Ünlü Avukat Petrocelli’nin Kariyerinde Kaybettiği Tek Dava

Ünlü Avukat Petrocelli’nin Kariyerinde Kaybettiği Tek Dava

Ünlü Avukat Petrocelli’nin Efsane Kariyerinde Kaybettiği Tek Dava

TRT ekranlarından yayınlanan ve bir döneme damga vuran efsane dizi Avukat Petrocelli’nin, bir televizyon dizisi formatında yayınlanmaya başladığı ilk tarihte bu kadar popülerlik kazanacağını herhalde dizinin yapımcıları ve senaristi Barry Newman bile tahmin edememiştir. Nitekim efsane dizinin yayınlanıp geniş kitlelere ulaştıktan ve ekranlara veda etmesinin ardından 40 yıl sonra bile üzerine yazılar yazılıp, tartışmalar türetiliyor.

Avukat Petrocelli dizisi, Söz Savunmanın ismiyle yayın hayatına girdiği günlerde bile geniş bir izleyici kitlesine sahip olmasıyla dikkat çekiyordu. Dünya üzerinde pek çok farklı ülkede yayınlanan dizinin başarısının ardındaki sır hakkında detaylara geçmeden önce Avukat Petrocelli dizisi ile ilgili olarak birtakım bilgilere göz atmak faydalı olacaktır. Dizinin ana konusu; İtalyan kökleri olan Amerikan vatandaşı Petrocelli’nin başından geçen olayları işlemektedir. Petrocelli dizisi 11 Ekim 1974 ile 31 Mart 1976 yılları arasında çekilerek pek çok farklı ülkede eş zamanlı bir şekilde yayınlanmıştır.

Efsane dizinin başrol karakteri Petrocelli, Harvard’tan mezun olmuş ve standartların dışına çıkabilmiş bir avukattır. Eşi Maggie ile birlikte inşasının tamamlanmasını beklediği evlerine bir türlü taşınamamaları sebebiyle bir karavanda hayatlarını sürdürürler. Avukat Petrocelli ile ilgili olarak enteresan bir detay da görev aldığı davaların büyük bir çoğunluğunda müvekkillerinden avukatlık ücreti talep etmemesidir. Bunun yanında ücretsiz olarak vekillik yaptığı davalarda da başarılı sonuçlar elde ederek adeta bir halk kahramanı olur.

Petrocelli’nin Kaybettiği Efsane Dava

Ülkemizde TRT ekranlarından 1977 ile 1979 yılları arasında yayınlanan dizide Petrocelli’nin başarılı kariyerinde kaybettiği tek dava, hala akıllardaki tazeliğini korumaktadır. Petrocelli ünlü bir futbolcunun vekilliğini yapmaktayken, ünlü futbolcunun eşini öldürmesiyle suçlandığı davada müvekkilinin savunmasına şu sözlerle başlar: “Sayın jüri, müvekkilimin suçsuz olduğuna yürekten inanıyorum. Buna az sonra sizler de inanacaksınız. Çünkü 1’den 10’a kadar sayacağım ve müvekkilimin öldürdüğü iddia edilen karısı bu kapıdan içeri girecek.”

Jüri başta olmak üzere yargıç dahil mahkeme salonunda bulunan herkesin gözleri kapıya dikilir. Fakat kapıdan mahkeme salonuna giren hiç kimse olmaz. Bunun ardından Petrocelli’nin bu duru m hakkında açıklama yapması beklenir. Petrocelli ise “Bakın, siz de kadının öldüğüne inanmıyorsunuz. Çünkü hepiniz içeri girecek diye kapıya baktınız.” der.

Jüri kararını açıklar ve ünlü futbolcunun suçlu olduğuna karar vermiştir. Bunu duyan Petrocelli şok geçirir. Duruşmanın sonrasında jürinin yanına gider ve bu kararı neden verdiklerini onlara sorar. Jüri başkanı ise Petrocelli’ye şu açıklamayı yapar: “O anda hepimiz kapıya baktık. Mahkeme salonunda kapıya bakmayan tek kişi vardı. O da müvekkiliniz.”

Bu haber toplam 572 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara