Kızı yaşındaki iş arkadaşına bu mesajları attı! Tazminatsız İşine Son Verildi

Kızı yaşındaki iş arkadaşına bu mesajları attı! Tazminatsız İşine Son Verildi
Yargıtay'dan Emsal Karar! Kızı yaşındaki iş arkadaşına bu mesajları attı! Tazminatsız İşine Son Verildi. Kızı yaşındaki iş arkadaşına taciz niteliğinde mesajlar atan işçi tazminat alamadan işten çıkarıldı. İşçi Mahkemesinin ağır bulduğu bu yaptırım, Yargıtay tarafından haklı bulundu. Taciz sebebi ile işten çıkarılan işçinin tazminat almamasına karar verildi. Özel bir fabrikada çalışan evli işçi, kızı yaşındaki iş arkadaşına taciz niteliğinde mesajlar attı. Genç kızın işçiyi yönetime şikayet etmesi ile işçinin iş akdi sona erdirildi. iş akdi sonlandırılan işçi tazminat alabilmek için İşçi Mahkemesine başvurdu. Ancak Yargıtay'ın kararı ile mahkeme işçinin beklediği gibi sonuçlanmadı. Yargıtay'ın kararı ise emsal niteliğinde değerlendiriliyor.

İş Mahkemesi İş Akdinin Sonlandırılması Yaptırmını Ağır Buldu

Fabrikada çalışan evli işçi kızı yaşındaki mesai arkadaşına "Hayırlı sabahlar " şeklinde mesaj attı. Mesaja şaşıran genç kız işçiye " Hayırlı sabahlar abi, hayırdır mesaj hakkını bitirmeye mi çalışıyorsun " şeklinde yanıt verdi. Böyle başlayan mesaj trafiği genç kızın kibarca reddetmesine rağmen devam etti. Genç kızın mesajları yönetime göstereceği yönündeki cevabından sonra " Bastırdığım duygularıma yenildim" şeklinde cevap veren işçi helallik istedi. İşçinin bu tavrından rahatsız olan genç kız mesajları fabrika yönetimi ile paylaştı. Fabrikada 7 yıldır çalışan işçi bu hareketinden sonra işten çıkartıldı. Pişmanlığını dile getiren işçinin savunması dikkate alınmadı. İşten çıkartılan işçi tazminat alabilmek için İş Mahkemesi'ne başvurdu. Taciz ile suçlanan işçinin açtığı davada İşçi Mahkemesi, işverenin yaptırımını ağır buldu. İşveren mahkeme kararını temyiz etti.

Yargıtay Mahkeme Kararını Bozdu: Kızı yaşındaki iş arkadaşına bu mesajları attı! Tazminatsız İşine Son Verildi

İşverenin temyizi ile Yargıtay'a giden davada taciz ile suçlanan işçi haksız bulundu. Yargıtay, genç kızın reddetmesine rağmen işçinin mesaj atmayı sürdürdüğünü ve bunu cinsel dürtülerle yaptığı kanaatına vardı. İşçinin hareketlerini taciz olarak değerlendiren mahkeme iş akdinin haklı sebeple son erdirildiğine karar verdi. Taciz sebebi ile işten çıkarılan işçi tazminat alamayacak. Yargıtay ele aldığı davada genç kızın şikayetçi olmasına gerek olmadığını, işçinin taciz suçunu işlediğine karar verildiğini açıkladı. İşçi mahkemesinin işverenin yaptırımını ağır bulduğu davada Yargıtay işverenin tavrını haklı bularak tacizci işçinin tazminat almamasına karar verdi.

Bu haber toplam 252 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara