Boşanma Davaları İçin Yargıtaydan Emsal Kararlar

Boşanma Davaları İçin Yargıtaydan Emsal Kararlar

Boşanma Davaları İçin Yargıtaydan Emsal Kararlar

Evlilik birliğine ilişkin olarak günümüz Türk hukuk sistemi dahilinde çok önemli düzenlemeler bulunuyor. Evlilik Birliğini oluşturan tarafların haklarının korunması konusunda Türk Medeni Kanunu kapsamında çok önemli çalışmalar ve düzenlemeler bulunuyor. Bu kapsamda da evliliklerde en önemli sorunlardan birisi olan eve elen misafirlere iyi şekilde davranmamak ve iyi ağırlamamak boşanma nedeni olarak kabul edildi. Yargıtay tarafından açılmış bir boşanma davasına ilişkin olarak, eve gelen misafirlere iyi şekilde misafirperverlik göstermeyen bayanın kusurlu olduğu belirlendi. Yargıtay tarafından alınan bir başka karar çerçevesinde ise açılan boşanma davasında eşinin rahatsız olduğu söylemesine karşın bekar erkek arkadaşlarını evinde yatılı ağırlamış olan koca kusurlu kabul edildi. Yargıtay tarafından iyi misafirperverlik gerçekleştirilmemesine ilişkin ceza verdi. Söz konusu karara konu olan davada Yozgat’a bağlı Sorgun ilçesinde meydana geldi. G.A. güven sarsıcı davranışlarda bulunan ve kendisini baba evine bırakarak, bir daha aramayan ve sormayan kocası S.A.  hakkında boşanma davası açtı. Sorgun 2.Aile Mahkemesi kapsamında görülen boşanma davasında G.A.’ nın kocası da, karısının kendisine hakaret ettiğini ve konuklarına iyi şekilde konukseverlik göstermediği iddiası ile kendisinin küçük duruma düştüğünü öne sürdü. Sorgun 2.Aile Mahkemesi tarafından söz konusu boşanma davasında her ilki tarafında eşit ölçüde kusur sahibi olduğuna karar vererek, davalı tarafın talebi olan maddi ve manevi tazminat için ret kararı verdi. Temyize götürülen dava kararının incelemesi Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından incelendi ve yerel mahkeme tarafından alınan karar kısmi olarak bozuldu. Yargıtay, kadının konuklarını iyi şekilde ağırlamamasının kusur olarak kabul edileceğine vurgu yapıldı. Yargıtay, her iki tarafında kusurlu olması ile beraber davalı eşin daha fazla kusurlu olduğunun kabulünün gerekli olduğunu, mahkeme tarafından tarafların eşit kusurlu kabul edilmesi ve kusur belirlemesine karşın davacı tarafın maddi tazminat ile manevi tazminat taleplerinin reddine karar verilmesinin uygun olmadığını ve bozulmasına karar verdi. Bu alınan karar neticesinde eve gelen misafirlere iyi davranmayarak, eşini küçük duruma düşürülmesi boşanma sebebi kabul edilecek.

Bekar Erkek Arkadaş Boşanmaya Yol Açtı

Yargıtay tarafından eve gelen misafire iyi davranılması ile ilgili olarak bir diğer emsal niteliğinde karar ise; bekar erkek arkadaşlarının evde yatılı kalması hem yuvanın yıkılmasına neden olabilir hem de tazminat ile karşı karşıya kalınmasına neden olacak. Açılmış bir boşanma davasına ilişkin Yargıtay tarafından eşinin rahatsız olduğunu söylemesine karşın bekar erkek arkadaşlarını evinde yatılı şekilde ağırlayan eş kusurlu kabul edildi. İstanbul’ da meydana gelen olayda S.D. ve T.D. çifti, boşanmalarına yatılı kalan ‘bekar’ erkek arkadaşlar neden oldu. İstanbul 9. Aile Mahkemesi’ nde boşanma davası açmış olan S.D. rahatsız olduğunu belirtmiş olmasına karşın eşinin bekar erkek arkadaşlarının evlerinde dönem dönem yatılı olarak kalmalarına izin vermiş olduğunu öne sürdü.

Kişilik Haklarına Saldırı Kabul Edildi

Eşi tarafından gerçekleştirilen bu davranışın kişilik haklarına saldırı olduğunu iddia eden davacı S.D. boşanma davası çerçevesinde eşinden maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu. Mahkeme tarafından eşin bekar erkek arkadaşlarının evde dönem dönem yatılı kalmasının kişilik haklarına saldırı olarak kabul edilmeyeceğini belirterek, tazminat taleplerine ret kararı alırken, boşanma davasının kabulü kararı aldı. Temyize götürülen dava, Yargıtay 2.Hukuk Dairesi tarafından incelendi ve mahkemenin kararını kısmi olarak bozdu. Yargıtay, eşinin onayı olmadan bekar erkek arkadaşlarını dönem dönem evde yatılı olarak ağırlamasına izin veren kocanın tazminata da mahkum edilmesi gerekliliğinin bulunduğu kararını verdi.

Bu haber toplam 202 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara