İş Davası Örnek Karar: Bunu Yapmak İşten Çıkarılma Fesih Sebebi

İş Davası Örnek Karar: Bunu Yapmak İşten Çıkarılma Fesih Sebebi
Yargıtay'dan Emsal Karar! Mesai Arkadaşlarının Sesini Kaydetmek Fesih Sebebi. Yargıtay'dan tüm işçileri ilgilendiren emsal niteliğinde karar çıktı. İş arkadaşlarının özel görüşmelerini kayıt altına aldığı sebebi ile işten çıkarılan işçiye tazminat ödenmesine gerek olmadığı yönündeki Yargıtay kararı davacı işçiyi şaşırttı. İş Mahkemelerinde görülen davalardan beklenmedik Yargıtay kararları çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen bir işten çıkarma olayında daha işçinin tazminat almasına gerek olmadığı yönünde karar çıktı. Haksız yere işten çıkarıldığı gerekçesi ile İşçi Mahkemesine giden işçi, davayı kaybetti.

Davalı İşveren Davayı Temyiz Etti

Özel sektör çalışanı olan işçi geçtiğimiz günlerde haksız yere işten çıkarıldığı gerekçesi ile İşçi Mahkemesine başvuruda bulundu. Sebep gösterilmeden işten çıkarıldığını iddia eden işçi kıdem v ihbar tazminatlarını, son aya ait ücretini, fazla mesai ücretlerini ve resmi tatil alacaklarının tahsilin isteyerek İşçi Mahkemesi'ne dava açtı. İşçinin açtığı dava üzerine davalı işveren, iş akdinin haklı sebeplerle sona erdirildiğine yönelik açıklamaları ile işçinin herhangi bir alacağı olmadığını iddia ederek davanın reddini istedi. İşçi mahkemesi ise delillere ve bilirkişi raporuna dayanarak davanın kısmen kabulüne karar verdi. İşçi Mahkemesinin davanın kısmen kabulüne karar vermesi sonucu davalı işveren temyize gitti. Temyiz sonucunda dava yüksek mahkemeye taşındı. Yargıtay'dan çıkan sonuç ise işçiyi şaşırttı.

İş Arkadaşlarının Özel Görüşmelerini Kaydeden İşçi Tazminat Alamayacak

Davalı işverenin davacı işçinin iş arkadaşlarının özel görüşme ve konuşmalarını kayıt altına alması sebebi ile işten çıkarıldığını iddia etmesi üzerine Yargıtay işvereni haklı buldu. İşçinin iş arkadaşlarının özel görüşmelerini telefon ile kayıt altına alması işten çıkarılma sebebi olarak kabul edildi. Yargıtay işçinin iş arkadaşlarının özel görüşmelerini kayıt altına almasını, özel hayata müdahale olarak ele aldı ve suç kapsamında değerlendirdi.

Yargıtay'dan Emsal Karar! Mesai Arkadaşlarının Sesini Kaydetmek Fesih Sebebi.

İşçinin eylemlerinin hatalı ve suç niteliğinde olduğunun belirtilmesi üzerine iş akdinin haklı olarak sonlandırıldığına karar verildi. İş akdinin haklı olarak sonlandırılması durumunda işçiden savunma alınmasına gerek olmadığından işçinin kıdem ve ihbar tazminatı alamayacağı belirtildi. Yargıtay verdiği bu karar ile iş arkadaşlarının özel görüşmelerine müdahalenin işten çıkarılma sebebi olduğuna da kanaat getirmiş oldu.

Bu haber toplam 203 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara