İşyerinde Arkadaşının Sesini Kaydetti! Yargıtay Tazminat "Yok" dedi

İşyerinde Arkadaşının Sesini Kaydetti! Yargıtay Tazminat "Yok" dedi

Çalışma Arkadaşının Sesini Kaydetti, Yargıtay’dan Emsal Karar Geldi. İşyerinde Arkadaşının Sesini Kaydetti! Yargıtay Tazminat "Yok" dedi

Çalıştığı özel bir şirkette; mesai arkadaşlarının arasında geçen özel konuşmaları gizli bir şekilde kayıt altına alan işçi, tazminatsız kovuldu. Bunun üzerine söz konusu işçi, soluğu hemen mahkeme aldı. Fakat dava açan işçiye, yüksek mahkeme tarafından kötü haber geldi. Yargıtay; işçinin aleyhine karar verdi. Yargıtay 9. Dairesi, altına imza attığı açıklamada; Çalışma arkadaşlarının özel hayatına direkt olarak müdahale ve şikayete konu edilmesi durumunda suç teşkil etmekte olan feshe konu hareketin, fesih ağırlığında olduğunun net bir şekilde ortada olduğunu belirtti.

Arkadaşının özel görüşmeleri ve konuşmalarını

Mesai arkadaşlarının, kendi aralarındaki özel görüşmeleri ve konuşmalarını, kendine ait cep telefonuyla gizli bir şekilde kaydettiği iddia edilen işçi, işveren tarafından kovuldu. Mahkemeye başvuru yapan işçiye kötü haber Yargıtay kanadından geldi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, cep telefonuyla arkadaşlarının özel görüşme ve konuşmalarını kaydettiği gerekçesiyle iş hayatına son verilen işçiye tazminat ödenmemesi gerektiğine dair hüküm verdi.

İşten çıkartıldığı ve artık çalışamayacağı söylenerek çalıştığı yere alınmayan işçi, İş Mahkemesi’ne başvurdu. Haklı bir sebep olmadan işten atıldığını, son maaşının net 1.000 TL olduğunu iddia ederek; kıdem – ihbar tazminatları, son aya yönelik maaş ücreti, fazla mesai ile birlikte ulusal bayram ve genel tatil alacaklarının tamamının davalıdan tahsil edilmesini talep etti.

Davalı işveren, davacının iş akdinin haklı sebeplere dayanarak sona erdirildiğini, davacının herhangi bir alacağının olmadığını savunarak davanın reddedilmesine karar verdi. Mahkeme, toplanan kanıtlar ile bilirkişi raporuna dayanılarak davanın kısmen kabül edilmesi kararı altına imza attı. Sonrasında davalı vekili, kararı temyiz ederek yüksek mahkemeye taşıdı.

İşyerinde Arkadaşının Sesini Kaydetti! Yargıtay Tazminat "Yok" dedi

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsal niteliği taşıyan bir karar verdi. Davacının, iş arkadaşlarının özel bir şekilde yaptığı görüşme ve konuşmalarını kendine ait cep telefonuyla kayıt ettiğinin vurgulandığı kararda; Fesihten önce davacı işçiden yazılı savunma talebinde bulunulduğu fakat hiçbir şekilde savunma verilmediği, iş akdinin “6 iş günlük hak düşürücü sürede feshedildiğinin “ anlaşıldığı, Çalışma arkadaşlarının özel hayatlarına direkt olarak müdahale ve şikayete konu edilmesi durumunda suç teşkil etmekte olan söz konusu eylemin, haklı fesih ağırlığında olduğunun da ortada olduğu.

Mahkemenin eyleminin sübutunu kabulle birlikte söz konusu durumun ancak ve ancak geçerli feshe konu edilebileceği şeklindeki kabulünün ise yerinde olmadığının, dosyada bulunan bilgi ve belgelerden anlaşıldığı, Sonuç itibarıyla davalı işverenin fesihte haklı olmasından dolayı davacının kıdem ve ihbar tazminatları taleplerinin reddi gerekirken, kabul edilmesinin hatalı olduğu iletildi. Mahkeme hükmünün oy birliğiyle bozulmasına karar verildiği de vurgulandı.

Bu haber toplam 389 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara