İcra Daireleri ve Mahkemeleri Adli Tatilden Etkilenir mi?

İcra Daireleri ve Mahkemeleri Adli Tatilden Etkilenir mi?

İcra Daireleri ve Mahkemeleri Adli Tatilden Etkilenir mi? Adli tatil başlangıç tarihi her geçen gün daha da yaklaşırken, gerek hukuk alanında çalışan avukat ve hakim gibi kişiler gerekse de adli makamlarda işleri olan vatandaşlar adli tatil süreci hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyor.

Bu bağlamda “İcra daireleri ve mahkemeleri adli tatilden etkilenir mi?” sorusu da özellikle internet üzerinden sıklıkla araştırılan konular arasında yer aldı.

Vatandaşlar adli tatil süresince icra dairelerinde görülmesi gereken işlemlerini görebilecek mi? Adli tatilde görülmesi gereken davalar hangileridir? Adli tatil başlangıç tarihi de yaklaşırken buy konuyla ilgili olarak merak edilen tüm soruların yanıtlarını haber yazımızda bulabilirsiniz.

İcra Daireleri ve Mahkemeleri Adli Tatilden Etkilenir mi?

Adli tatilde dava ve mahkemelerin değerlendirilmesi ve adli makamların çalışma esasları ile dava açılması durumunda dilekçe ve yargılama süreçlerinin nasıl işleneceği merak konusu olmaya devam ediyor.

Bu kapsamda ilgili kanunda yer alan hükümlere göre adli tatilde yetkili mahkemede görülmesi planlanan davalar ve uyuşmazlıklar açık bir şekilde belirlenmiştir. Bu konuya geçmeden önce adli tatil sürecinin ne zaman başladığı ve ne zaman bittiğinin bilinmesi gerekir.

Adli Tatil Nedir, Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Sona Erer?

Adli tatil, her yıl 20 Temmuz tarihinde başlayıp 31 Ağustos tarihine kadar süren, hakim, savcı ve diğer yargı çalışanlarının yıllık izinlerini kullanabildikleri hukuk alanındaki resmi tatil dönemidir. Ancak adli tatil sürecinde hukuk alanında çalışan görevlilerinin tamamının tatile çıkması söz konusu değildir.

Dolayısıyla her yıl 1 Eylül’de başlayan yeni adli yılın başlangıcına kadar tatil süresince kanunla belirlenmiş birtakım dava ve uyuşmazlıklar yine yetkili mahkemelerde görülmeye devam edilmektedir.

Adli Tatilde Hangi Davalar Açılabilir?

Hukuk Mahkemeleri tarafından da uygulamaya konulan ilgili kanunda yer alan hükümlere göre adli tatil sürecinde şu davaların açılması mümkün olmaktadır:

  • İhtiyati tedbir, haciz ve bu konudaki delillerin tespit edilmesi gibi geçici süreli hukuki davalar, talep ve itirazlar.
  • Tüm nafaka davalarına ilişkin başvurular, velayet ve vesayet davaları, soy bağı gibi aile hukuku davaları
  • İş hukuku kapsamında işçinin iş sözleşmesinden kaynaklanan davalar
  • Kıymetli evrakın kaybı durumunda itiraz davaları
  • İflas ve konkordato davaları

İcra Mahkemeleri Adli Tatilde Görev Yapmaya Devam Eder Mi?

Bu konuya ilişkin Yargıtay 12. Hukuk Dairesi’nin de almış olduğu emsal karara göre; icra mahkemesinde arz edilen hususların ivedi işlerden oluştuğu kabulünden HMK’nun ilgili maddesi uyarında adli tatil hükümlerinin uygulanamayacağına karar verilmiştir.

Dolayısıyla icra mahkemelerinde gören icra hukuku davaları adli tatil süresince yetkili mahkemelerde görülebilmektedir.

Bu haber toplam 727 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara