Sosyal Medyada Yayınlanan Alkollü Fotoğraf Kusur Nedeni

Sosyal Medyada Yayınlanan Alkollü Fotoğraf Kusur Nedeni

Sosyal Medyada Yayınlanan Alkollü Fotoğraf Kusur Nedeni

Sosyal Medyada Yayınlanan Alkollü Fotoğraf Kusur Nedeni | Sosyal medya kanalları giderek yaygınlaştı ve neredeyse herkes tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor. Bu kadar yaygın hale gelen sosyal medyanın boşanma davalarına da konu olması, toplum sosyolojisi üzerindeki etkilerinin araştırılmasını gerektirebilir. Öyle ki, yeni dönem boşanma davalarında eşlerin sosyal medya konuşmaları ve paylaşımları mahkemeye delil olarak sunuluyor.

Alkollü Fotoğraf Paylaştı Kusurlu Sayıldı

Sosyal medyanın boşanma sürecine konu olduğu son davalardan biri, Kocaeli’nde yaşandı. Kocasının kendisini ihmal ettiğini iddia eden bir kadın boşanmak üzere aile mahkemesine başvurdu ve tazminat talep etti. Bunun üzerine koca, karşı dava açtı ve karısının sosyal medya hesapları üzerinden alkollü fotoğraflarını paylaştığını, bu nedenle kendisine güven vermediğini söyledi ve tazminat talep etti. Kocaeli 2. Aile Mahkemesi, eşlerin ikisini de eşit kusurlu buldu. Bu nedenle, tazminat taleplerini reddetti ve ailenin bir araya gelme ihtimalinin olmadığını hüküm ederek, eşlerin boşanma taleplerini kabul etti.

Koca, Temyize Başvurdu

Alkollü fotoğrafını sosyal medya hesabında paylaşan eşin kocası kararı beğenmedi. Güven sarsıcı hareketin kendisine de zarar verdiği gerekçesiyle bir üst mahkemede dava temyiz edildi. Yargıtay 2.Dairesi tarafından aile mahkemesinin verdiği karar bozuldu ve koca haklı bulundu. Yargıtay, alkollü fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan eşin daha fazla kusur işlediği görüşüne yer verdi. Bu nedenle, kadının kocasına tazminat ödemesi gerektiğini söyledi.

Alkollü Fotoğraf Paylaşımı Artık Kusur mu Sayılacak?

Yerel mahkemenin Yargıtay 2.Dairesi tarafından verilen kararı üstelememesi durumunda karar emsal niteliğinde olacaktır. Eşlerin sosyal medya üzerinden alkollü fotoğraflarının paylaşmaları kişilik haklarına saldırı olarak yorumlanıyor. Bir din görevlisinin eşinin alkollü fotoğraflarını sosyal medya üzerinden paylaşması, din görevlisinin itibarını zedeleyici bir davranıştır. Evliliklerde, suç veya davranışların şahsiliği kabul edilmiyor. Eşlerin birbirlerine karşı sorumlu oldukları kabul ediliyor. Bu nedenle, evli çiftlerin sosyal medya mesajları, yazıları veya paylaşımları şahsi hayatlarının bir parçası olarak değerlendirilmiyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara