Hakaret Davalarında Caydırıcı Cezalar Yolda!

Hakaret Davalarında Caydırıcı Cezalar Yolda!

Hakaret Davalarında Caydırıcı Cezalar Yolda!

Mahkemelerce alınan karara göre, onuru kırılan kişileri korumak adına açılan hakaret davaları artık kamu davasına dönüşüyor. Deliller sabit ise hakarete uğrayan kişinin hakkı sulh mahkemelerince savunulacak. İnternet ve sosyal medyanın yaygınlaşması ile herkese ve her kesime ulaşmak artık çok kolay bir hale geldi. Özel kurumlara ve kamu kurumlarına ulaşarak herhangi bir yaptırımın devreye sokulması, her hangi bir şikayetin iletilmesi oldukça kolaylaştı. Fakat internet her zaman düzeltmeler için kullanılmamakta. İnternet ve sosyal medya üzerinden yapılan hakaret ve küfürleşmeler artık mahkeme salonlarında dava olarak görülmektedir. Hem onur kırıcı hem de rencide edici bir hareket olan sosyal medya da ve internet yazarlığında küfür ve hakaret içerikli yazılar, mahkemelerce delil niteliği taşımaktadır.

Sosyal Medyada Yapılan Hakaretler Cezası Kalmayacak!

Hakaret suçunun işlendiğine dair kesin delillerin sulh ve ceza mahkemelerine sunulması davanın seyrini bir hayli değiştirmektedir. Kişinin şahsına dair edilen hakaretler suç kabul edilmektedir. Şüphelinin yaptığı iddia edilen eylem hakkında yazılı veya kayıt edilebilir olan her türlü delillerin mahkemeye sunulması ile dava açmak için yeterlidir. İşlendiği iddia edilen suç hakkında yeterli delillere dayalı bir iddia name hazırlanarak konu mahkeme tarafından tartışılır. Şahsa edilen hakaretler 'sende adamlık var mı?, yalancı, düzenbaz...' gibi tabirler mahkeme tarafına sunulacak dosyalarda kanıtlanmalıdır. Bu tarz kişiliğe yönelik hakaret dolu tabirler ile dava kamu davasına dönüşerek taraflar arasında anlaşma yapılması kaydı ile mahkeme feshi geçersiz hale getirilir. Hakaret içerikli ve karalayıcı haberlerin yapılması şüpheli kişiye dava açılması için yeterli delil sayılmaktadır.

Hakaret ve Yalan Haber İddialarında Oluşabilecek Cezai Yaptırımlar Neler?

Öncelikle toplanan delillerin kamu davası açmaya yeterli olup olmadığı araştırılır. Bu araştırma döneminde de şüpheli şahsın lehine ve aleyhine olan tüm deliller toplanır. Soruşturma süreci boyunca toplanmış olan tüm deliller yeterli görüldüğü takdirde iddia nameler düzenlenerek dava açılması uygun görülür.

Hakarete Maddi Manevi Tazminat İstenebilir Mi ?

Şüpheliye uygulanan ceza yargılamasında asıl amaç, mağdur olan kişin hakkındaki gerçeği ortaya çıkarmaktır. Temel hak ve özgürlük kapsamında işlenen suçlarda suçun sabit görülmesi ile birlikte mahkemelerce uygun maddi veya manevi tazminat davaları veya kısa süreli hapis cezaları yaptırımı bulunmaktadır.  

Bu haber toplam 174 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara