İcra Hukuku Emsal Karar; O Paralar Haczedilemeyecek

İcra Hukuku Emsal Karar; O Paralar Haczedilemeyecek

İcra Hukuku Emsâl karar; o paralar haczedilemeyecek!Yargıtay 12. Hukuk Dairesi tarafından geçtiğimiz günlerde, yapı denetim kuruluşlarının hesaplarına yapılan hacizler hakkında önemli bir karar çıktı.

Yargıtay tarafından verilen karar kapsamında; yapı denetim kuruluşlarının hizmet bedeli olarak yatırdıkları ücretler üzerinden herhangi bir haczin uygulanamayacağına hükmedildi.

Kısa süre önce belediye ile sorun yaşayan bir yapı denetim firması, belediyeden alacağını tahsil edemeyince mahkemeye başvurdu. Mahkeme kararıyla yapı denetim firması haklı bulunarak, ilgili belediyenin hesabındaki paranın üzerine haciz kararı getirildi.

İcra Hukuku Emsal Karar; O Paralar Haczedilemeyecek

Söz konusu olan belediye haciz kararın verilmesinin ardından icra mahkemesine yeni bir başvuruda bulundu. Kararda üzerine haciz konulan hesabın, kaymakamlık nezdinde bulunduğunu ve verilen kararın kanunsuz olduğunu bildiren belediyenin bu kararı; yapı denetim hesaplarının haczine ilişkin Türk hukuk sisteminde herhangi bir düzenleme bulunmaması nedeniyle, yeniden yapı denetim firmasını haklı bularak, belediyenin itirazı reddetti.

Kararın temyizi için Yargıtay 12. Hukuk Dairesi’ne temyiz başvurusunda bulundu. Yargıtay’dan da konuya ilişkin emsal niteliğinde karar açıklandı.

Yargıtay’dan Belediyeler Lehine Önemli Karar!

Yapı denetim firması ve belediye arasında meydana gelen alacak verecek davasında konu Yargıtay 12. Hukuk Dairesi’ne kadar taşındı. Dava konusu olarak; belediyelerin yapı denetim hizmet bedeli ve ruhsatları için açtığı hesaplar üzerine haciz kararının verilip verilemeyeceğine ilişkin önemli bir karar verildi.   

Yapı denetim firmalarının hizmet bedelleri, belediyenin hesaplarına, yapı sahipleri tarafından yatırılması gerekmektedir. Belediyenin ilgili birimlerince de hizmet bedelleri bu hesaplar üzerinden, yapı denetim şirketlerinin hesabına yatırılır. Bu işlemlerin gerçekleştirilmemesinin ardından yapı denetim firması ve belediye arasında yaşanan tartışma, mahkemeyle sonuçlandı.

Mahkemenin ilk ayağında yapı denetim firması lehine karar çıkarak, belediyenin yapı denetim hizmet bedeli hesaplarına haciz kararı getirildi. Ancak Yargıtay’a taşınan davada, yerel mahkemenin verdiği karar haksız bulunarak, belediye lehine emsal niteliğinde bir karar çıkarıldı. Yargıtay’dan emsal karar sayesinde belediye hesapları için alınacak haciz kararlarının kapsamı genişletilmiş oldu.

Yapı denetim şirketinin alacaklarına ilişkin mahkemenin vermiş olduğu haciz kararı, Yargıtay 12. Hukuk Dairesi’nde yeniden görülerek kararın bozulmasına ilişkin karar verilmiştir. Bu dava sayesinde, belediyeler ve yapı denetim şirketleri arasında yaşanan benzer davalar için Yargıtay’ın bu kararı emsal olarak gösterilerek karar verilebilir.

Türk hukuk sisteminde belediyelerin yapı denetim hizmet bedeli hesapları üzerine haciz konulup konulamayacağına dair herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle Yargıtay kararı önemli bir hukuki boşluğun doldurulmasında etkili olacaktır. Yargıtay’ın önemli haciz kararı kapsamında birçok belediyenin karardan yararlanması beklenmektedir.

Bu haber toplam 209 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara