Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu Nedir? Kaç Yıl Hapis Cezası Var?

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu Nedir? Kaç Yıl Hapis Cezası Var?
Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu, trafik kurallarına aykırı davranarak insanların hayatını veya malını tehlikeye atan davranışlardır. Türk Ceza Kanunu'na göre bu suç, ciddi ihlallerde 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilir.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu ve Cezası nedir? Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 179. maddesi "Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma" suçunu düzenlemektedir. Bu madde şöyle denmektedir:

"Deniz, hava veya demiryolu ulaşımında, kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye taksirle neden olan kimseye üç aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir."

Bu maddenin anlamı, deniz, hava veya demiryolu ulaşımında, bir kişinin dikkatsizlik, ihmalkârlık veya kasten oluşturduğu tehlike nedeniyle başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığına zarar vermesi durumunda, bu kişiye üç aydan üç yıla kadar hapis cezası verilebilecektir.

Bu suçun işlenmesi durumunda, yargılama süreci Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı tarafından yürütülür ve suçlu hakkında gerekli cezai işlemler uygulanır.

Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak sicile işler mi?

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu, yargılama sonucunda verilen mahkumiyet kararı ile adli sicil kaydına işlenebilir. Bu durum, kişinin gelecekteki iş ve çalışma hayatını olumsuz etkileyebilir.

Ayrıca, eğer kişi 100 promil sınırını aşarak trafik güvenliğini tehlikeye atmışsa, bu suçtan yargılama süreci başlatılır ve gerekli cezai işlemler uygulanır.

Eğer mahkumiyet kararı verilir ve bu suçun şartları gerçekleşirse, bu durum sabıka kaydına da işlenebilir. Sabıka kaydı, bir kişinin yargılama sonucunda verilen mahkumiyet kararlarının kaydedildiği bir sistemdir ve bu kayıt, kişinin gelecekteki iş ve çalışma hayatını olumsuz etkileyebilir.

Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak hangi mahkeme?

Türkiye'de, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçuna bakmakla görevli mahkeme, yasa gereğince Asliye Ceza Mahkemesidir. Bu mahkemeler, suç için kanunda öngörülen cezanın üst sınırı itibariyle faaliyet gösterirler ve bu suçun işlendiği yerin Asliye Ceza Mahkemesinde görülür. Asliye Ceza Mahkemeleri, yasa gereğince belirlenen bir davalık sınırını aşan suçların yargılanmasından sorumludur. Bu sınır, suçun ciddiyetine göre değişmektedir ve üst sınırı itibariyle hapis cezasının üç yılını aşan suçları kapsar. Bu nedenle, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından yargılanır. 2023 Yılında Boşanma Davası Nasıl Açılır, Maliyeti Nedir?

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu Emsal Karar!

ÖZET: Olay günü sevk ve idaresindeki aracı ile seyir halindeyken, araçta yolcu olarak bulunan şahsın basit tıbbi müdahale ile yaralanmasına neden olacak şekilde, tek taraflı maddi hasarlı trafik kazası yapan ve yapılan ölçümde …. promil alkollü olduğu tespit edilen sanık hakkında 5237 sayılı kanunun ilgili maddesinin uygulanıp uygulanmamasına karar verilirken.

Sanığın kişiliği, sabıkası olup olmadığı ve yargılama sürecinde duyduğu pişmanlık nazara alınarak dosyaya yansıyan bilgi ve kanıtlar isabetle değerlendirilip denetime olanak verecek ve somut gerekçeler de gösterilmek suretiyle takdir hakkının kullanılması gerektiği gözetilmeden, Dosya içeriğindeki delillere göre olumsuz bir kişiliği belirlenemeyen, geçmişinde … adet hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve doğrudan verilme adli para cezası dışında sabıkası bulunmayan ve savunmasında pişmanlığını dile getiren sanık hakkında yasal ve yeterli olmayan ve dosya içeriğiyle de uyum göstermeyen gerekçelerle 5237 sayılı kanunun ilgili maddesinin uygulanmasına yer olmadığına karar verilmesi, hususları kanuna aykırı olup, bu nedenlerle hükmün bozulmasına karar verilmiştir.

Bu haber toplam 652 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara