Boşanma Davasında Aldatan Kadın Kararı

Boşanma Davasında Aldatan Kadın Kararı

Boşanma Davasında Aldatan Kadın Kararı

AİLE MAHKEMESİ ALDATILAN EŞİ KORUDU! Yerel Mahkeme görülen boşanma davasında,  birliktelik süresi boyunca eşinden şüphelenip, casus bir yazılım ile kişinin şahsi mesajlarını okuyarak aldatıldığını öğrenen eş manevi tazminat davası açtı. Kullandığı casus yazılım programı mahkeme tarafından kişinin kişilik haklarını zedeleyici olarak görünse de kanıt yerine sayılarak aldatılan eşe manevi tazminat ödenmesi hükmünde karar kıldı. Evlilikleri boyunca ufak tefek sıkıntılar ile karşılaşan çift bir zaman sonra boşanmaya karar verdi. Bu kararda eşinin kendisini aldattığından şüphelenen kadın boşanma davası için mahkemeye başvurdu. Ruhsal olarak yaşadığı sıkıntılardan ve yıpranma payından dolayı manevi tazminat isteminde bulunan aldatılan eş, aldatıldığını kanıtlayabilmek için casus bir yazılım kullandı. Bu casus yazılımın özelliği, karşı tarafın cep telefonuna girerek tüm mesajlaşma geçmişini gizlice elde edilebilecek şekilde yapılmış olmasıdır. Bu işlem ile mahkemeye sunulan mesajlaşma geçmişi, boşanma isteği ve manevi tazminat isteği ile dava açıldı.

Boşanma Davasında Aldatan Kadın Kararı: Yeniden İncele!

Aldatılan eşin kullanmış olduğu casus yazılım kişilik hak ve özgürlüklerini kısıtlayıcı ve zedeleyici özellikte bir program olduğu gerekçesi ile kabul edilmedi. Özel hayatın gizliliğini ihlal etmesi sebebi ile dava konusu olan durum tekrardan inceleme altına alınarak duruşmasız bir şekilde temyiz dilekçelerinin kabulüne karar verildi. İnceleme sonucunda aldatılan eşin, kişinin özel hayatının gizliliğini ihlali konusunda inceleme yapmayan mahkemenin yeniden inceleme yapması kararı verildi. Aldatan eşin, aldatılan eşe yapmış olduğu manevi ve ruhsal yıkımdan dolayı belirli bir miktar tazminat ödemesine gerektiğinde ayrıca belirtti..

Yargıtay Kararında Aldatan Kadın Yönünden Kararı Eksik İnceleme Nedeniyle “ BOZMA” dedi.

Yerel mahkeme casus yazılım ile elde ettiği sms ve resimlerin hakkında incelemede bulunmayan yerel mahkemenin kararı tekrar incelemesi yönünde karar verdi. Ayrıca Evlilik eşler arasında sadakat ve bağlılık yükümlülüğü gerektiren bir kurumdur. Evli eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık olmak ve yardımcı olmakla yükümlüdür. Evlilik birliğinin sonlandırılmak istemesinde anlaşma sağlandığı takdirde boşanmaya sebep olan olay haklı nitelik kazanmaktadır. Fakat boşanmaya sebep olan olay taraflardan biri için kusurlu ise, kişilik hakkı saldırıya uğrayan kişi kusursuz taraf olarak nitelendirilmektedir. Eşler arasında, kurulan aile birliğini zedeleyecek bir hareket, eşlerin birbirine olan eziyeti, aile birliğinin yüklediği ödev ve görevlerin ihlali veya aldatma gibi durumlarda kusursuz olan taraf kusurlu olan taraflar belirli miktarda manevi tazminat isteminde bulunabilir

Bu haber toplam 143 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara