Mahkemeden Dikkat Çeken Emsal Koronavirüs Kararı

Mahkemeden Dikkat Çeken Emsal Koronavirüs Kararı

Mahkemeden Dikkat Çeken Emsal Koronavirüs Kararı. Türkiye’de Koronavirüs salgını nedeniyle birçok alanda emsal niteliğinde kararlara ve uygulamalar yapılmaya devam ediyor. Dünya genlinde ölümcül etkiler gösteren Koronavirüs salgının Türkiye’de yayılmaya başlamasının ardından yargıda da Koronavirüs salgınına ilişkin emsal niteliğinde kararlar verilmeye başladı. Konuya ilişkin mahkeme tarafından bir çift için 14 gün evde alı konulmalarına ilişkin karar verildi.

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bir mahkeme tarafından verilen emsal Koronavirüs kararına göre, Covid – 19 tedbirleri nedeniyle 14 gün kuralını ihlal eden ve ikamet ettikleri adresten çıkan bir çift, 26 Mart 2020 tarihine kadar evlerinde alı konulmalarına karar verildi. Bugün dolacak olan ceza sürelerinin ardında çift Türkiye’nin gündeminde yer aldı.

14 Gün Evde Alıkonuldular

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yaşanan bir olay tüm Türkiye için emsal niteliğinde kararın verilmesine neden oldu. Karabük Sağlık Müdürlüğü, Safranbolu’da ikamet eden bir çiftte Covid – 19 testi yaptı. Test sonuçları negatif çıkmasına rağmen çiftin 14 gün evde kalma kuralına uymadıkları için Safranbolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na çift hakkında suç duyurusu yapıldı.

Safranbolu Sulh Hukuk Mahkemesi tarafında çift hakkında yapılan suç duyurusunun incelenmesinin ardından çift için 26 Mart 2020 tarihine kadar evden dışarı çıkmamaları ve evlerinde alıkonulmalarına ilişkin emsal niteliğinde bir karar verildi. Söz konusu kararda, çiftin 10 günlük yasal ve kesin süresi içinde Safranbolu Asliye Hukuk Mahkemesine itiraz haklarının da bulunduğu belirtilmiştir.

26 Mart 2020’de Ceza Süresi Doluyor

Karabük’ün Safranbolu ilçesine yaşanan bir olay Türkiye’de Koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerin yargı boyutunu da gözler önüne serdi. Covid – 19 salgını ile ilgili emsal niteliğinde bir karara imza atan Safranbolu Sulh Hukuk Mahkemesi, 14 gün kuralını ihlal eden bir çift için 14 gün evde alıkonulmalarına ilişkin verdiği ceza bugün sona erecek.

Dünyada ve Türkiye’de etkileri birçok farklı alanda hissedilen Koronavirüs salgının her geçen gün biraz daha tehdit oluşturması herkesi tedirgin etmeye başladı. Özellikle yargıdan peş peşe gelen Koronavirüs ile ilgili emsal kararlar bu konuda önemli tedbirlerin alındığını bir kere daha gözler önüne sermiş oldu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara