Çalışanlarından Makas Alanlar Tazminat Ödeyecek!

Çalışanlarından Makas Alanlar Tazminat Ödeyecek!

Çalışanlarından Makas Alanlar Tazminat Ödeyecek! Geçtiğimiz günlerde bir mahkeme oldukça şaşırtıcı bir karara imza attı.

Özel bir şirkette çalışan moda tasarımcısı C.Y. adlı kişi, patronunun kendisinden makas aldığı iddiasıyla mahkemeye başvurdu. Başvurusunun değerlendirilmesinin ardından mahkeme, çalışanından makas alan işverene tazminat ödemesi kararını verdi.

Çalışanlarından Makas Alanlar Tazminat Ödeyecek!

Çalışanını küçük düşürmeye yönelik bir hareket olarak değerlendirilen bu davranış işverenin tazminat ödemesiyle sonuçlandı. Özel bir moda tasarım firmasında çalışan C.Y. toplantı sırasında patronunun ondan makas aldığını ve bu hareketi yüzünden ruh sağlığının bozulduğunu iddia eden moda tasarımcısı, mahkemenin vermiş olduğu kararla haklı bulundu.

İşyerinde çalışanına mobbing uyguladığı ve küçük düşürücü davranışta bulunduğu gerekçesiyle işverene, Yargıtay kararıyla tazminat ödemesi kararı verildi. Yerel mahkemece reddedilen kararın peşini bırakmayan moda tasarımcısı C.Y. Yargıtay’a başvuruda bulunarak kararın yeniden incelenmesi talebinde bulundu. Talep üzerinde incelenen yerel mahkeme kararı, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından bozularak işverenin C.Y. adlı çalışana manevi tazminat ödemesi kararını verdi.

Makas Alan Patronu Yargıtay Affetmedi!

Yerel mahkemede büyük bir ilgiyle takip edilen davada, patronun, kendisini küçük düşürecek şekilde yanağından makas aldığı gerekçesiyle başvuran C.Y. isimli moda tasarımcısı, yerel mahkeme tarafından haksız bulunmuştu. Bunun üzerine davayı Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’ne taşıyan C.Y. patronun yaptığı bu hareket yüzünden ruh sağlığının bozulduğunu ve depresyona girdiğini beyan etmesinin üzerine bu sefer haklı bulundu.

Yargıtay tarafından verilen kararla çalışanını küçük düşürecek şekilde yanağından makas alan patron manevi tazminat ödeme cezasına çarptırılarak, C.Y. ye tazminat ödemesine hükmetti.

Yargıtay’ın verdiği karara binaen artık işverenlerin çalışanlarının yanağından makas alması da tazminata sebep olacak davranışlar kapsamına alınmış oldu. Yerel mahkemenin vermiş olduğu kararın yanlış olduğunu belirten Yargıtay, işvereni tazminat ödemeye mahkûm etti.

Yargıtay’dan İlginç Karar!

Moda tasarımcısı olarak çalışan C.Y. patronunun diğer çalışanlarının yanında makas almasının ardından dava açması, Yargıtay’ın daha önce hiç rastlanmayan bir karar vermesiyle sonuçlandı.

Kanunlar kapsamında işverenlerin çalışanlarından makas almasına yönelik herhangi bir ibare bulunmamaktadır. Ancak yapılan bu davranışın kişiyi küçük düşüren ve hakaret içeren bir davranış olarak değerlendirilmesi Yargıtay’ın kararında etkili olduğu düşünülmektedir.

İşyerinde; hakarete uğrayan, küçük düşürülen ya da mobbinge maruz kalan çalışanların tazminat talepleri ispatlandığı takdirde, onaylanmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda çalışanın yanağından makas almakta küçük düşürücü hareketler arasında sayılarak Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından işverenin tazminat ödemesiyle sonuçlanacak bir davranış olarak karar verilmiştir.

Yanağından makas alınan C.Y.’nin patronu Yargıtay kararıyla çalışanına manevi tazminat ödeyecek.   

Bu haber toplam 166 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara