Çek Nerede İcraya Konulur?

Çek Nerede İcraya Konulur?

Çek Nerede İcraya Konulur?

Çekin icraya koyulduğu yer, çekin içeriğine bağlı şekilde belirlenen bölgede bulunan icra müdürlüğüdür. Çek, senedin özel bir türüdür. Kambiyo senetleri olarak isimlendirilen üç çeşit senet tipi bulunmaktadır ve bunlar kanun koyucu tarafından yapılan sınırlama dolayısı ile arttırılamaz. Poliçe, bono ve çek olarak bilinen bu üç özel senet türü için icra takip yolu anlamında da özel bir ayrım yapılmıştır. Üç çeşit icra takip yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler şunlardır:

  • İlamlı icra,
  • İlamsız icra,
  • Kambiyo senedine dayalı icra.

İsminden de anlaşılacağı üzere, elinizde alacağınız ile ilgili bir çek bulunması halinde başvurmanız gereken yöntem kambiyo senedine dayalı icra yoludur. Kambiyo senedine dayalı icra yolunda alacaklının alacağını daha hızlı bir şekilde alabilmesi için çeşitli süreler öngörülmüş ve diğer yöntemlere kıyasla alacaklar daha yoğun şekilde koruma altına alınmıştır.

Karşılıksız Çek İçin İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Karşılıksız çek, bankaya uygun şekilde ibraz edildiği halde hesapta karşılık olarak ödenmesi gereken meblağ bulunmadığında söz konusu olan çektir. Çek sahibi böyle bir durumla karşılaştığında hukuki olarak başvurabileceği çeşitli yollar öngörülmüştür. Çek sahibi, çekin hamili olarak anılmaktadır. Çek hamili;

  • borçlu ve cirantalara karşı icra takibi başlatabilir,
  • karşılıksız çek keşide etme suçu dolayısı ile mahkemeye başvurabilir.

Karşılıksız çek sebebi ile icra takibi başlatmak isteyen hamilin bulunduğu bölge icra müdürlüğüne başvurması gerekmektedir. Söz konusu icra yolu, kambiyo senedine mahsus icradır. Süreci başlatması ve takip etmesi için bir avukata başvurmak daha doğru olacaktır. Haklı çek hamiline kambiyo senedine dayalı icra yoluna başvurabilmesi için 3 senelik hak düşürücü süre tanınmıştır. Bu sürenin bitimine kadar hamil icra takibini başlatabilir.

Çekte Yetkili İcra Dairesi Neresidir?

Bir çeke bağlı olarak icra takibi başlatmak istiyorsanız başvurabileceğiniz icra dairesi;

  • Çekin keşide edildiği yer,
  • Çekin muhatabı olarak gösterilmiş olan banka,
  • Çekte borçlu konumunda yer alan tarafın ikamet yerinin bulunduğu yer icra dairesidir.

Bu seçeneklerden herhangi birini kullanarak icra takip sürecinizi başlatabilirsiniz.

Birden Fazla Borçlunun Bulunduğu Durumlarda Yetkili İcra Daire Neresidir?

Tahsil edemediğiniz çek için birden fazla borçludan alacağınızı talep etmek istemeniz halinde yine çek üzerinde yer alan keşide yeri, çekin muhatabı olan bankanın bulunduğu yer ya da çekte borçlu ve/veya ciranta olarak bulunan taraflardan herhangi birinin bulunduğu yer icra dairesine başvurabilirsiniz.

Başvuruda borçlunun ikamet yerinin baz alınmasının sebebi, çek ile ilgili olarak söz konusu olan borçların alacaklının talebi ile ödenen borçlar arasında yer almasıdır. Borçlu ödemeyi alacaklının ikamet adresine giderek gerçekleştirmez, alacaklı borcunun peşine düşerek tahsis etmek durumundadır. Bu yüzden çek ile yapılan ödemelerde aracı olarak bankalar kullanılır. Bankalar dışında bir muhatabın varlığı söz konusu değildir.

Bu haber toplam 336 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara