İcra Hangi Adrese Gelir?

İcra Hangi Adrese Gelir?

İcra Hangi Adrese Gelir?

Tebligat hangi adrese yapılır sorusunun birden fazla cevabı vardır. Ancak genel olarak tebligat, kişinin kayıtlı adresine yapılmaktadır. Bu adres çoğu zaman yerleşim yeri olarak belirlenmiştir.

Tebligatın yapılmasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Aksi takdirde usulsüz tebligat yapılmış olur.

Usulsüz tebligata konu olan tebligatlar gerek yanlış adreslerden gerekse tebligatı alan kişilerden kaynaklanmaktadır. İcra kişinin oturma yeri adresine gelmektedir.

İcra Takibinin Başlatılması Nasıl Olur?

İcra işlemlerinin yürütülmesi için, ortada borçlu ve alacaklı olmak üzere 2 kişinin varlığı gerekmektedir.

Borçluya başlatılan icra takibi sonucunda, ödeme emrine itiraz etmeyen borçlunun borcu kesinleşir. Burada ödeme emrine itiraz etmek için 7 günlük süre bulunmaktadır.

Ödeme emrinin gönderilmesi, icra gelmesi olarak da bilinmektedir. Burada gelen icra, kişinin genellikle oturma adresine gönderilmektedir.

Ödeme emri nereye gönderilir sorusunda, kişinin sistemde kayıtlı adresinin neresi olduğu önem taşımaktadır.

İcra Takibine ait Ödeme Emri Nasıl Gönderilir?

İcra takip işlemlerine başlanırken, icra dairesine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Burada icra müdürlükleri sistemde yer alan adresten borçlunun kayıtlı adresini görüntülemektedir.

Bu adres genellikle ev adresi ya da iş adresidir. Ancak belirtilen adres dışında borçlunun başka bir adresine bu ilan gönderilmişse ve borçlu da bu durumu kabul etmişse, artık geçerli bir takipten söz etmek gerekecektir.

7 günlük itiraz süresinin hesaplanmasında bu tip tarihler önem taşımaktadır. İcra takibi nereye gönderilir sorusu cevaplanırken, kişinin sistemde kayıtlı adresinin neresi olduğu ve yapılan tebligatları kabul edip etmediği önem taşımaktadır.

İcra Takibine İtiraz Nasıl Yapılır?

İcra takip işlemlerinin başlatılmasının ardından, ödeme emrinin gönderilmesi işlemi de gerçekleşecektir.

Ödeme emri borçluya borcunu bildiren, belirtilen süre içerisinde ödemesi gerektiğini söyleyen belgedir. Ancak ödeme emrine kanuni süre içerisinde itiraz edilmezse ödeme emri kesinleşecektir.

Bu yüzden borçlunun hak düşürücü süre içinde ödeme emrine itiraz etmesi gerekmektedir. Aksi halde ödeme emri kesinleşir ve haciz işlemleri başlar.

Borca itiraz etme durumlarında da, icra emrinin geldiği yere yani icra dairesine itirazda bulunmak gereklidir. Aksi halde yetkisizlik durumlarıyla da karşılaşmak mümkün olacaktır.

İcra Takibinde Adres Değişikliği ve İcra Hangi Adrese Gelir?

Kişinin her türlü resmi işlemde bulunabilmesi için, resmi kayıtlarda yer alan bir adresinin bulunması gerekmektedir.

Bu adres bazen aile evidir bazense kişinin kendi evi. İşyeri ve diğer yerlerin de bu yerler arasında gösterilmesi mümkündür. Ancak değişikliği yapılması durumunda mutlaka bildirimde bulunmak gerekmektedir.

Bu durumun sebebi, bu tip işlemlerde söz konusu olan günlerin sayılmaya bağlandığı tarihin, kişiye tebligatın yapıldığı zaman olmasındandır. Eğer ki kişinin adresi bulunamıyorsa ve kayıtlı adresi yoksa bazı hak kayıpları doğabilmektedir.

Adres değişikliği yapan kişilerin, resmi işlemleri doğru şekilde yürütebilmesi için mutlaka bildirimde bulunması gerekir. Bu işleme dair her türlü detay Tebligat Kanununda düzenlenmiştir. Usulsüz tebligata da burada yer verilir.

Bu haber toplam 817 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara