Hesaptan Çalınan Paralardan Banka Sorumlu

Hesaptan Çalınan Paralardan Banka Sorumlu

Hesaptan Çalınan Paralardan Banka Sorumlu

Yargıtay’dan emsal niteliği taşıyan karar açıklandı. Söz konusu karara göre banka hesabından çalınan paralardan banka sorumlu tutulacaktır. Bursalı bir eczacı tarafından açılan davada Yargıtay, hesabındaki paranın internet bankacılığı yöntemiyle çalınmasından banka sorumlu tutulmuştur.

10 yıl önce hesabındaki 51 bin TL’yi çaldıran eczacı, verilen kararla yasal faizi ile parasını bankadan tahsil etmiştir.

Yargıtay’dan Emsal Karar: Banka Sorumlu Tutuldu

Bursa’da bir eczacının banka hesabındaki paranın internet bankacılığı ile çalınmasının ardından başlayan süreçte, Yargıtay ilgili dairesi tarafından emsal niteliğinde bir karar verilmiştir.

Davaya konu olayda: Adına çıkarılmış ve kullanımda olan sim kart bulunan eczacı adına, kimliği belirsiz kişilerce kart iptal ettirilerek adına yeni kart çıkarılmıştır. Yapılan bu işlemin ardından internet bankacılığı üzerinden eczacının hesabındaki 49 bin 880 TL, aynı bankanın farklı bir müşterisinin hesabına aktarılmıştır.

Hesabındaki paranın bankanın ihmali ile çalındığını iddia eden eczacı, Asliye Ticaret Mahkemesine başvuruda bulunmuştur. Banka ve GSM şirketi tarafından gerekli hassasiyetin gösterilmediğini iddia eden davacı, olaydan somut olaydan dolayı ticari itibar kaybına uğradığını, maddi sıkıntılarının oluştuğunu ve çalınan paranın faizi ile birlikte geri ödenmesi ile karşı karşıya kaldığını savunmuştur. Bu gerekçe ile maddi ve manevi tazminat talep eden davacıya karşı banka ve GSM avukatları tarafından karşı savunma yapılmıştır.

Banka tarafından yapılan savunmada: söz konusu bankaya husumet düşmediğini, diğer davalı şirketin konuda kusurlu olduğu, bankanın gerekli önlemleri aldığı ve internet bankacılığı bilgilerini davacının üçüncü kişilerle paylaşmaması gerektiği ifade edilmiştir.

GSM şirketi tarafından yapılan savunmada ise davacının abonelik sözleşmesinde taraf olmadığı, davacının internet bankacılığı bilgilerini koruyamadığı ve gerekli dikkati göstermediği savunulmuştur.

Mahkeme tarafından verilen kararda: davalının bankanın sözleşmesi kapsamında bankacılık bilgilerini koruması gerektiği ve davalı GSM şirketinin de sim kart değişikliğinde kusurlu olduğu ifade edilmiştir.

Tarafların kusur oranlarına binaen davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir. Davanın tarafları tarafından temyiz edilen karar Yargıtay tarafından yeniden incelenmiştir.

Davada Yargıtay Kararı: Hesaptan Çalınan Paralardan Banka Sorumlu

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi tarafından bölge idare mahkemesine taşınan davanın kararına ilişkin, ilk derece mahkemesinin verdiği kararda herhangi bir isabetsizlik olmadığına hükmedilmişidir.

Bölge idare mahkemesine intikal etmiş olan davada Yargıtay’ın onadığı kararda: GSM şirketi davalıya husumet yöneltemeyeceği, davalı bankanın da müşteri bilgileri saklamakla yükümlü olduğu ve bu konuda ihmali olduğunu belirtmiştir.

Baka adına davanın kısmen kabulüne ve 569 bin 623 TL alacağın yasal faiz ile davacıya ödenmesine hükmedilmiştir. Manevi tazminat koşullarının oluşmadığı gerekçesi ile manevi tazminat talebi reddedilmiştir.

Verilen bu kararlara ilişkin Yargıtay tarafından onay verilmiştir. Sonuç olarak banka hesabından parası çalınan kişilere karşı bankanın sorumlu tutulabileceğine ilişkin emsal niteliğinde karar verilmiştir. Yargıtay11. Hukuk Dairesi, bölge idare mahkemesinin kararını onamıştır.

Bu haber toplam 629 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara