Yargıtay Kredi Kartı Kullananlar Lehine Karar Verdi

Yargıtay Kredi Kartı Kullananlar Lehine Karar Verdi

Yargıtay Kredi Kartı Kullananlar Lehine Karar Verdi

Banka kartı veya kredi kartı kullanan kişilerin şifrelerinin yabancı şahıslar tarafından ele geçirilmesi halinde kartla yapılan her işlemin sorumluluğu kart sahibine aitti. Ancak bu durumu değiştiren bir karara imza atıldı. Artık, kanunsuz bir şekilde kart sahibinin kartının ele geçirilmesi veya şifresinin çalınması durumunda sorumlu taraf banka olacak. Kart sahibi ise, kartı çalan kişilerin çektiği 150 liralık limite kadar mesul tutulacak. Emsal nitelikli kararın arkasındaki süreç Tüketiciyi koruyan kararın alınmasını sağlayan süreç, bir bankanın kredi kartını kullanan tüketicinin gaspa uğramasıyla başladı. Gaspçılar tarafından kredi kartı şifrelerinin zorla alındığını ve aynı gün kredi kartından yüklü miktarda para çekildiğini söyledi. 24 saat içerisinde yaşanan olaydan bankayı haberdar ettiğini aktaran mağdur, buna rağmen çekilen miktarın faiziyle beraber kendisinden tahsil edildiğini beyan etti. 4.Tüketici Mahkemesi’nde görülen davada tüketici, kendisinden tahsil edilen tutardan sorumlu olmadığını ve iadesi talep etti. Banka avukatı: Davacı sorumludur Dava edilen bankanın avukatı ise, davacı kişinin kredi kartını ve kredi kartı bilgilerini korumaktan mesul olduğunu söyledi. Bankanın kredi kartı ve karta dair bilgileri korumakla yükümlü olmadığını ve dolayısıyla mesul tutulamayacağını ifade etti. Ayrıca bankanın 24 saat içerisinde ikaz edilmediğini de beyanatlarına ekleyerek, davanın reddi yönünde bir kararın verilmesi gerektiğini açıkladı.

4.Tüketici Mahkemesi Davacıyı Haklı Buldu

Banka avukatının savunması dinlendikten sonra mahkeme davacı lehine karar verdi. Kartın hukuksuz kullanımından çekilen bedelin sadece 150 liralık kısmından kart sahibinin sorumlu olduğunu hükmünü verdi. Banka avukatı, kararın temyizi için Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay 19.Hukuk Dairesi, bankanın delillerinin isabetsizliğine karar vererek, mahkemenin verdiği kararı onadı.

Tüketiciyi Koruyan Karar…

Bankaların müşterilerinden aldıkları hesap işletim ücretleri, banka ve kredi kartı aidatları gibi masraflar tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalar neticesinde kaldırılmıştı. Tüketicinin bankalar karşısında korunmasını sağlayıcı son emsal karar da, Yargıtay 19.Hukuk Dairesi tarafından verilen karar oldu.

Bu haber toplam 125 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara