Mobbing ve Kişilik Haklarına Saldırı Manevi Tazminat

Mobbing ve Kişilik Haklarına Saldırı Manevi Tazminat

Mobbing ve Kişilik Haklarını Saldırıda Manevi Tazminat

YEREL MAHKEMENİN KARARINA YARGITAY ALIŞILMIŞIN DIŞINDA BİR KARAR VERDİ. İŞ YERİNDE MOBBİNG YAPILMASI ARTIK KİŞİLİK HAKLARINI ZEDELENMESİ SONUCU MANEVİ TAZMİNAT VE İŞÇİ ALACAKLARININ ÖDENMESİ KARARI ÇIKTI. İş yerinde ustabaşı tarafından mobbing ve hakarete uğrayan işçi hakkını mahkemede aradı. Mahkeme kararı ile yapılan mobbing ve hakaretlerin aynı zamanda kişilik haklarını zedelediği kararı çıktı. Karar sonucunda işçi, manevi tazminat, kıdem tazminatı ve eşit davranmama tazminatı almaya hak kazandı. Bir iş yerinde boya teknisyeni olarak çalışan işçi ile ustabaşı arasında bir tartışma gerçekleşti. Kendi sorumluluğunda çalışan işçi üzerine psikolojik baskı kurarak iş hayatında stres ve mutsuzluk yaratan ustabaşı kıdem tazminatından yararlanmaması için işçiyi kovmak yerine 'şerefin varsa istifanı verir gidersin' gibi tacizkar sözler ile mobbing yaparak istifaya zorladığı iddia edilmektedir. Boya teknisyeni olarak görev yapan işçi, onur kırıcı hakaretlerden, iş yerinde psikolojik taciz ve baskıdan dolayı hem maddi hem manevi tazminat davası açmıştır.

Yerel Mahkemenin Delil Yetersizliği Herkesi Üzdü!

Olay mahkemeye taşındığında, yapılan hakaret ve baskıların yalnızca iş yerinde yapılan psikolojik bir baskı değil aynı zamanda onur kırıcı bir hareket ve kişilik haklarını zedeleyecek bir hareket olduğuna karar verildi. Davalı olan otomotiv firması çalışanlar üzerinde uygulanan çalışma misyon ve planlarını, yapılan düzenli maaş ödemelerini, çalışanların eğitimleri içim ayrılan bütçeyi ve yapılan eğitimleri toparlayarak mahkemeye delil olarak sunmuştur. Davacı olan boya teknisyeni işçi yapılan psikolojik baskı iddiasını kanıtlayacak bir delil sunmamak ile birlikte gördüğü muameleye dair, mahkemeye ispat niteliğinde her hangi bir belge sunamadı için iddia asılsız kabul edildi. Davacının iş sözleşmesini feshetme gerekçesi haklı bulunduğu için kıdem tazminatı almaya hak kazanması kararı mahkeme tarafından onaylanmıştır. Fakat kişilik haklarını zedelemeye ve psikolojik baskı uygulama konusunda yeterli delil olmaması açılan manevi tazminat davası reddedilmiştir.

Yargıtay Kararı İşçiyi Korudu

Manevi Tazminat Ödenmeli   

Yargıtayca yapılan incelemede tüm deliller göz önüne alınarak, davacı tarafı koruyan bir karar çıktı. Karar sonucuna göre kişilik haklarına yönelik saldırının yetersiz delilden dolayı red eden yerel mahkemenin kararını bozarak davacı işçiye yapılan uygulamanın kişilik hakkına saldırı olduğu, bu durumda hem mobbing hemde kişilik hakkına saldırı nedeniyle  manevi tazminat hakkı kazandı.

Kıdem Tazminatı Ödenmeli

Ayrıca Yapılan hakaret ve zorla işten çıkarılma neticesinde çalışanın istifası geçersiz kılınarak kıdem tazminatı almaya hak kazandı. Avukat masrafı ve harç parası ve temyiz harcı da davalı tarafından ödenmesi kararı verildi.

Bu haber toplam 223 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara