Öğretmenin Ek Ders Ücretine Haciz Konur Mu? Ek Ders Ücretine Ne Kadar Haciz Konur?

Öğretmenin Ek Ders Ücretine Haciz Konur Mu? Ek Ders Ücretine Ne Kadar Haciz Konur?
Yargıtay, öğretmenlerin ek ders ücretlerine ilişkin önemli bir karara imza attı. Bu emsal kararla, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin yalnızca dörtte birinin haczedilebileceği belirlendi, bu karar 1 milyon 201 binden fazla öğretmeni doğrudan etkiliyor.

Yargıtay, Türkiye'deki eğitim sektörünü yakından ilgilendiren önemli bir karara imza attı.

Genel Hukuk Kurulu'nun aldığı bu kararla, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin sadece dörtte birinin haczedilebileceği belirtildi.

Bu karar, Türkiye genelindeki 1 milyon 201 binden fazla öğretmeni doğrudan etkileyen bir gelişme olarak dikkat çekiyor.

Öğretmenin Ek Ders Ücretine Haciz Konur Mu?

Emsal Yargıtay Kararın detaylarına göre, bir borçlu öğretmen, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden aldığı maaşının dörtte biri ile ek ders ücretinin tamamına uygulanan haczi kaldırmak için başvurdu. Öğretmen, maaşının dörtte birinden fazla bir kısmının haczedilmesinin haksız olduğunu ve ekonomik zorluklar yaşadığını belirtti. Dinar İcra Müdürlüğü bu talebi reddetti, ancak konu yargı sürecine taşındı.

Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri Yalnızca Dörtte Bir Oranında Haczedilebilir

İlk Derece Mahkemesi, borçlunun talebini kabul ederek, ek ders ücretinin tamamına konulan haczi kaldırdı ve maaş ile ek ders ücreti toplamının dörtte biri oranında hacizin devam etmesine karar verdi. Ancak, bu karara karşı yapılan itirazlar sonucu dosya Yargıtay'a taşındı.

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, İcra ve İflas Kanunu'nun (İİK) 83. maddesinde belirtilen kısmi haciz uygulamalarını temel alarak, ek ders ücretlerinin haczedilebilir bir gelir olduğunu ve bu ücretin tamamının haczedilmesinin yasal bir engel taşımadığını belirtti. Ancak, Bölge Adliye Mahkemesi Yargıtay'ın bu kararına direndi.

Ek Ders Ücretine Ne Kadar Haciz Konur?

Son olarak, dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun gündemine taşındı. Yargıtay Genel Kurulu, ek ders ücretlerinin öğretmenler için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ve bu ücretlerin yalnızca dörtte birinin haczedilebileceğine karar verdi. Bu karar, İİK'nın 83. maddesinde yer alan ücret tanımı çerçevesinde değerlendirildi. Kurul, ek ders ücretlerinin maaş kategorisine girmediğini ve bu nedenle haciz uygulamasının sınırlı tutulması gerektiğine hükmetti.

Bu karar, öğretmenlerin ekonomik haklarını koruyan önemli bir adım olarak görülüyor. Özellikle ek derslerden elde edilen gelirlerin birçok öğretmen için maaşlarına ek önemli bir destek olduğu düşünüldüğünde, bu kararın sektörde olumlu bir etki yaratacağı bekleniyor. Yargıtay'ın bu emsal kararı, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin haciz işlemlerinde önemli bir referans noktası olacak.

Bu haber toplam 155 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara