İcra Dosyası Ne Zaman Düşer Kapanır?

İcra Dosyası Ne Zaman Düşer Kapanır?
İcra Dosyası Ne Zaman Düşer Kapanır? | İcra Dairelerinde Yapılan İcra Takiplerinde Takibi açılmış bulunan dosyaların son işlem tarihinden itibaren 1 yıl içinde her hangi bir işlem yapılmadığında, İCRA Dosyası Takipsizlikten Düşer. Dosya Arşive Kaldırılır. Gayrimenkul ve Araç Hacizlerinde Satış veya haciz isteme süreleri borçluya ödeme emrinin tebliğinden sonra...
İcra Dosyası Ne Zaman Düşer Kapanır? İcra dosyasının kapanması borçların ödenmesi ya da verilen sözlerin tutulmasıyla gerçekleşebilir. Alacaklı olan kişi, borçlu olan kişiden borcunu talep edemezse bu noktada avukat aracılığı ile icra takibine başvurabilir. https://www.youtube.com/watch?v=Btd-nFVY1LY

İcra Dosyası Ne Zaman Düşer Kapanır?

İcra takibi sırasında alacaklı olan kişilerde başvuru harcı ve peşin harç ücretleri alınır. Takibin başlatılmasından sonra ise şayet avukat ile çalışılıyorsa, bu ücretlere vekalet suret harcı da eklenmektedir. Borçlu olan kişiler:
  • Faiz,
  • Masraf,
  • Vekalet ücreti,
  • Harçları da ödemekle yükümlüdür.
İcra Dosyası Ne Zaman Düşer Kapanır sorusu da hangi aşamada borcun kapandığına bağlı olarak ve tahsil oranlarına göre belirlenmektedir. Borcunu ödemek ve dosyayı kapatmak isteyen kişilerin icra müdürlüğüne gitmesi ve borçlu olduğu dosya ile ilgili kapak hesabı yapması gerekmektedir.

İcra Dosyası Ne Zaman Düşer ve Düştüğünü Nasıl Öğrenebiliriz?

İcra dosyaları zaman aşımı 2019 kapsamında icra dosyası aktif olarak açık olsa dahi, araç hacizleri bir sene, gayrimenkul hacizleri ise 2 sene boyunca satılmaz ise hacizler düşer. Yargıtay kararlarına göre ise haciz isteme hakkı, ödeme emri tebliğ tarihinden itibaren bir sene geçtiğinde düşer. İcra dosyasının kapanması için alacaklının avukatı ile görüşerek çözüme ulaştırılması sağlanabilir. Borcun tamamen ödenmesi durumunda alacaklı olan kişinin avukatı ya da alacaklının kendisi borcun haricen tahsil edildiğine dair dilekçe yazabilir ve dosyanın kapatılması için talebini icra müdürlüklerine verebilir.

Kapanan İcra Dosyası Tekrar Açılır mı?

İcra dosyası kapatma harcı 2019 icranın durumuna göre belirlenir. Faiz ve borçlunun ödemesi gereken diğer ücretlere göre haciz için ödenecek miktar belirlenmektedir. Mevcut olan icra dosyalarının kapatılabilmesi için icra takibi adına başvurulan icra dairesine gidilmeli ve dosyanın kapak hesabının yapılması gerekir. Kapak hesabının yaptırılmasının ardından aynı gün içerisinde kapak hesabı sonuçları belirtilmelidir. Ardından icra dairesinin banka hesabına bu ücret yatırılmalıdır. Kapak hesabındaki borcun ödenmesi durumunda, borcun tahsiline ve dosyanın kapandığına dair yazı icra müdürlüklerinden alınır. Bu durumda icra dosyası kapanmaktadır. E- devlet üzerinden de icra dosyasının kapandığı görülür.

İcra Dosyası Ne Zaman Düşer? - İstinaf Kararları

ÖZET: Alacaklı icra müdürlüğünde icra takip işlemlerinin zamanaşımını önlenmesi için icra takibinin devamı olan işlemleri yapmaması.İİK.nun … maddesi uyarınca alacaklının icra müdürlüğünde ki devam eden işlemlerin masraflarını peşin olarak yatırması zorunludur. İcra dosyasında İtiraza konu edilen icra dosyasında ödeme emri karşı tarafa tebliğ edilmesi talebinde bulunmuş,  tebligat masrafını vermemiş olduğundan bu talep ve bu talebin kabul edilmesi zamanaşımını kesmez. Ancak  İcra takip tarihinden başlayarak,  ödeme emrinin tebliğine kadar 3 yıl geçmiş ise, bu 3 yıllık zaman diliminde zamanaşımını kesen işlem yapılmadığından zamanaşımı itirazının kabulüne ilişkin ilk derece mahkemesi hükmü hukuka uygundur.

Bu haber toplam 1244 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara