İş Güvenliği Uzmanı 2020’de Zorunlu Olacak Mı?

İş Güvenliği Uzmanı 2020’de Zorunlu Olacak Mı?

İş Güvenliği Uzmanı 2020’de Zorunlu Olacak Mı?

Dünya çapında iş kazalarından dolayı sakat kalan veya hayatını kaybedenlerin sayısı bir hayli fazladır. Kazaların önlenmesi için her ülke önlem ve tedbirlerini alıyor. 2012’den önce iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili düzenlemeler müstakil bir kanun olmadan yerine getiriliyordu. 6333 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu ile iş kazalarının önlenmesine yönelik yasal zorunluluk getirildi ve bu durum önemli bir reform oldu.

Kanunla Neler Değişti?

Birçok açıdan değişim yaşandığını ifade edebiliriz. Sadece özel kurumları değil, kamu kurumlarını da kapsayan değişimlerle risk analizlerinin yapılması ve kazaları önleyici uygulamaların yerine getirilmesi zorunluluk haline getirildi. Bununla ilgili komisyonların oluşturulması, defter kayıt sistemlerinin hayata geçirilmesi gibi tedbirlerle daha güvenli bir iş hayatının söz konusu olması sağlandı. Bu gibi düzenlemeler her kurum için getirildi. Ancak iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi kademeli bir geçişe tabi tutulmuştu. Buna göre çalışan sayısı bakımından 50 kişiden az olan ve az riskli işyerleri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma şartı Temmuz 2017’de zorunlu hale getirilecekti. Ancak bu karar bozuldu ve 50 kişiden az çalışanı olan yerler için iş güvenliği uzmanı ve hekimi uygulaması 2020 yılına ertelendi.

Neden Ertelendi?

Çalışan sayısının az olduğu yerlerde iş güvenliği uzmanı ve hekimi bulundurma uygulaması birçok esnaf tarafından eleştirildi. Ancak bu eleştirilerin ertelemeyle bir ilgisinin olup olmadığı bilinmiyor. Çünkü ertelemeyle ilgili yapılan açıklamalar, iş güvenliği uzmanı sayısının ve işyeri hekimi personelinin yetersiz olması, erteleme kararının gerekçesi olarak açıklandı. Uzmanlar ise, ertelemeyle ilgili kararın arkasındaki nedenin iş güvenliği sayısının olmadığını ifade ediyor. Ülkemizdeki iş güvenliği uzmanı sertifikasına sahip kişi sayısının 100 binden fazla olduğu söyleniyor. Bunlar ise sadece A sınıfı olanların sayısıdır. Büyük kentlerde, iş güvenliği uzmanı sıkıntısının yaşanmayacağı belirtiliyor. Ancak kararın esnaf açısından uygulanabilmesi problemlidir. Yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle de karar, 2020 yılına ertelenmiştir. Güncellenmiş bir şekilde, uygulamaya konulabilir.

Bu haber toplam 183 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara