Hangi İcra Dairesine Borcum Var?

Hangi İcra Dairesine Borcum Var?

Hangi İcra Dairesine Borcum Var?

İcra borcu nereye ödenir sorusunun cevabını icra müdürlükleriyle vermek mümkündür. Ancak vatandaşlar kendilerine gelen ödeme emri sonucunda nereye başvuru yapacağını bilememektedir. Ayrıca icra takiplerinin borçlu olmayan kişiler üzerinde de başlatılması mümkündür.

Bunun üzerine kişilerin kanuni süre içerisinde icra dairlerine itirazda bulunması gerekmektedir.

İcra dairelerine başvururken hangi icra dairesinin yetkili olduğu bilinmelidir. Aksi takdirde görevsizlik ya da yetkisizlik itirazıyla karşılaşılabilir.

Hangi İcra Dairesine Borcum Var sorusuna şöyle cevap bulabilirsiniz. E devlet şifrenizle sayfaya giriş yapıp hakınızda açılan icra davaları bölümünde detaylı bilgileri kontrol edebilirsiniz.

Bir başka yoluda bulunduğunuz adliyede bulunan icra müdürlüğü tevzi börüsuna gidilerek T.C numaranızı görevliye vererek kontrol edebilirsiniz.

Ödeme Emri Nedir?

İcra takibinin başlatılması üzerine kişilerin adreslerine ödeme emri gelmektedir. Ödeme emrine 7 gün içerisinde itiraz edilmesi mümkündür.

Eğer ki itiraz yapılmazsa ödeme emri kesinleşir ve haciz işlemleri başlatılır. Bu sürecin başlamaması ya da başladıktan sonra hakkın kullanılabilmesi için, icra dairesine borcu olan kişilere sorgulama ekranı hizmeti getirilmiştir.

Her ne kadar vatandaşların ikamet adreslerine icra emri gönderilse de, bu belge gelmeden kişilerin sürekli kontrol yapması da mümkündür.

Ödeme Emrinde Neler Bulunur?

Bir ödeme emri geldiğinde bu ödeme emri içerisinde borçluya birçok bilgi verilmektedir. Bu sayede borçlu hangi icra dairesine borçlu olduğunu öğrenir ve alacaklıya dair bilgilerini de alır.

Ödeme emrinde bulunan bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Borç miktarı
 2. İşleyecek faiz oranı
 3. Alacaklının adı
 4. Alacaklının adresi
 5. Borçlunun adı
 6. Borçlunun adresi
 7. Faiz başlangıç tarihi

Tüm bu bilgilerin icra takibi için yapılan ödeme emrinde bulunması gerekir. Bu sayede borçlu borcuna dair tüm bilgileri öğrenir ve itirazlarını kime ve hangi kurumu yönlendireceğini bilir.

İcra Takibinde Borç Nereye Ödenir?

İcra takibi sonucunda borçlunun borcunu ödemesi beklenmektedir. İcra borcu nereye ödenir sorusunun cevabı icra müdürlükleri olacaktır. Bu borcun ödenmesi gereken süre içinde yapılmalıdır.

Aksi takdirde haciz işlemleri başlatılacaktır. Borç ödenirken yapılan masraflar ve faiz giderleri de ödenecektir. Tüm bu faiz bilgilerini ödeme emrinde görmek mümkündür.

Borcun ödenmesine dair tüm talimatlar da ödeme emrinin altında yazmaktadır. Buradan yazan bilgiler ışığında icra dairelerinden hangisinin yetkili olduğu ve ödemenin nereye yapılacağı belirtilecektir.

İcra Borcuna İtiraz Nasıl Yapılır?

Kendisine icra takibi başlatılan kişinin borcuna itiraz etmesi mümkündür. Bunun için kanunen belirli bir süre verilmiştir.

Bu süre 7 gündür. İcra takibine itiraz edilmesi için belirli şartlar vardır. Bu şartlar hallere göre değişiklik göstermektedir. Bahsedilen haller şu şekilde sıralanabilir:

 1. Borcun olmadığı iddiası
 2. Borcun kısmen ödendiği iddiası
 3. Borcun tamamen ödendiği iddiası
 4. Senette yer alan imzaya itiraz
 5. Senette yetkiye itiraz

Hangi İcra Dairesine Borcum Var?

Tüm bu sebeplerle icra takibine itiraz edilmesi mümkündür. Bu duruma ödeme emrine itiraz denilir. 7 gün içerisinde itiraz yapılmadığı takdirde ödeme emri kesinleşir ve haciz işlemleri başlar.

Bu aşamadan sonra da dava açılması imkanı vardır. Ancak itiraz işlemi davadan çok daha kolaydır.

Bu haber toplam 422 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara