aldırdı

Arabuluculuk Sistemi İş Mahkemelerine Derin Bir Nefes Aldırdı

İş mahkemelerinde biriken dava dosya sayısını azaltmak ve işçi ile işveren arasındaki uyuşmazlıkların çok daha hızlı ve etkin bir şekilde çözülmesini amaçlayan arabuluculukta 7 aylık süreç geride kaldı. Amacına uygun olarak devam eden 9 aylık süreç içerisinde 1 Ocak'tan bu yana 123 binden fazla anlaşmazlık dava görülmeden önce anlaşmayla neticelendirildi.

Görülen Dava Sayısı Dörtte Üç Azaldı

İş Mahkemeleri Kanunu'nun TBMM'de kabul edilerek, yürürlüğe girmesinin ardından işçiyle işveren uyuşmazlıklarında dava şartı haline getirilen arabuluculukta 1 Ocak'tan bu yana 204 bin 273 dava arabuluculara taşındı. Bunlardan anlaşmayla sonuçlanan 123 bin fazla sorunun çözülmesiyle kimi çalışanlar kıdem tazminatlarını alırken kimileri ise işe iade hakkın elde etti. Arabuluculara taşınan süreçlerden yaklaşık dörtte birine denk gelen 62 bin uyuşmazlık ise olumsuz olarak tamamlandı ve davalar iş mahkemelerine taşındı. Tarafların mahkeme salonlarına gitmeden anlaşmaları sayesinde iş mahkemeleri de geçtiğimiz yıllara göre rahat bir nefes aldı. Açıklanan verilere göre, 2017 yılının ilk 7 ayında 150 binden fazla dava dosyasını inceleyen iş mahkemeleri, bu yılın aynı döneminde 45 bin civarında dosya ile ilgilendi. Bu rakamlar iş mahkemelerinin yükünün yaklaşık olarak yüzde 70 daha az davaya baktığı anlamına geliyor.

Adliye ve Sulh Mahkemelerinde Ücretsiz Arabuluculuk Hizmeti Verildi

İş mahkemelerinin yoğunluğunu azaltması kadar, işçi ile işverenler arasındaki sorunların daha barışçıl ve hoşgörülü bir ortamda çözülmesine zemin hazırlayan arabuluculuk sistemi, adliyelerdeki arabuluculuk bürolarında, büroların bulunmadığı yerlerde de sulh hukuk mahkemelerinin yazı işleri müdürlüklerine ücretsiz olarak yapıldı.

Bu haber toplam 301 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara