Mahkemeden kanser ilacında emsal karar

Mahkemeden kanser ilacında emsal karar

Kanser İlacının SGK Tarafından Ödenmesi Hakkında Mahkemeden Emsal Karar.

Bursa’da ikamet eden akciğer kanseri bir vatandaş, doktorların önerdiği akıllı ilacın ücretinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenmesinin ardından yargı yoluna başvurdu.

Mahkemeden kanser ilacında emsal karar

SGK’nın akıllı kanser ilacının ücretini ödememesinin ardından başlatılan hukuk mücadelesinde hasta lehine emsal niteliğinde bir karara imza atıldı. Mahkeme tarafından verilen ara kararda bir aylık kullanım ücreti 40 bin TL olan ilacın SGK tarafından tedbiren ödenmesine karar verildiği ifade edildi.

Söz konusu dava kapsamında eğer mahkeme tarafından nihai karar hasta lehine olursa benzer durumda olan tüm hastalar için emsal niteliğinde bir karar verilmiş olacak. Somut olayda mahkemenin ara kararının ardından nihai karar yakından takip ediliyor. SGK tarafından ücretin ödenmesi yönünde karar çıkması halinde kanser hastaları için bu karar emsal teşkil edecek.

Dava Sonuçlanana Kadar SGK Ücreti Ödeyecek

Bursa’da ikamet eden akciğer kanseri bir kişi doktorların önerdiği akıllı kanser ilacını kullanmaya başladı. Bir aylık kullanımı 40 bin TL’yi bulan ilacın SGK tarafından ücretinin ödenmemesinin ardından ise hasta yargı yoluna müracaat etti.

Hastanın sağlık durumunun kötü olduğuna ilişkin doktor raporlarını inceleyen mahkeme tarafından kısa sürede ara karar verildi. Verilen kararda tedbiren ilacın ücretinin dava sonuçlanana kadar SGK tarafından ödenmesine karar verilmiştir.

Bursa 6. İş Mahkemesinde görülen davada, yaşam hakkının kutsallığı, hastanın maddi durumu ve sosyal devlet ilkesi dikkate alınarak Sosyal Güvenlik Kurumunun bu davranışında Anayasa’ya aykırılık teşkil ettiği belirtildi. Verilen kararda dava sonuçlanana kadar SGK tarafından ücretin ödenmesine hükmedildi.

Mahkemeden Anayasaya Aykırılık Vurgusu

SGK tarafından yüksek ücretli kanser ilacının parasının ödenmemesinin ardından başlayan yargılamada kanser hastası vatandaşın avukatı tarafından Anayasa’da yer alan yaşam hakkı, sosyal devlet ilkesi ve eşitlik ilkesi maddelerine dikkat çekildi.

Bursa 6. İş Mahkemesi tarafından görülen davada başvuru yerinde bulunarak aynı ilkelere işaret edilerek, SGK’nın söz konusu uygulaması için Anayasa’ya aykırılık teşkil ettiği ifade edildi. Davanın nihai sonucu yakından takip ediliyor. Şayet dava olumsuz sonuçlanırsa faizi ile birlikte ilacın ücreti davacı tarafından ödenecek.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara