Gayrimenkul satın alırken dikkat

Gayrimenkul satın alırken dikkat
Gayrimenkul satın alırken dikkat, Gayrimenkul alımı her birey için hayatındaki en önemli tercihlerden biridir. Gayrimenkul satın almadan önce 4 altın kurala dikkat! Konut ya da işyeri fark etmeksizin bir taşınmazı mülk edinme kararı, birçok açıdan değerlendirilmesi gereken bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Bireylerin kişisel zevk ve tercihleri çok tartışma ve öneri konusu yapılmasa da gayrimenkul alırken üzerinde durulması ve hata yapılmaması gereken hukuki detaylar vardır. Bu hukuki detaylar sizin ilgi alanınız ya da anlayamayacağınız detaylar olmayabilir. O nedenle taşınmaz alımlarında, özellikle de çok yüksek meblağlar ödeyeceğiniz alımlarda konuyla ilgilenen tecrübeli bir avukatın danışmanlığını almanız sizin lehinize olabilir.

Gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gereken bu hukuki konular nelerdir?

Bir taşınmazı satın almadan önce mutlaka üzerinde durmanız gereken 3 altın kuralı hatırlatmakta fayda var. 1- Gayrimenkulü mutlaka görün ve detaylı inceleyerek gezin Satın alacağınız taşınmazlar, internet ortamında, görmeden, incelemeden kesinlikle satın almayın. Burada birkaç önemli hususa özellikle dikkat edilmeli. Metrekare karşılığını ölçmeyi ve kayıt bilgileri ile uyuşup uyuşmadığına bakın. Taşınmazın açık ayıplarını belirleyin muhtemel hukuki süreç yaşanmasına karşılık fotoğraflarını çekip delil olarak elinizde bulundurun, kusur varsa itiraz ederek tutanak altına alın. Unutmayın açık ayıplarla satın alınan bir taşınmaz için bu sorunları kabul etmiş sayılırsınız.

Satın almadan önce tapu kayıtlarını inceleyin

Taşınmazın satış işlemlerinden önce mutlaka tapu sicil kaydını inceleyin. Gayrimenkulün üzerinde herhangi bir ipotek, haciz intifa gibi hukuki sıkıntılar olup olmadığını, kimin üzerine kayıtlı olduğunu, metrekare bilgisinin gerçek olup olmadığını kontrol edin. 3- Taşınmazı belediyelerden de sorgulayın Tapu müdürlüklerinin ardından taşınmazın bulunduğu belediyeden, iskan sorunu, su, doğal gaz, elektrik ve teknolojik altyapılarında bir problem ya da ödenmemiş bir borç olmadığını teyit edin.

Satın alırken arsa payına dikkat!

Fiili kullanım metrekaresi ile tapu kaydındaki metrekare ve bağımsız kullanım bölümünün arsa payı ile denkleşmesi gerekiyor. Eğer satın alırken bağımsız bölümü de satın alırsanız o binanın arsa payını da satın almış oluyorsunuz. İlerleyen yıllarda bina yıkıldığında sahip olduğunuz bu arsa payı, yeni inşa edilecek bina üzerindeki hakkınız anlamına gelecek. Bu nedenle satın alırken, arsa payı da soruşturmanız gereken çok önemli bir husustur. Gayrimenkul satın alırken dikkat ve Diğer haber için İlkay hukuk haber sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara