Kadınlar Boşandıktan Kaç Gün Sonra Evlenebilir?

Kadınlar Boşandıktan Kaç Gün Sonra Evlenebilir?

Kadınlar Boşandıktan Kaç Gün Sonra Evlenebilir?

Kadınlar Boşandıktan Kaç Gün Sonra Evlenebilir? | Kadınların boşandıktan sonra kaç gün sonra yeniden evlenebileceği hususu, boşanma davaları ile ilgili yanıtı en çok merak edilen ve araştırılan soruların başında geliyor. Mutlu bir yuva kurmak ve ölüm ayırıncaya kadar birlikte yaşamak amacıyla birleştirilen hayatlarda her zaman bu beklenti karşılanamıyor. Çok çeşitli gerekçelerle, çiftler boşanmaya kararı alabiliyor. Peki boşanma davasının neticelendirilmesi ve eşlerin ayrılmasının ardından yeni bir evlilik ne zaman söz konusu olabilir? Bu sorunun kadınları ilgilendiren kısmının yanıtı Türk Medeni Kanunu 132. maddesinde mevcut. Kadınlar eşlerinden boşandıktan sonra yeni bir evlilik yapabilmek için 300 gün beklemek zorunda. Bu kanunda 300 günlük bekleme süresinin sebebi ise gebelik endişesiyle ilgilidir.

Kadın Mahkemeye Başvurarak 300 Günlük Süreyi Kaldırabilir

Ancak sağlık alanında teknolojinin gelişmesiyle birlikte gebelik durumu çok hızlı ve erken dönemlerde tespit edilebiliyor. O nedenle günümüzde gebe olmadıklarını ispatlamaları durumunda kadınların aile mahkemelerine başvurma hakları bulunuyor. Yapılacak başvuruyla birlikte hakimlerin, 300 günlük bekleme süresini kaldırma yönünde yetkileri bulunuyor. Ayrıca kadınlar boşandıkları eşleri ile barışarak yeniden evlenmek istemeleri durumunda 300 günlük süre şartı aranmıyor.

Erkekler Boşandıktan Sonra Ne Zaman Evlenebilir?

Peki ya aynı soruyu erkekler açısından soracak olursak; erkekler boşandıktan kaç gün sonra evlenebilir? Türk Medeni Kanunu’na göre erkeklerin boşandıktan sonra yeniden evlenmek için beklemeleri gereken bir süre bulunmuyor.

Bu haber toplam 437 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara