Banka emekli maaşına bloke ve haciz koyabilir mi? Yargıtay Son Kararı Verdi… Meğer Yanlış Anlaşılmış!

Banka emekli maaşına bloke ve haciz koyabilir mi? Yargıtay Son Kararı Verdi… Meğer Yanlış Anlaşılmış!
Yargıtay, emekli maaşından nafaka dışında prim borcu için kesinti yapılmasını kanuna aykırı buldu. Peki, Banka emekli maaşına bloke ve haciz koyabilir mi? İşte cevabı...

Yargıtay, emekli aylığına ilişkin önemli bir karar verdi. Net asgari ücretin altında kalan emekli aylığından nafaka dışında prim borcu için kesinti yapılmasını kanuna aykırı bulan Yargıtay, emeklilerin aylıklarının haczedilemeyeceğini belirtti.

Banka emekli maaşına bloke koyabilir mi?

Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre, emeklilerin gelirleri, aylıkları ve ödenekleri bankalar tarafından muvafakat alınmadan haczedilemiyor veya bloke konulamıyor. Bu konu Yüksek Yargı tarafından da 'yaşam hakkı' olarak değerlendirildi. Dolayısıyla, bankaların emekli aylıklarına bloke veya kesinti yapma hakkı olmadığına hükmedildi.

Yargıtay'dan 'Emekli Maaşı' Kararı: 'İadesi Alınabilir'

Emekli aylıkları, birçok emekli için geçim kaynağı olup, borçlar ve nafaka ödemeleri gibi kesintiler nedeniyle sıkça mahkemelere taşınan bir konu haline gelmiştir. Ancak Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 93. maddesi gereği, emekli, dul ve yetim aylıkları nafaka borcu dışında haczedilememektedir.

Gelirlerinin kesilmesi veya banka hesaplarından kesinti yapılması durumunda, bu kesintilerin hukuka aykırı olduğunu düşünen emekliler, iade talebiyle dava açabilirler. Yapılan kesintilerin iadesi için açılan davalara "istirdat davası" denir ve bir yıllık hak düşürücü süresi bulunmaktadır. Ayrıca, kesintilerin durdurulması için dava açılırken ihtiyati tedbir talep edilmesi gerekmektedir.

Yargıtay'ın verdiği kararlar da, istirdat ve menfi tespit davaları yoluyla kesinti yapılmasının engellenebileceğini göstermektedir. Bu kararlarla birlikte, emeklilerin emekli aylıklarından kanuna aykırı kesintileri durdurma hakkı korunmuş olmaktadır.

Banka Emekli Maaşına Haciz ve Bloke Koyarsa Ne Yapılır?

Mevcut uygulamada, emekli aylıklarına nafaka ve SGK prim alacakları gibi nedenlerle haciz konulabilmektedir. Ancak bu haciz, emekli aylığının dörtte birini geçemez.

Emekli vatandaşlar, aylıklarındaki kesintilere karşı Tüketici Hakem Heyetleri'ne başvurma hakkına sahiptirler.

Yargıtay'ın bu kararı, emeklilerin aylıklarının korunması ve yasa dışı kesintilere karşı haklarını savunmaları açısından önemli bir adım olarak kabul edilmektedir.

Bu haber toplam 4874 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara